Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Cestování šetrné k životnímu prostředí: Sedm kroků k cestování (téměř) bez plastů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 9. 2018

O plastech, a především jejich omezování, se v poslední době hovoří takřka neustále. Některé státy zakázaly nákupní tašky na jedno použití nebo je zpoplatnily a omezily i používání dalších jednorázových plastů. Pořád ale používáme plastů příliš mnoho. Plýtváme, zvětšujeme skládky, nerecyklujeme a v Tichém oceánu už pluje ostrov z odpadků velký jako tři Francie. Spoustu plastových odpadků vyprodukujeme i při cestování. Jak cestovat, tak abychom nemuseli používat plasty a šetřili životní prostředí?

Na svých cestách často navštěvujeme místa s křehkými ekosystémy, kde mohou mít velké problémy s plastovými odpadky a s čímkoliv dalším, co tam po nás zůstane, se potíže prohlubují. Naštěstí existuje řešení. Jednoduchá opatření, která může každý cestovatel přijmout, aby snížil množství plastů na jedno použití a tím zajistit, že svět bude zase o maličko čistší místo.

Zapomeňte na plastová brčka

 

Tento nápad se rychle šíří po celém světě. Mnoho restaurací a různých zařízení po celém světě už vyřadilo plastová brčka ze své nabídky. Například aerolinky Panna Austrálie, a dokonce i řetězec hotelů Hilton se chystá udělat totéž do konce roku ve svých hotelech. Vy můžete celé snaze pomoci tím, že si s sebou budete nosit vlastní opakovaně použitelná brčka. Prodávají se z nerezové oceli, ale i z bambusu apod.

Noste si vlastní nákupní tašky

Zákaz používání jednorázových tašek nebo jejich vydávání zdarma mělo za následek to, že čím dál víc lidí si pořizuje vlastní látkové tašky nebo takové, které jsou vyrobené z recyklovaných materiálů. Nebuďte pohodlní a líní, zase snížíte svou produkci plastů, ušetříte nějaké ty peníze za nákup nových plastových tašek, a navíc ve vás zůstane dobrý pocit.

Karibský ostrov Dominika vyhlašuje válku proti plastu

Pořiďte si láhev s vodou

Omezení plastů na cestách

Pít musí každý. Jestliže se chystáte cestovat, určitě potřebujete mít s sebou lahev s pitím. Vynechte ale pro tentokrát pet lahev a pořiďte si svou vlastní lahvičku. Může být nerezová, skleněná (samozřejmě nerozbitná) ale i z pevného a odolného, zdravotně nezávadného plastu. V některých zemích se jen těžko hledá pitná voda, kterou si beze strachu můžete natočit z kohoutku. I v takovém případě existuje řešení v podobě přenosného čističe vody.

Přemýšlejte v restauracích a kavárnách

Káva, kterou si berete s sebou je v kelímku, každá nádoba na odběr jídla, které si odnášíte, každý kus jednorázového příboru, každý kus obalu, každý pytlík či taška. To všechno je plast. Z objednávání jídel plyne masivní odpad, zvláště na cestách. Udělejte si čas a vychutnejte si jídlo v restauraci z normálních talířů a s klasickým příborem. Kávu si dejte v keramickém šálku a vodu ve skleničce. Příroda vám poděkuje.

Noste si vlastní toaletní potřeby

Většina hotelů poskytuje klientům malou lahvičku šamponu a kondicionéru, malé mýdlo a sprchový gel. Všechny prostředky jsou úhledně zabalené do plastu, které budou vyhozeny do koše ihned poté, co opustíte hotelový pokoj. Tak už je nepoužívejte a noste si vlastní toaletní potřeby. Nakupujte opakovaně použitelné nádoby, abyste si je mohli nosit všude s sebou.

Velikonoční ostrov omezuje cestovní ruch ve snaze zachovat krásu a nedotčenost tohoto místa

Zůstaňte v hotelech, které se zaměřují na omezování plastů

Pokud máte opravdový zájem o snižování spotřeby jednorázových plastů, vybírejte si pro sebe takové hotelové řetězce, které mají podobný postoj jako vy. Marriott a skupina InterContinental pracují na výměně všech svých lahví s malým občerstvením za velké dávkovače. World Expeditions, Contiki a Intrepid Travel také pracují na odstraňování plastů na jedno použití.

Zastavte se a přemýšlejte

Omezení plastů na cestách

To je pravděpodobně nejdůležitější rada ze všech. Tolik plastových odpadků vznikne jenom ze zvyku a bezmyšlenkovitě. Něco používáte a pak to vyhodíte. A pořád dokola a vůbec si neuvědomujete, že tím vlastně stále více navyšujete celosvětový problém. Když cestujete, musíte se tomuto myšlení vyhnout a zvážit, zda věc, kterou si chcete koupit, skutečně potřebujete nebo zda-li to nejde koupit i jinak. Potřebujete koupit ovoce, které je zabalené v plastu? Potřebujete nutně tuto malou láhev vody? Mohli byste to pití vypít bez plastového brčka? Každé malé rozhodnutí má váhu a počítá se. A když tuto myšlenku budete na svých cestách šířit, prospějete světu ještě víc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestování šetrné k životnímu prostředí: Sedm kroků k cestování (téměř) bez plastů