Zámek Schönbrunn připomíná Versailles. Rakouská císařovna Sissi si tam zřídila i svou farmu
Taťána Kročková
11. 8. 2022
Nádherný rakouský zámek Schönbrunn byl sídlem mnoha významných evropských panovníků, například Marie Terezie, ale především je neodmyslitelně spojován s císařem Františkem Josefem I. a jeho překrásnou ženou Sissi, Alžbětou Bavorskou. Pojďme si toto skvostné letní habsburské sídlo blíže představit, třeba zatoužíte po jeho návštěvě.
Historie zámku Schönbrunn
Schönbrunn patří mezi nejkrásnější barokní zámky a zahrady Evropy. Nachází se ve Vídni, hlavním městě Rakouska. Tento původně lovecký zámeček sloužil jako letní sídlo císařské rodiny, v zimě sídlila v Hofburgu. Habsburkové vlastnili toto místo již od 16. století, v roce 1642 byl zde na přání manželky císaře Ferdinanda II., Eleonory von Gonzaga, vystavěn letohrádek, který dostal název Schönbrunn. V místě tohoto letohrádku původně tryskal pramen, u něhož nechal již na počátku 17. století císař Matyáš postavit sochu nymfy. Nazval jej Schöner Brunnen (krásný pramen).
Původní lovecký zámeček byl poškozen po obléhání Turky na konci 17. století. Později jej začal opravovat Leopold I., který povolal významného stavitele Johanna Bernharda Fischera von Erlach, jenž měl postavit velkolepou barokní rezidenci ve stylu Versailles. Za vlády Marie Terezie Schönbrunn dostal svůj současný vzhled, o nějž se zasloužil císařovnin oblíbený architekt Nicolo Pacassi. Za Marie Terezie se stal Schönbrunn centrem politického života a panovnice z něj udělala významné letní sídlo, na které přijížděli panovníci z celé Evropy. Zámeček byl ve vlastnictví Habsburků do roku 1918, poté se stal majetkem republiky. Dnes Schönbrunn patří mezi světové dědictví UNESCO.
Letní sídlo Františka Josefa I. a císařovny Sissi
Přímo na zámku Schönbrunn se v roce 1830 narodil císař František Josef I., který zde trávil i poslední léta svého života a také zde zemřel. Schönbrunn je hodně spojován s jeho krásnou manželkou Sissi, která na tomto panovnickém sídle trávila svůj čas. Právě zde přespala krátce před svatbou po svém příjezdu do Vídně. Její nově zrekonstruované apartmá se jí však tehdy nelíbilo, nebylo vybaveno podle jejího vkusu.
V 60. letech 19. století si pak nechala zřídit zahradní apartmá, které tvořily tři místnosti s velkým salonem se stěnami i nábytkem čalouněnými v její oblíbené lila barvě. Učila se tam cizí jazyky a v přízemí zámku se nacházela její tělocvična, kde trávila spoustu času, aby udržovala své tělo štíhlé a pružné. Do tělocvičny vedlo točité schodiště ze Sissiny pracovny.
Kaiserliche Wagenburg Wien
V zámeckém parku pak Sissi jezdila na koni nebo se věnovala drezuře koní. V zimě v zahradě sáňkovala se svou dcerou Giselou. Sissinu jezdeckou vášeň připomíná její Jezdecká kaple (Reitkapelle) s obrazy jejích oblíbených koní, Sissino sedlo nebo krásné Sissino oblečení v Muzeu císařských kočárů (Kaiserliche Wagenburg Wien) v rámci areálu a parku v Schönbrunnu. Konají se zde i jiné tématické výstavy, například jedna z nich srovnávala císařovnu Sissi s Lady Dianou. Muzeum císařských kočárů nabízí prohlídku starých kočárů, vozů, saní, nosítek, čabrak i různé tehdejší výzdoby.
Sissina farma Kammermeierei Schönbrunn
V schönbrunnském parku si Sissi nechala zřídit statek s mlékárnou, kde se chovala nejrůznější plemena krav, aby měla vždy dostatek čestvého mléka po ruce. V mlékárně (Kammermeierei Schönbrunn) se vyrábělo máslo i šlehačka pro císařskou rodinu. Tam si také Sissi zřídila malý byt s malovaným nábytkem ve stylu maďarského venkova, který milovala. Císařovna na tomto místě ráda snídala a měla tam takovou svou malou zašívárnu.
Tato Sissina farma byla přirovnávána k farmě Marie Antoinetty ve Versailles. Své kozy z farmy si Sissi brávala sebou i na své cesty do zahraničí, a to i na námořní plavby. Kvůli jejich mořské nemoci je ale nebylo možné podojit. Dnes tyto prostory Sissiny farmy slouží k praxi studentů zemědělských oborů.
1441 komnat pro císaře Františka Josefa a Sissi
Zámek Schönbrunn má celkem neuvěřitelných 1441 pokojů a 200 kuchyní, z toho jen 45 je určených pro návštěvu turistů. Mezi významné místnosti patří například Zrcadlový sál, kde už jako šestiletý vystupoval Mozart, dále například Čínský oválný kabinet, kde se konaly tajné státnické schůzky Marie Terezie, v pokoji zvaném Vieux-Lacque zasedal císař Napoleon a v Modrém čínském salonku podepsal Karel I. svou abdikaci. Ve Velké galerii pak zasedal Vídeňský kongres, a to v letech 1814 až 1815.
