Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Blatná = město růží, historie a kultury. Co všechno tam uvidíte?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

23. 8. 2022

Město Blatná u Strakonic je oblíbený cíl turistů hlavně díky novogotickému zámku. Tato významná historická památka disponuje rozsáhlým parkem, oborou a samozřejmě i bohatou vnitřní expozicí. V Blatné však zažijete i celou řadu kulturních akcí včetně koncertů, divadla a věhlasné přehlídky růží… Uveďme si ty hlavní atrakce v Blatné – třeba vás nalákáme na výlet!

Jakou má Blatná historii a kdo dal postavit zámek?

Proč se město vůbec jmenuje Blatná? Jižní Čechy jsou obecně pověstné velkým množstvím rybníků. Ty vznikaly nejen pro chov ryb, ale také v rámci úprav bažinatých oblastí. Zrovna katastr Blatné je také plný různých vodních nádrží. Ty nám spolu s názvem připomínají, že před osídlením tu byl terén velmi bahnitý. První lidé tu žili už ve 4. tisíciletí př. n. l., v 8. století zde existovala slovanská osada. Nejstarší dochovaná písemná zmínka o Blatné je z roku 1235.

Vzhledem k umístění v nížině nebyl předchůdcem zámku Blatná hrad ale spíše tvrz. Důvodem umístění byla blízkost obchodní cesty mezi Sušicí a Horažďovicemi. Dle prvního písemného pramene tu sídlil jistý Vyšemír. V roce 1926 byl vykopán zbytek románské kaple, která byla součástí první tvrze. Mezi lidmi se tradovalo, že tvrz patřila řádu templářů, ale proti tomu existují důkazy.

Město a zámek Horažďovice: Co zde najdete a co navštívit v okolí?

Rozvoj a rozkvět hradu Blatná

Ve druhé polovině 13. století Blatnou získal rod Bavorů ze Strakonic. Začaly tu vznikat hradby a důmyslnější vodní ochrana než dosavadní bažiny. Rozvoj hradu byl ještě markantnější za pánů z Rožmitálu – příbuzných Bavorů, kteří Blatnou zdědili po vymření Bavorů po meči. V té době už můžeme mluvit o pořádné gotické pevnosti.

V 15.–16. století se o vylepšování sídla zasloužil Jaroslav Lev z Rožmitálu a pak jeho syn Zdeněk. Oba byli svého času velmi vzdělaní a schopní úředníci. Jaroslav nechal vystavět vstupní věž, hradní kapli, Rožmitálský palác a fresky v interiérech. Díky Zdeňkovi pak vznikla část budovy známá jako Rejtův palác. Jedná se o renesančně laděný palác na jihozápadní straně komplexu.

Novověké dějiny Blatné: Zámku se nevyhlo stavovské povstání ani válka

Syn Zdeňka z Rožmitálu si musel poradit s otcovými dluhy a sídlo prodat. Celá obec přešla roku 1555 sestrám Řepickým ze Sudoměře a pak manželovi jedné z nich. Za další dva roky Blatnou získává polský rod Rozdražovských. Za nich vznikla nejmladší část zámku, Rozdražovský palác.

Na začátku 17. století obec Blatná získává status města. Většina majetku na zámku pak padla za oběť vzbouřeným českým stavům. Za třicetileté války vojska městečko opakovaně vydrancovala. Od roku 1695 Blatnou spravuje maďarský rod Serényiů, kteří ji začali zase stavět na nohy. Nechali zbudovat špitál, školu, kostelní věž a spoustu barokních soch. V roce 1834 nastal velký požár města, který zničil jak majetek tak i celkovou ekonomickou situaci.

V roce 1798 Blatnou koupil tyrolský šlechtic Wenzel Karl Hildprandt z Ottenhausen. Hildprandtové dali provést novogotické úpravy zámku a značně si na něm zvýšili komfort pro pobyt. Tento stav objektu trvá víceméně dodnes. Znárodnění se zámek dočkal v roce 1952. Od roku 1991 patří Blatná opět rodu Hildprandtů, s jejichž rodinnou historií se na místě můžete seznámit podrobněji.

Co uvidíte na zámku Blatná? Prohlídek je pět druhů

Prohlídkový okruh v Rozdražovském paláci se věnuje historii a osudům příslušníků rodu Hildprandtů. Během necelé hodiny uvidíte salonek s barokním interiérem, obrazárnu a pár místností věnovaných konkrétním osobám. Těmi jsou Jan Evangelista Purkyně, Franz Ferdinand d’Este a Cornelia Hildprandt.

Druhá možnost prohlídky zámku je okruh zvaný Nejvýznamnější rody na Blatné. Na tom vám průvodce ukáže budovu Rožmitálského paláce se salony a jídelnou. Předmětem výkladu jsou kromě Hildbrandtů také páni z Rožmitálu a další rody, jež tu žily.

Koho historie hodně zajímá, ten si může koupit lístek na okruh, který kombinuje oba předchozí. Prohlídka jménem Od středověku po současnost navíc končí na vyhlídkové terase Rejtova paláce. Zámek Blatná nabízí i okruh přizpůsobený malým dětem – tyto prohlídky se konají třikrát za den. Kdo se objedná předem, může se zúčastnit i komentované prohlídky zámeckého parku.

