Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Zámek Uherčice je perlou moravské renesance. Jaké pohádky se na něm točily?

Zámek Uherčice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Znojmo. Je jedním z nejvýznamnějších moravských renesančních šlechtických sídel, oplývá bohatou historií a také se na něm natáčela řada filmů a pohádek. Na jaké prohlídkové okruhy a výlety v okolí se můžete těšit?

Historie zámku Uherčice

První písemná zmínka o Uherčicích pochází z roku 1310, kdy vesnici dostal darem klášter cisterciaček v Oslavanech. Ve 14. století patřila vesnice Uherčice Krajířům z Krajku a později se stala součásti panství nedalekého hradu Cornštejna. Původní tvrz, která zde stávala, v polovině 16. století přestavěli právě Krajířové z Krajku, a to ve stylu severoitalského renesančního sídla. Trojkřídlá tvrz byla chráněna příkopem a první zmínka o ní pochází z roku 1548. Další stavební úpravy probíhaly i později, roku 1564 panství koupili pánové ze Švarcenavy a ti zámek přestavěli do současné podoby. Hanuš ze Švarcenavy rozšířil zámek o dvě souběžná křídla s hodinovou věžičkou a dvoupodlažní arkádou.

V roce 1628 panství prodal Jakubovi Berchtoldovi, v roce 1692 pak zámek koupil polní maršál Donát Heissler, rytíř z Heitersheimu. V tomto období byl zámek barokně přestavěn. Od roku 1768 pak zámek vlastnili poslední majitelé Collaltové, kteří Uherčice drželi až do konce druhé světové války, kdy jim byl zámek zabaven. V době jejich působení bylo přetvořeno i okolí zámku a zámecký park s anglickou zahradou. Autorem stavebních úprav byl slavný a oblíbený architekt Anton Ordner. Collaltové nechali také udělat klasicistní výmalbu interiéru zámku a v severním křídle nechali vybudovat nádherný banketní sál s freskovou výmalbou.

Po roce 1945 zámek nic pěkného nečekalo. Nejprve sloužil jako ženský tábor nucených prací a útvar Pohraniční stráže. Po roce 1992 měl být zámek prodán, ale nakonec jej od roku 1996 získal do správy Národní památkový ústav a zasloužil se o jeho obnovu a zpřístupnění veřejnosti.

Pohádky a filmy na zámku v Uherčicích

Na zámku se točily pohádky Nebojsa (1989), Svatojánský věneček (2015) a Hodinářův učeň (2019), také film Řád (1994).

Prohlídkové okruhy zámku Uherčice

Prvním prohlídkovým okruhem je apartmán knížete Odoarda, ten nabízí prohlídku severního křídla zámku a seznámení s historií rodu Collalto a konkrétně s knížetem Odoardem, který provedl v 19. století přestavbu této části zámku. K dispozici je spousta pokojů včetně herny, pracovny, ložnice, přijímacího salonu, studovny i velkého sálu architekta Ordnera.

Druhý prohlídkový okruh nabízí hospodářské zázemí zámku, zajímavostí je například zámecký lihovar. Na zámku se konají i svatby a různé kulturní a společenské akce a v zámeckém parku sídlí kolonie netopýrů.

Tipy na výlety v okolí

V okolí určitě stojí za návštěvu také hrad Bítov, zřícenina hradu Cornštejn, zámek Vranov nad Dyjí, rozhledna Rumburak, muzeum Jemnice, zřícenina hradu Frejštejn nebo Grázlova vyhlídka nad Dyjí. Můžete se také podívat do obce Vratěnín, která drží titul Vesnice roku a nabízí barokní poštovní stanici s expozicí věnovanou historii poštovnictví.

Hrad Bítov: Unikátní sbírka více než 50 vycpaných psů, duch opilého poníka a lvice pojmenovaná podle Mickeyho Mouse

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, zamek-uhercice.cz, navylet.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Uherčice je perlou moravské renesance. Jaké pohádky se na něm točily?