Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Barbados = dovolená na pláži s nejstarším rumem světa. Jak se na ni připravit?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

29. 10. 2023

Na karibickém ostrově Barbados život připomíná tropickou idylku z časopisu. Jakožto turisté máte možnost ji zažít! Ponořte se do modrého moře, objevujte skály a jeskyně nebo se vydejte za muzikou… Ostrov má rozhodně co nabídnout a když si v pohodlí domova všechno dobře naplánujete, zažijete nezapomenutelnou dovolenou.

Prostředí na Barbadosu – kdy jet a na co se připravit

Tropické klima Barbadosu ovlivňují pasáty, monzunové deště a oceán. Podobně jako jinde u rovníku zde bývá pro turisty levněji během období dešťů. To zde trvá od června do prosince. Teploty jsou jako u nás v létě: 22–32 °C, často ochlazené větrem. Co se týče časového pásma, je na Barbadosu čas o 5 hodin pozadu oproti Česku. To je sice přijatelný rozdíl na volání domů, ale na jet lag se připravte.

Ostrov je samostatnou parlamentní republikou, nezávislost získal v roce 1966. Většinový a úřední jazyk je zde angličtina, takže se většina z vás může bez problémů dorozumět. Do tří měsíců tu můžete zůstávat bez vyřizování víz. Peníze si můžete vyměnit už doma na americké dolary. Ty se zde v obchodech běžně přijímají, prodavač vám případně zpátky vydá barbadoský dolar v hodnotě 50 amerických centů. Na Barbadosu ceny potravin i bydlení dosahují nejvýše ze všech cen na karibských ostrovech. Čekejte „pražské“ i vyšší ceny potraviny – 1,5l vody vyjde na cca 55 Kč, kilo rýže 100 Kč, jedno jídlo v restauraci přes 400 Kč.

A jak vysokou úroveň má na Barbadosu bezpečnost? Místní jsou velmi přátelští a pohostinní, ale agresivní zločince tam také lze potkat. Můžete se například nachomýtnout do přestřelky gangů. Doporučuje se nechodit po venku sami a ověřit si, kde spíte a uchováváte peníze. Většina turistů má naštěstí bezproblémový pobyt, jsou-li v hlídaných veřejných oblastech. Cestovní ruch má ostrov na vysoké úrovni, takže se o své návštěvníky musí starat. Co nikdo neovlivní, jsou hurikány a jiné přírodní úkazy.

Jak se dostat na Barbados? Doba letu a ceny

Sháníte-li na Barbados letenky, počítejte samozřejmě s nějakým tím přestupem. Internetový vyhledávač nabízí pro nás Středoevropany jako nejpraktičtější možnost letět z londýnského Gatwicku. Do Anglie se dostanete z většiny nám dostupných letišť, ať už z Prahy, Katovic či Vídně. Dohromady se dá za let zaplatit klidně 7000 Kč, ale průměrná cena dopravy na Barbados od nás se pohybuje spíše okolo 25 tisíc a s jinými přestupy.

Po půldni nebo dni (záleží na přestupech) cesty vás uvítá na Barbadosu letiště Grantleyho Adamse – jediné na ostrově. Po přistání se můžete během půlhodiny dopravit po silnici do politického a kulturního centra jménem Bridgetown. Transport z letiště seženete taxíkem i autobusem, Barbados má celkem pěkně zařízenou dopravní infrastrukturu.

Jak si užít Kostariku: Kdy vyrazit, co s sebou a která místa navštívit?

Hlavní město Barbadosu Bridgetown a jeho památky

Ve městě se připravte na kombinaci koloniální architektury na seznamu UNESCO, nočního života i naučných exkurzí v muzeích. To všechno tu totiž najde kdokoliv, kdo se neomezí pouze na plážová letoviska. V poslední době jsou u návštěvníků oblíbená hlavně tato místa:

 • Mount Gay Visitors‘ Centre – nejstarší fungující výrobce rumu
 • Barbados Museum & Historical Society – národní muzeum
 • George Washington House – muzeum, kde pobýval americký prezident
 • budovy parlamentu
 • Nidhe – synagoga a židovské muzeum
 • Main Guard House – centrum zdejší vojenské historie
 • katedrála sv. Michaela – hlavní kostel města
 • Rihanna Drive – ulice, kde vyrůstala světoznámá zpěvačka
 • Tyrol Cot Heritage Village

