Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Zřícenina Švamberk láká k procházce cestou z Konstantinových Lázní

Zřícenina hradu Švamberk se nachází na vrchu Krasíkov v obci Kokašice, kousek od Konstantinových Lázní v Plzeňském kraji. Turisty láká také kostel svaté Máří Magdalény a nedaleká lázeňská obec, z níž vedou turistické značky až přímo k hradu. Pokud si chcete udělat pěkný výlet, máte možnost porozhlédnout se v Plzeňském kraji v okrese Tachov. Na co zajímavého se zaměřit?

Hrad Krasíkov a jeho historie

Hrad Krasíkov stojí na stejně nazvaném vrchu v nadmořské výšce 636 metrů, na kterém byly nalezeny pozůstatky osídlení již z doby pravěku. Pod kopcem protéká říčka Hadovka. Hrad byl založen pány ze Švamberka ve 13. století. Má  také co do činění s Janem Žižkou, který jej v době husitských válek dobyl. Hrad několikrát vyhořel a v době třicetileté války jej i obsadili Švédové. Z hradu se nakonec stala zřícenina, která sloužila jako zdroj stavebního materiálu. Od roku 1964 je zřícenina hradu Krasíkov a jeho okolí národní přírodní a kulturní památkou.

Z hradu mnoho nezůstalo, ale dominantu a hlavní turistické lákadlo kopce Krasíkova tvoří hlavně barokní zvonice na předhradí a tajuplný římskokatolický kostel svaté Máří Magdaleny. Nejstarší zmínka o kostelu pochází ze 14. století, ale jeho opravená verze po předchozích požárech je ze 17. století. Na Švamberku ještě také stojí pozůstatek hospodářské budovy, která zřejmě sloužila jako pivovar. V roce 2012 zde byla také postavena ocelová vyhlídková plošina ze zbytku původní věže hradu, ze které si můžete prohlédnout celé široké okolí.

Zřícenina Švamberk Krasíkov

Turistická trasa na Krasíkov z Konstantinových Lázní

K hradu vede zeleně značená turistická trasa z lázeňské obce Konstantinových Lázní přes Dolní Polžici a Ovčí vrch. Další možností, jak se na Krasíkov dostat, je po žluté značce z Černošína. Rozhodně je to tip na skvělou procházku, jejíž odměnou bude možnost strávit chvíle na kopci s tajuplnou a historickou atmosférou!

Ovčí vrch je památné místo selského povstání

Co dalšího si můžete na výletě nedaleko zříceniny Krasíkova prohlédnout? Navštivte třeba čedičový kopec zvaný Ovčí vrch, který je památným místem krvavých bojů sedláků v roce 1680, kteří se rvali za svá práva a svobodu. Památkou na smrt 49 rozlícených sedláků je kamenná mohyla. Čedičový kopec Stříbrské pahorkatiny se nachází poblíž obce Kokašice. V jeho jižní části stojí novorománská rotunda z počátku 20. století, ve které si můžete prohlédnout obraz Krista na hoře Olivetské.

Z ovčího vrchu se dá i krásně porozhlédnout o okolí a také hrad Švamberk je na dohled. Přes Ovčí vrch vede naučná stezka z Konstantinových Lázní až ke zřícenině hradu na Krasíkově.

7 nejlepších českých lázní. Kam za relaxací a léčbou pohybového ústrojí?

Konstantinovy Lázně – nejmenší lázně v ČR

Určitě stojí zato navštívit i Konstantinovy Lázně, pokud ovšem nejsou vaším hlavním stanovištěm spojeným s plánovaným léčebným pobytem. Konstantinovy Lázně patří k nejmenším lázním u nás a tvoří je velmi pěkné okolí s rozlehlým lázeňským parkem. Léčit se zde přijíždějí pacienti s kardiovaskulárním onemocněním a nechybí ani léčebná minerálka s vysokým obsahem oxidu uhličitého.

Lázně jsou pojmenovány podle svého zakladatele – knížete Konstantina Josefa z Löwenstein-Wertheim-Rosenbergu, který je v roce 1837 koupil. Navrhl plán výstavby lázní, ale jejich vzniku se již nedožil. Na konci 19. století byl také vybudován nádherný lázeňský park a kaple zasvěcená Panně Marii Lurdské. V lázních je celkem 5 pramenů, nejvýznamnější je Prusíkův pramen, který obsahuje nejvíce oxidu uhličitého, síry a železa.

Dříve se v lázních léčili pacienti s nemocným srdcem, ale i revmatismem a epilepsií. Kromě památných starých budov si můžete prohlédnout i středověký smírčí kámen, nebo navštívit další památky v okolí. Patří mezi ně například zřícenina hradu Gutštejna, Okrouhlé hradiště z doby bronzové, zřícenina hradu Falštejn nebo pravěké hradiště Šipín.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zřícenina Švamberk láká k procházce cestou z Konstantinových Lázní