Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Amatérská archeologie s detektorem kovů: Hledání je zábava, ale chce to povolenku

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 3. 2024

Každý, kdo si někdy prováděl na pozemku nějakou větší terénní úpravu, může potvrdit, že v zemi lze najít ledacos. A jste-li obzvláště zvědaví, co skrývá vaše zahrada, možná to budete chtít zjistit pomocí detektoru kovů? Na zlato ale jen tak nenarazíte a pokud ano, stejně není vaše. Jaká jsou tedy legální omezení použití detektorů a co by měl čestný hledač dodržovat?

Charakteristika detektoru kovu – jak funguje a kdo ho vynalezl

Možná někoho bude na začátek zajímat, jak funguje detektor kovů a odkud se vůbec vzal. Hlavní princip je, že přístroj využívá oscilátor, který posílá cívkou střídavý proud. Magnetické vlnění z detektoru se při styku s vodivým kovem rozladí a podle toho zní i zvuk vycházející z detektoru. Nejjednodušší detektory mají na konci jeden oscilátor na hledání a dále od něj druhý se stabilním vlněním, se kterým hledač může případnou změnu frekvence srovnat. Dnes se to už ale dělá složitějšími a spolehlivějšími metodami.

Co historie detektorů kovu? Informace o jejich koncepci sahají do pozdního 19. století. Za jejich vynálezce se někdy pokládá Alexander Graham Bell. Tento vědec se svým detektorem plánoval najít v těle prezidenta USA, Jamese Garfielda, kulku po atentátu. Stroj fungoval, ale signál  rušila péra v matraci, na které prezident ležel. Po průstřelu mimochodem žil ještě dva měsíce.

Bell však nebyl první – inspiroval se vynálezem Francouze Gustava Trouvého, jenž také sestrojil detektor kovové munice pro lékařské účely. Myšlenka detektoru kovu existovala i dříve – inženýři v takovém zařízení viděli potenciál hlavně pro účely těžby kovových rud. Dnes se s ním setkáváme i při osobních prohlídkách. Kdo chce do letadla, musí projít detektorem kovu. Hloubky země se díky těmto strojům také staly více předvídatelnými. Ne každý je však oprávněn pustit se do honby za pokladem.

Jsou detektory kovů legální?

Na koupi a držení detektoru kovu povolení nepotřebujete. Pokud máte dost peněz a obchod je zrovna otevřený, můžete mít přístroj doma ještě dnes. Problém je však v tom, jakým způsobem jej majitel použije. Doporučený a správný účel detektoru kovů je nalezení vlastních ztracených věcí. Přístroj vám vskutku může pomoct najít ztracené klíče ve vysoké trávě nebo něco podobného.

Člověk je ale tvor zvědavý. Většina uživatelů detektoru kovu jej má proto, aby mohli ze země vyhrabávat všelijaké haraburdí, jakožto i starodávné archeologické artefakty. A to je celkem průšvih. V některých zemích světa stačí povolení od majitele pozemku. U nás to však není jen o vlastnictví. Něco, co vám nepatří, o čem nevíte, komu to patří, a co jste našli v podzemí, je artefakt.

Pokud kopete do země právě proto, abyste našli poklad, děláte archeologické vykopávky. S detektorem kovů, jehož celým účelem je nacházet věci pod zemí, to před zákonem neukecáte, hlavně mimo svůj pozemek. A archeologické vykopávky mohou provádět jen experti s povolením. Takže jak to ti hledači kovů dělají?

Co dělat, když najdu poklad? Ideálně tu správnou věc…

Jistě jste slyšeli o nalezených pokladech a jejich šlechetných objevitelích, kteří je předali archeologům. To se týká NÁHODNÝCH nálezů, ať se jedná o obrácení kamene v lese nebo kopání základů pro dům. V takových případech byste měli předmět nechat tak, jak je, a dále jej neobkopávat a nezasahovat do něj. Kontaktujte Archeologický ústav, muzeum nebo alespoň obecní úřad. Instituce vyšle na místo experty, kteří věc nejen správně vyjmou, ale jejich zkoumání pomůže i informace o tom, kde a jak ji viděli na nalezišti.