Na cestách po ostrově pak určitě zjistíte, že je i v jiných městech a obcích Barbadosu co vidět. Z civilizovaných památek a turistických atrakcí to jsou například:

 • Saint James Parish Church – nejstarší kostel na ostrově
 • Morgan Lewis – větrný cukrový mlýn
 • Sunbury Plantation Great House – zachovalé plantážní sídlo
 • Gun Hill Signal Station
 • maják Harrison’s Point

Úžasná příroda ostrova Barbados – fauna, pláže, jeskyně

Barbadoské pláže jsou překrásné a ta voda u nich rovněž! K nejslavnějším místům, kde si je vychutnat, patří Carlisle Bay – plážový resort u nejdelší pláže celého ostrova. Lokalita je velmi populární u potápěčů. Barbados nabízí přehledné a mělké vody, které se hodí i pro začátečníky. Uvidíte nejen ryby a kraby, ale potenciálně také mořské želvy. Do dvou kilometrů od Pebbles Beach se na mořském dně nachází šest různých vraků lodí. Dalšími překrásnými a dobře hodnocenými plážemi či místy na pláži jsou také:

 • Bathsheba Beach
 • Dover Beach
 • Miami Beach
 • Rockley Beach
 • Folkestone Marine Park – národní park pro potápěče
 • turistické město Speightstown

9 nejkrásnějších ostrovů v Karibiku, které stojí za to navštívit

Nezůstávejte však u moře a vydejte se také do nitra ostrova! Odměnou vám bude pohled do svěží tropické zeleně.Můžete však přesto zahlédnout ikonickou opici kočkodana zeleného, kterého lidé přivezli z Afriky před 300 lety. Bohužel nespatříte les jako takový, na to je ostrov moc protkaný cestami a zastavěný. Kromě toho má Barbados úžasnou geologii: ne tolik co se týče kopců, ale rozhodně co se týče skal a prohlubní. Spatříte tu totiž pár pozoruhodných jeskyní. Která místa musíte vidět?

 • Harrison’s Cave – krápníková jeskyně
 • The Animal Flower Cave – jeskyně s jezírkem, korály a sasankami
 • Hunte’s Gardens (1. místo z celého ostrova v žebříčku Trip Advisor!)
 • Andromeda Botanical Garden
 • Flower Forest
 • Welchman Hall Gully
 • Tropical Garden Barbados
 • Barbados Wildlife Reserve – tam jsou ty opičky

Ochutnejte na Barbadosu rum a karibskou kuchyni!

Už jsme si zmínili, že na Barbadosu sídlí nejstarší fungující výrobce rumu. Společnost Mount Gay funguje prokazatelně od roku 1703, tedy úctyhodných 320 let! Z tohoto ostrova však pochází také slavné značky Malibu a Cockspur. Zkrátka je to jedno z nejlepších míst, kde si vychutnávat pravé karibské rumy a více se o nich dozvědět. Pokud neholdujete tvrdému, můžete ochutnat zdejší pivo nebo jít nealkoholickou cestou a užít si alespoň kuchyni.

Barbadoská kuchyně je bohatá na ryby i koření, míchají se v ní vlivy africké, britské i indické. Národní pokrm cou cou se vaří z kukuřice, okry a létajících ryb. V říjnu sem může gurmány nalákat Barbados Food and Rum Festival odehrávající se kousek za Bridgetownem. Akce má na programu nejen lokální, ale také mezinárodní kuchyni v provedení předních šéfkuchařů. Celoročně se za jídlem můžete vypravit také do městečka Oistins, jež je kuchyní vyhlášené.

Přestože prý na Barbadosu obyvatelstvo stále žije často rasově rozděleně, různorodost kultury se nezapře. Z koloniální slavnosti sklizně cukrové třtiny se stal vyhlášený karneval Crop Over s tradičními tuk bands a kostýmy lidových postaviček. Ke kultuře patří také obliba kriketu, jenž tu má zázemí ve věhlasném stadionu, a místní sportovní speciality: pouličního tenisu.

Zdroje:

Google Maps, Trip Advisor, Visit Barbados, Expat Exchange, CestujLevně, Gov.uk: Foreign travel advice, Numbeo, BarbMuse, FoodAndRum, Kiwi.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Barbados = dovolená na pláži s nejstarším rumem světa. Jak se na ni připravit?