Menu
JenProCestovatele
Asie

5 zajímavých náboženských památek v Indii, o kterých jste možná nikdy neslyšeli

Petr Vondrlík

Petr Vondrlík

23. 8. 2018

Každý den vstupuje náboženství do běžných životů Indů, proto asi nepřekvapí, že tato země doslova překypuje různými kláštery, kostely nebo svatyněmi. Určitě jste slyšeli o Zlatém chrámu v Amritsaru, cvičení jógy v ašramech Rišikeše nebo plovoucích mrtvolách v Ganze. Jenže Indie nabízí mnohem víc a často bez davů turistů. Pojďte si prohlédnout ne tolik známá, ale o nic méně zajímavá místa.

Krysí chrám v Dešnoku

Chrám Karni Mata

Chrám Karni Mata

Chrám Karni Mata je domovem 25 000 posvátných krys, které jsou uctívány jako reinkarnovaní mužští potomci stejnojmenné hindské válečnice. Vstup do chrámu je povolený pouze naboso, takže návštěvníci musí počítat s tím, že jim tu a tam jedna z posvátných krys přeběhne po noze.

Chrám z mramoru

8 hodin jízdy vlakem z Dešnoku na jih se nachází další klenot. Chrám Ranakpur je jedním z nejposvátnějších svatostánků vyznavačů džinismu, který hlásá nenásilí vůči všem lidským bytostem. Proto je zakázáno vnášet dovnitř komplexu jakékoli kožené výrobky. Chrám stojí na 1444 mramorových pilířích. Každý je zdobený jinými tvary nebo bohy vytesanými do kamene a žádné dva tak nejsou stejné.

8 častých triků, které na vás budou zkoušet v Indii

Tibet v Indii

Bylakuppe, Indie

Bylakuppe

Mezi kláštery se nese zvuk tibetského rohu a po cestách procházejí mniši ve vínovém rouchu. Na první pohled by se mohlo zdát, že je člověk v Ladakhu, kterému se často přezdívá Malý Tibet. Tentokrát ale ne. Bylakuppe v jihoindickém státě Karnataka, je po Dharamsale druhou největší tibetskou kolonií v Indii. Žije zde více než 10 000 Tibeťanů a je tak možné zažít atmosféru rozjímání, mnichů a klášterů i jinde než v Himalájích.

3 babičky cestují po celé Indii. Přesvědčte se sami, že plnit sny si můžete v každém věku

Pouť pod Himalájem

Manikaran je spirituální poutní místo v podhůří Himálaje. Z náboženského hlediska je důležité pro Hindy a Sikhy. Podle legendy zde totiž Manu vytvořil první formu lidského života. Manikaran přitahuje mnoho lidí nejen z náboženských důvodů, ale také proto, že zde vyvěrají termální prameny, které mají údajně léčivou moc.

Modlitba za cestu

Aeroplane Gurudwara nedaleko Jalandharu patří mezi ty bizarnější z indických modliteben. Přichází sem věřící, kteří se chtějí dostat do zahraničí a božstvům přináší jako dary plastové modely letadel. Potřebujete rychle schválit víza nebo získat peníze na letenku? Potom jste tady správně. V neděli stojí na území této sikhské svatyně na 100 letadýlek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavých náboženských památek v Indii, o kterých jste možná nikdy neslyšeli