Park u zámku Blatná: Lamy, daňci, umělá jeskyně a staré duby

Nemusíte mít lístek na zámek, abyste se prošli po nejkrásnějším pozemku celé Blatné. Zámecký park je vám k dispozici za 30 korun. Otevřen je na rozdíl od budov zámku celoročně. Můžete v něm dokonce mít psa, je-li na vodítku. Co se však nesmí, je vstupovat do areálu s jízdním kolem.

Původně byl areál u Blatné oborou. To dodnes nepřestalo platit – stále se tam pasou daňci. Zámecký park však v 19. století získal i estetickou funkci. Uvidíte tam spoustu cest, potůčků, lávek, stromových alejí a dokonce i umělou jeskyni. Dříve tam byla i myslivna, divadlo a další budovy, z nichž zůstal jen dům, kde bydlí Hildbrandtové. Největšími hvězdami však jsou v parku v Blatné alpaky, tedy andské lamy.

Novogotický zámek Žleby měl i vlastní rodinné divadlo, poblíž je obora s bílými jeleny

Další pamětihodnosti města Blatná – lihovar, muzeum a kostel

Mimo zámek jsou v Blatné památky spíše drobnější – kapličky, sochy či domy v historickém jádru města. Můžete navštívit například místní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Existuje už od 15. století, v roce 1723 k němu přibyla ještě věž se samostatnou zvonicí. Kostel po požáru potřeboval rozsáhlou rekonstrukci.

K počinům rodu Hildprandtů patřilo také založení ovocného lihovaru v roce 1885. Ten nadále funguje, i když se organizačně změnil. Od roku 2016 se tu obnovila také dávná blatenská pivovarnická tradice. Podnik sice nemá vlastní hospodu, ale dodává produkty do některých okolních lokálů a po domluvě poskytuje veřejnosti exkurze.

Dále najdete v centru Blatné muzeum. Motivací pro jeho vznik byly četné soukromé sbírky různých historických předmětů z Blatné a okolí. V expozici uvidíte historické artefakty etnografické, výtvarné a dokonce i archeologické. Muzeum v prosinci oslaví stoleté výročí, pročež letos v létě uspořádalo slavnostní výstavu s programem pro děti.

Zažijte v Blatné slavnost růží navazující na starou tradici!

A u slavností ještě zůstaňme. Ještě jsme si totiž nevysvětlili, proč se spojují s Blatnou růže. Město za toto vděčí zahradníku Janu Böhmovi. V meziválečné době měl tento člověk úctyhodné množství růží na desítkách hektarů pozemků. Své růže s nadšením prodával i propagoval, účastnil se s nimi výstav a některé přehlídky sám pořádal.

Nedávno vznikl nápad uspořádat v Blatné výstavu růží, která by tuto tradici připomněla. A pro velkou popularitu se konala i znovu. Letos její termín připadl na červenec. Celé historické centrum města ozdobily různé odrůdy růží včetně těch, které vytvořil sám Jan Böhm. Součástí byl i doprovodný hudební program. Máte-li rádi květiny, mějte oči na stopkách a vyhlížejte info o konání dalšího ročníku!

Co nabízí město Žirovnice: Výstavy květin, pivovarnictví i tradičního knoflíkářství

Kulturní život v Blatné = akce pro děti i dospělé

Blatná kulturou rozhodně nezaostává. Akce se konají na zámku, v muzeu i na jiných místech. Které jsou teď aktuální? Všem fanouškům hraček doporučujeme vydat se do konce října na zámek Blatná. Lego výstava obnáší nejen zhlédnutí úchvatných výtvorů z této legendární stavebnice ale také tvořivý koutek pro děti.

Kromě takových výstav bývá na zámku Blatná divadlo, koncerty i interaktivní prohlídky nejen pro děti a mládež. V muzeu bývají instalovány různé výstavy, ale také tu můžete sem tam zažít poučnou historickou přednášku.

Okolí města Blatná: Co vidět na procházce krajinou?

Až vás unaví pobyt u památek plných dalších turistů, vydejte se po svých či na kole po odlehlých zákoutích Blatné. Cyklotrasy a turistické značky vás provedou krajinou plnou rybníků. A máte-li chuť šlapat dlouho či použít auto, můžete využít jeden z tipů na zajímavá místa v okolí:

  • pozůstatek šibenice u nádrže Přední Řitovíz
  • Kostel Proměnění Páně v Pacelicích
  • Kadovský viklan a další kamenné útvary nedaleko něj
  • menhir Dobšický mužík
  • zřícenina hradu Křikava
  • zámek Lnáře s muzeem koček
  • muzeum v Kasejovicích

Zdroje:

Mapy.cz, Město Blatná, Zámek Blatná, Hrady.cz, Kudy z nudy, Rybářské sdružení ČR, Kulturní plantáž Blatná, Zámecký lihovar a pivovar Blatná, IC Blatná, Wikipedia

Filip Lukeš pro Deník.cz (2020): Mít zámek je láska i starost. Miliony na stromě nerostou, říká česká baronka

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Blatná = město růží, historie a kultury. Co všechno tam uvidíte?