Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Cestujete rádi? Navštivte těchto 6 nejkrásnějších národních parků

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 9. 2018

Rádi navštěvujete nová místa, ale ruch velkoměsta vás příliš neláká? Co takhle národní parky? Obvykle jsou plné úžasných divů přírody, kterým se žádná architektura nevyrovná. Navštivte nádherná místa, kterých má naše planeta požehnaně. Pár tipů pro vás máme.

Národních parků, a nejen jich je po celém světě opravdu spoustu a všechny zde zmínit nemůžete. Následujících šest ale rozhodně stojí za vidění.

Rezervace Tadoba Andhari v Indii

Rezervace Tadoba Andhari v Indii se řadí mezi 47 projektů, které jsou zaměřené na ochranu tygrů. Zároveň patří mezi nejkrásnější a největší národní parky státu Maháráštra v západní Indii. Nachází se asi 150 km od města Nagpur, které je nejbližší s letištěm.

Tygří rezervací protéká řeka Andhari, jejíž jméno je součástí názvu. Druhý název Tadoba pak rezervace získala podle boha, kterého místní kmeny dodnes uctívají. Park byl založen v roce 1955 a patří k nejstarším ve státě Maháráštra. V místních lesích žije přes 80 druhů tygrů, ale nachází se zde i leopardi, hyeny, jeleni, medvědi pyskatí a u jezera Tadoba žije také krokodýl bahenní. Hlavním a nejdůležitějším úkolem je ochrana tygrů, kteří potřebují ochranu před nejhorším predátorem ze všech – člověkem.

Yellowstonský národní park v USA

O jeden z nejkrásnějších parků světa se dělí hned tři americké státy. Yellowstonský národní park zasahuje do území států Wyoming (91 % parku), Montana (7,6 % parku) a Idaho (1,4 % parku). Jedná se o nejznámější národní park v USA a leží nad obrovským podzemním vulkánem. I proto jsou pro zdejší přírodu typické gejzíry a horké termální prameny.

Národním parkem bylo místo vyhlášeno 1. března 1872 a svůj název získalo podle žlutě zbarvených skal, na které se každý rok jezdí dívat miliony návštěvníků. Rozloha oblasti je 8 9800 kilometrů čtverečních. Většinu pokrývají lesy, 15 % traviny a zbytek voda.

Žijí zde například medvědi grizzly, vlci, losi, svišti, wapiti nebo bizoni. Turisty mimo fascinujících zvířat láká i nádherná příroda, divokost a nespoutanost.

18 nejúžasnější silnic světa, které milovníci dlouhých cest musí vidět

Národní park Jiuzhaigou v Číně

Národní park a přírodní rezervace Jiuzhaigou v Číně se nachází v severní části provincie S-čchuan v jihozápadní oblasti Číny. Dlouhé údolí probíhající na sever od jihu bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO a v roce 1997 i jako Světová biosférická rezervace.

Údolí Jiuzhaigou je součástí Min Mountains na okraji tibetské náhorní plošiny a zabírá plochu přes 72 000 hektarů. Je známá mnoha vodopády, pestrobarevnými jezery a sněhem na vrcholcích hor. Turisté sem míří kvůli krásné krajině, pestrobarevným jezerům i majestátním vrcholům.

Národní park Andasibe-Mantadia na Madagaskaru

Národní park Andasibe-Mantadia leží nedaleko hlavního města Madagaskaru. Součástí tohoto místa je i rezervace Analamazaotra. Turisté zde mohou obdivovat zejména jedinečnou faunu. Můžete se zde setkat se vzácnými indri – největším druhem lemura. Právě proto je tento park jedním z nejnavštěvovanějších míst na Madagaskaru. Indri žije většinou ve skupinkách po dvou až čtyřech jedincích a dorůstá do výšky až jednoho metru. Mimo to zde žijí i další druhy lemurů, různí ptáci, plazi nebo obojživelníky.

V oblasti je nezávisle na sobě spravováno ještě několik dalších rezervací. Po parku se můžete pohybovat pouze s průvodcem. Ve výchozí vesnici Andasibe se dá najít mnoho ubytovacích zařízení v různé kvalitě.

15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět

Národní park Los Glaciares v Argentině

Celá třetina národního parku Los Glaciares je pokrytá ledem. Po Antarktidě a Grónsku se počítá jako třetí největší na světě a patří mezi největší světové zásobárny sladké vody. Národní park vznikl v roce 1937 kvůli ochraně rozsáhlého pevninského ledovce, andských lesů a patagonské stepi. Od roku 1981 pak patří do světového dědictví UNESCO. V lesích můžete vidět šedé lišky i ohroženého jelínka huemul, lamy guanaco a nelétavé pštrosi nandu.

Nejpřitažlivější atrakcí je pak dozajista ledovec Perito Moreno. Vyniká svou dostupností a také tím, že jako jeden z malá neustupuje. Souvisí s tím unikátní jev, který se nazývá ruptura.

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?

Torres del Paine v Chile

Nádherný národní park leží v divočině z jedné strany lemované Tichým oceánem a z druhé jihoamerickou pampou. V roce 1978 byl vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO. Symbolem horského masívu Paine jsou hlavně krásné žulové věže Torres del Paine, které vytvářejí úchvatnou dominantu. Zajímavých skalních formací je v celé oblasti hned několik (Cuernos del Paine). Za podívání stojí i nádherné ledovce, strmá údolí, jezera i divoké řeky, pabukové lesy a samozřejmě i mnoho divokých zvířat (pštrosy nandu, lamy guanako či kondoři).Trasy pro turisty se pohybují v nadmořské výšce mezi 50 a 3000 metry nad mořem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestujete rádi? Navštivte těchto 6 nejkrásnějších národních parků