Jak už jsme zmínili, detektory kovu legislativa zakazuje používat, když nejste archeolog. Muzea navíc nemají oprávnění přijímat nálezy od hledačů. Náhodný nálezce může mít nárok na desetinu hodnoty pokladu. Hledač s detektorem však nejen nedostane nic, ale ani nepřispěje vědě. Řada archeologů však tvrdí, že finanční ohodnocení hledačů by pomohlo omezit černý trh s artefakty.

Bečovský poklad a české korunovační klenoty. Co mají společného?

Chci vyzkoušet hledání s detektorem kovů. Jak vybrat lokalitu?

Web o hobby užití detektorů kovů, Lovec pokladů, obsahuje nejen tipy na to, jak tuto nelegální činnost provádět. Informuje také o tom, jak ji provádět co nejlegálněji. V prvé řadě existují archeologové, kteří spolupracují i s amatéry. Muzeum vám sice nález jen tak nepřijme, ale můžete si u něj sjednat dohodu o provedení práce a vydat se do terénu pod jeho záštitou. Dokonce na to existuje webová aplikace.

Je jasné, že pozemkům, jež jsou vyložene archeologickými nalezišti, se bezprizorní hledač musí obloukem vyhnout. Ale kam tedy jít? Co říkají zapálení amatéři s detektory kovu? Kde hledat? Vlastní zahrada je jedna možnost. Poklad, který na ní najdete, vám však stejně nepatří a musíte jej nahlásit. Legislativa se bude vztahovat i v případě, že pozemek vaší rodině patří po staletí. Sice jste mohli danou věc zdědit, kdyby se neztratila v ruině domu, na kterém stojí ten současný, ale dokážete to dobře vysvětlit a dokázat?

Tipy, jak… vyčistit pole od šrotu

Hledači se odkazují na to, že nehledají nutně poklady, ale obecně cokoliv, co jim detektor najde. Někdo tedy chodí s přístrojem po zahradě a čistí si ji od kovového odpadu. Spousta lovců pokladů však vezme detektor kovu do ruky i v lese či na louce. Český web No Detector se celý věnuje jejich pohaně, a dokonce pohaně profesionálních výzkumníků, kteří spolupracují s hledači.

Pravdou ale je, že každý slušný hledač aspoň dodržuje základní nepsaná pravidla. K těm patří neznečišťování okolí, zahlazování děr a vyhýbání se explicitně označeným soukromým pozemkům. Stejně tak sem patří i nahlašování nálezů, byť bez nálezného, a patřičné přenechání samotného výkopu archeologům. Ti, jak bylo řečeno, hledače často tolerují, a také využívají jejich pomoc.

V některých zemích je legální prohledávat ornou půdu. Ta se zemědělskou činností stejně pořád převrací, takže co je jednou skryté, může za rok někdo najít ležící jen tak na povrchu. Člověk však nesmí poškodit úrodu ani pozemek znečistit…

Nenavádíme, nerozmlouváme, ale varujeme!

Máte sami v plánu začít s detektorem hledat skryté věci? Prostudujte si důkladně (nejen) právnické informace a nepouštějte se do ničeho nebezpečného či nezákonného. Hledání pokladů má své kouzlo a nemusí být objektivně špatné, ale vše má meze.

Respektujte historické artefakty i vědce, kteří je zkoumají. Respektujte přírodu. A pokud toto na vás neplatí, tak také vezměte v potaz reportáž TN z letošního léta. Ta informuje, že policie v zátazích na neoprávněné hledače čím dál tím více přitvrzuje. Využijte proto možnosti legální spolupráce s archeology.

Na Blaníku byl nalezen poklad. Důkazy potvrdily existenci Blanických rytířů

Zdroje:

Lovec pokladů, DetektorWeb, Deník.cz, No Detector, Finance.cz, Televizní noviny, Wikipedia,

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amatérská archeologie s detektorem kovů: Hledání je zábava, ale chce to povolenku