Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Zámek Vimperk prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mnohé krásy můžete vidět už teď

Zámek Vimperk se nachází ve městě Vimperk v okrese Prachatice. Byl postaven jako původní opevněný hrad na ostrohu nad ústím Křesanovského potoka do Volyňky ve výšce asi 750 metrů nad mořem. Později na tomto místě vznikl krásný renesanční zámek, který v současné době prochází náročnou rekonstrukcí. Mnohá krásná místa a nově zrekonstruované pokoje jsou vám již k dispozici. V okolí zámku si můžete prohlédnout malebné šumavské domečky městečka Vimperka nebo si zajít na rozhlednu Boubín.

Stručná historie zámku Vimperk

Jaký má vlastně tento zámek původ? Nejprve se na tomto místě nacházel hrad Winterberg, který pravděpodobně někdy ve 13. století založil přímo tehdejší panovník. Purkrabím na Vimperku tehdy mohl být Purkart z Janovic, který byl také tehdejším purkrabím na Zvíkově. Koncem 14. století hrad získali od Václava IV. vladykové ze Sulevic. V 15. století pak bylo město i hrad Vimperk spojeno v jeden opevněný celek a z této doby pochází rovněž předsunutá bašta Haselburk. Později hrad vlastnili Malovcové z Chýnova, ale kvůli účasti na stavovském povstání proti králi o něj přišli. Hrad potom koupil Jáchym z Hradce, od něj ho získali Rožmberkové a nakonec Novohradští z Kolovrat.

Po požáru v roce 1619 byl hrad v letech 1622 až 1624 přestavěn na renesanční zámek. Od roku 1630 tento zámek vlastnili Eggenbergové a v roce 1719 pak přešel do vlastnictví rodu Swarzenbergů, kteří jej vlastnili až do 20. století. Dochovaná podoba zámku pak pochází z novorenesančních úprav ve druhé polovině 19. století, kdy na zámku sídlily úřady a kasárna. Po zestátnění v roce 1948 byla na zámku správa Jihočeských lesů a Chráněné krajinné oblasti Šumava. V 60. letech zřídili v části zámku i místní muzeum, které je tam dodnes. Od roku 2015 vlastní Vimperk Národní památkový ústav, který zámek začal postupně a důkladně opravovat. Rekonstrukce začaly v roce 2019 a měly by být dokončeny v roce 2025.

Město Nové Hrady v jižních Čechách lidé často zaměňují se stejnojmenným zámkem u Litomyšle. Co zde ale opravdu najdete?

Zámek Vimperk dnes: prohlídkové okruhy, svatby a opravy

V současné době se pracuje na obnově celého areálu zámku, zahrad, mostu, Černé brány i Míčovny, která sloužila jako správní budova a kanceláře. Na zámku se také konají svatby, a to v kapli svatého Josefa, v arkádové lodžii nebo v zahradě.

K dispozici je hned několik prohlídkových okruhů, některé části zámku byly již totiž krásně opraveny. V nabídce je prohlídka Horního zámku dokumentující život na zámku od 17. do 20. století. Tyto prostory byly zrestaurovány v letech 2019 až 2021. Prohlédnout si můžete například zrestaurovaný záklopový strop z první poloviny 17.století, nádherné renesanční výmalby a dvě obnovené zámecké kaple. K dispozici je hned několik pokojů a prohlídka je možná pouze s průvodcem.

Dolní zámek a zahrady jsou teprve před rekonstrukcí, přesto je lze vidět. Prohlídka je však pouze provizorní. V další části zámku je možné navštívit muzeum Vimperska se spoustou zajímavostí. Vydat se můžete po Zlaté stezce, objevit sklárny či další místa, která ve 20. století už na mapách nenajdete. Vimperk jako město bylo centrem knihtisku a různých šlechtických loveckých zábav, dnes je místem pro turistiku a sport. V muzeu je prostor i pro výstavy různých výtvarníků a dalších místních umělců.

Další zajímavostí je prohlídka Vlčkovy věže s průvodcem, kde si můžete prohlédnout nejstarší archeologické nálezy, černou kuchyni i sklepy.

Tipy na výlety v okolí

Zaujmout vás může naučná stezka nazvaná Údolím vimperských památek a prohlédnout si můžete také krásné šumavské město Vimperk pod zámkem. Čekají na vás staré domy, kašny, kostely a kaple, arboretum, památné lípy, pivovar a spousta kaváren. Mezi nejstarší vimperské domy patří Dům u jelena zdobený jelení hlavou nebo dům tiskaře Steinbrenera. Malebné šumavské domečky vás naprosto okouzlí. Vynechat byste neměli ani rozhlednu Boubín nedaleko Vimperka.

Zdroje: wikipedie, zamek-wimperk.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Zámek Vimperk prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mnohé krásy můžete vidět už teď