Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 8. 2018

Na světě je mnoho krásných míst. Co je krásné pro jednoho, nemusí být pro druhého. Záleží na vašich preferencích i zálibách. V dnešním článku pro vás přinášíme inspiraci na 15 nejkrásnějších památek UNESCA, které když navštívíte alespoň jednou v životě, rozhodně nebudete litovat.

1. Plitvická jezera (Plitvice Lakes) Chorvatsko

Slavná Plitvická jezera vypadají jako pohádka. Tento národní park se může pochlubit 16 terasovitými jezery, které jsou naplněné krystalickými tyrkysovými vodami. Je zde spousty vodopádů, které se s nimi pojí dohromady.

Jezera mají různou barvu, od smaragdově zelené až po sytě modrou. Zdejší lesní porost patří podle odborníků k nejzachovalejším svého druhu v Evropě.

2. Los Glaciares národní park, Argentina

Los Glaciares

Los Glaciares, Argentina

Národní park Los Glaciares je chráněné území v Patagonii na jihu Argentiny v provincii Santa Crus. Třetina tohoto území je zcela pokryta ledem. Jsou zde přítomná dvě úžasná jezera. Takovou krásu jen tak někde neuvidíte.

3. Bryggen, Norsko

Bryggen, Norsko

Bryggen, Norsko

Bryggen je nejstarší čtvrť norského Bergenu. Kdysi byl hlavním centrem obchodu v severní Evropě. Postaven byl v 18. století a může se pochlubit ikonickými barevnými budovami podél nábřeží. Je ideální pro romantické a malebné procházky.

10 nejromantičtějších míst na dovolenou na světě

4. Giant’s Causeway, Severní Irsko

Giant's Causeway, Severní Irsko

Giant’s Causeway, Severní Irsko

Čedičové skály v Giant’s Causeway jsou vytvořené starobylým vulkanickým výbuchem. V Severním Irsku patří k nejoblíbenějším atrakcím. Podle legendy postavil chodník irský bojovník Fionn mac Cumhail, aby se mohl dostat do Skotska a bojovat se svým skotským protějškem Benandonnerem.

5. Grand Canyon, Arizona

Grand Canyon, Arizona

Grand Canyon, Arizona

Grand Canyon asi každý zná, minimálně o něm slyšel, ale ne každý má to štěstí ho vidět. Tento impozantní monument byl vytvořen řekou Colorado v severní Arizoně ve Spojených státech amerických. Je součástí jednoho z prvních národních parků založených v USA.

Tento kaňon byl modelován milióny let. Má takřka 446 kilometrů, široký od 500 metrů do 29 kilometrů.

6. Petra, Jordán

Petra, Jordánsko

Petra, Jordánsko

„Ztracené město“ má stále svá neodhalená tajemství. Je známé také pod názvem Rose City díky prašnému růžově zbarvenému kameni, z něhož je vytesán. V současnosti je zde archeologické naleziště.

Prehistorické jordánské město Petra bylo po staletí ukryto západnímu světu přímo do živých červených, bílých, růžových a pískovcových skalních stěn. Kdysi bylo prosperujícím obchodním centrem a hlavním městem Nabatské říše. Když sem vstoupíte, budete mít skutečně pocit, že jste vstoupili do dávné historie.

Město Petra je nejen součástí UNESCO a v roce 2007 bylo prohlášeno i za jeden ze sedmi divů světa.

To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat

7. Wullingyan scenic and historic interest area, Čína

V jiho-centrální čínské provincii Hunan je velkolepá oblast s více než 3000 pískovcovými pilíři a vrcholy tyčící se nad krajinou. Mezi vrcholy leží rokle a rokle s potoky, bazény a vodopády. Uchvacující jsou jeskyně a dva velké přírodní mosty. Mimo překvapivé krásy krajiny je region známý i tím, že je domovem řady ohrožených druhů, rostlin i živočichů.

8. Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat, Kambodža

Největší chrámový komplex na světě vznikl ve 12. století jako chrámové město. Je snadné se zde procházet dlouhé hodiny a s údivem pozorovat všechny úžasné a složité architektury i starobylé zříceniny.