Nechybí ani orientální Milionová komnata obložená vzácným růžovým dřevem a vyzdobená cennými miniaturami z Persie a Indie. Celý interiér zámku je zařízen v rokokovém stylu, jsou zde převážně bílé plochy s ornamenty ze 14karátového lístkového zlata, také české křišťálové lustry a kachlová kamna. Pracovní místnosti císaře Františka Josefa I. byly však zařízeny skromně.
Zahrada a zámecký park Schönbrunn
Nádherný zámecký park nabízí sochy, kašny, staré stromy, altánky, fontány, oranžerii, zoologickou zahradu, již zmíněné Muzeum císařských kočárů (Kaiserliche Wagenburg Wien), Zahradu korunního prince, labyrint Irrgarten, Palmový dům nebo Dům pouští. K některým těmto jednotlivým skvostům si povíme něco víc.
Zoologická zahrada Schönbrunn
Zoo v zámeckém parku patří mezi nejstarší zoologické zahrady na světě. Byla založena v roce 1752 císařem Františkem I. Štěpánem a postavena podle plánu Adriana van Steckhovena. Uprostřed zahrady byl pavilon, do kterého chodila snídat jeho žena Marie Terezie. Zvířata se v zámecké zahradě chovala už dříve. Průběžně je vozila cestovní menažerie, později se dovážela na příkaz Josefa II. z Afriky nebo Ameriky. Od roku 1770 byli k vidění i sloni, které se dokonce podařilo rozmnožit. Byl to první případ v Evropě, v roce 1906 se v této zoologické zahradě narodilo první slůně a zároveň to bylo první slůně narozené v Evropě.
Císař František Josef I. měl zvířata v zoologické zahradě velice rád a často tam chodíval. Zvířata byla k vidění pro každého návštěvníka zdarma až do roku 1918, kdy skončila císařská monarchie. Mottem zoologické zahrady v Schönbrunnu bylo „Schönbrunn má být zoologická zahrada se šťastnými zvířaty.“ Dnes se v ZOO chovají pandy velké, které se také úspěšně rozmnožují.
Gloriette
V této nádherné stavbě se dnes nachází útulná kavárna s krásným výhledem na celou Vídeň z dvacet metrů vysoké terasy, na kterou se dostanete po točitých schodech. Pořádají se zde pozdní snídaně s živou hudbou, od klasiky po jazz. Tato stavba je připomínkou vítězství Rakouska v bitvě u Kolína. Pochází z roku 1775, z doby vlády Josefa II.
Zahradní labyrint Irrgarten
Velkolepý labyrint, který ukrývá dvanáct znamení zvěrokruhu, byl založen v letech 1698 až 1740. Původně byl tvořen čtyřmi vyvýšenými částmi s pavilonem uprostřed, z něhož bylo možné z výšky sledovat celý labyrint. V 19. století bludiště zaniklo, ale v roce 1998 bylo nově vytvořeno podle historické předlohy. Jeho celková rozloha tvoří 1715 m2.
Palmový dům (Palmenhaus)
Zde si turisté mohou prohlédnout palmy z pralesů všech kontinentů. Stavba, která byla zřízena v letech 1881 až 1882 podle projektu Franze Xavera Segenschmida, dnes představuje tři klimatické zóny: zimní zahradu, středomořskou zahradu a také tropickou zahradu. Konají se zde i noční prohlídky.
5 nejvíce nenáviděných měst světa. Podívejte se, kam se turisté nechtějí vracet
Pouštní dům (Wüstenhaus)
Tato stavba nabízí jedinečnou sbírku kaktusů z pouštních oblastí Afriky, Ameriky a Asie. Tento původně Motýlí dům (Schmetterlingshaus) se dnes nazývá Pouštní dům a zaujmout mohou i sluneční hodiny z roku 1904 umístěné na budově.
Návštěva zámku Schönbrunn a parku
Schönbrunn patří mezi nejnavštěvovanější rakouské památky, které opravdu stojí za to vidět. Je vždy dobré zajistit si předem vstupenky, ideálně online-vstupenku z pohodlí domova. To můžeme udělat na stránkách www.imperial-austria.at. Zámek je otevřen celoročně do pěti hodin, v létě do půl šesté. Cena prohlídky se pohybuje do třiceti euro.
Zámecký park se otevírá denně v půl sedmé a je otevřen až do večera, v létě až do osmi nebo devíti hodin. Vstup do parku je zdarma, vstupenku je potřeba mít do Zahrady korunního prince, labyrintu a orangerie. Ty se otevírají později, a to od půl desáté a jsou otevřeny zhruba do pěti hodin. Provoz fontán je od poloviny dubna do poloviny října.
Zdroje: schonbrunn.eu, wien.info, wikipedie, Toulky po stopách císařovny Sisi: Dagmar Beňaková (Grada, 2022)