9. Velký bariérový útes (Great Barrier Reef), Austrálie

Velký bariérový útes, austrálie

Velký bariérový útes, Austrálie

Velký bariérový útes patří k sedmi divům přírodního světa a velmi vyniká při pozorování z větší vzdálenosti. Stejně jako Velká čínská zeď ho lze pozorovat i z vesmíru. Patří k největším korálovým útesům na světě. Žijí zde stovky druhů korálů, ryb, delfínů, žraloků a dokonce i želv.

Rozmnožují se zde velryby hrbaté, které neváhají podnikat cestu až z Antarktidy. Díky svým přírodním krásám, jak pod vodou, tak i nad vodou, se stal útes jedním z nejvyhledávanějších míst na světě. Bohužel kvůli změnám klimatu došlo k poškození velké části korálů, ale australská vláda již podniká kroky k nápravě.

10. Sokotra (Socotra), Jemen

Sokotra, Jemen

Cokotra, Jemen

Toto souostroví se skládá ze čtyř ostrovů a může se pochlubit nádhernou a velkolepou přírodou. Je plné vyvýšených hor, rozvinutých zelených kopců i malebných pláží a domovem ohroženého druhu dračince. Stromový Dračinec rumělkový má zvláštní široce deštníkovitou korunu. Tyto stromy byly pojmenované podle červené pryskyřice.

27 letá žena procestovala celý svět. Jak se jí podařilo navštívit 196 zemí

11. Bagan, Myanmar (Barma)

Bagan, Myanmar

Starobylé město je jednou z největších atrakcí Myanmaru a není divu. K dispozici je více než 2000 buddhistických památek a chrámů, které se nacházejí v hustém zeleném lese s ozdobenými budovami včetně chrámu Ananda.

Bagan je stále mohutný, i když jeho majestát utrpěl zanedbáváním, rabováním, zemětřeseními, erozí i výkaly netopýrů. Jeho návštěva ale stále stojí za to.

12. Iguazu Falls (vodopády), Brazílie

Iguazu Falls, Brazílie

Iguazu Falls, Brazílie

Je téměř nemožné, abyste nebyli uchváceni velikostí největšího systému vodopádů na světě. Jsou známé také jako vodopády Iguassu a vodopády Iguaçu. Čeká vás skutečně velkolepá podívaná.

Vodopády rozdělují stejnojmennou řeku na horní a dolní část. Tato skutečnost vedla k mnoha mýtům a legendám o jejich původu. Řeka tvoří hranici mezi Brazílií a Argentinou.

Zajímavosti o Brazílii: 7 věcí, které jste o ní možná nevěděli

13. Yosemitský národní park, Kalifornie

Yosemitský národní park, Kalifornie

Yosemitský národní park, Kalifornie

Tento park se nachází v horách Sierra Nevada v Kalifornii. Jestliže nemáte dostatek času, rozhodně se ujistěte, že návštěvu této nádhery máte v diáři. Uvidíte starobylé stromové obry, které se majestátně vypínají nad krajinou a budou se lišit od všeho, co jste kdy viděli. Za podívání stojí i nádherné vodopády, přičemž právě zde se nachází největší vodopád v Severní Americe, velkolepá žulová skaliska, sekvojové lesy i mnoho jiného.

14. Marae Taputapuatea, Tahiti

Posvátné místo na ostrově Raiatea v Tahiti získalo status světového dědictví UNESCO v červenci 2017. Tento symbol starověké polynéské kultury je údajně zdrojem velké síly a duchovní síly, která je všudypřítomná v okolní přírodě.

Marae lze popsat jako uzavřený ohraničený prostor obdélníkového půdorysu. Bývalo zde politické, obřadní a pohřební centrum.

15. Rudé náměstí (The Red Square), Rusko

Rudé náměstí, Moskva

Nádherné Rudé náměstí sídlí v samém srdci města Moskvy. Stojí uprostřed ruské historie již od 13. století. Najdete zde dlážděné ulice, okouzlující budovy a mnoho kultury. Patří mezi první místa, které chce vidět každý turista při návštěvě Moskvy. Snad každá budova je legendou. Za zmínku stojí Leninovo mauzoleum, kde leží nabalzamované tělo Vladimíra Lenina. Další je chrám Vasila Blaženého, obchodní dům GUM i obnovený Chrám Ikony Matky Boží Kazaňské.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

15 nejkrásnějších památek UNESCA, které byste měli v životě vidět