Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Karibský ostrov Dominika vyhlašuje válku proti plastu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 8. 2018

V poslední době se doslova roztrhl pytel s těmi, kdo se snaží bojovat různými způsoby proti odpadkům a plastům, které zamořují i oblíbené turistické destinace. Boj proti plastům na jedno použití začal i karibský ostrov Dominika.

Nádherný ostrov oznámil svůj cíl úplně zakázat používání běžných plastů a jednorázových výrobků z nich od ledna 2019.

Svůj úmysl oznámil na červnovém rozhovoru o rozpočtu předseda vlády Roosevelt Skerrit. Ten prohlásil, že jeho vláda se bude snažit zachovat Dominice nádhernou a krásnou krajinu tak, jako tomu vždy bylo.

„Dominika se pyšní tím, že je „přírodním ostrovem“. „Musíme se v každém případě zasloužit o udržení tohoto označení,“ píše se v prohlášení. „Otázka nakládání s pevným odpadem ovlivňuje toto vnímání a my se s tím stále potýkáme.“

Bitva s plasty

Zákazy nebo poplatky za plasty už účinkují v mnoha zemích po celém světě. Ve Velké Británii nedávná studie naznačuje, že od roku 2015, kdy byla zavedena daň z plastu, došlo k velkému poklesu počtu plastových sáčků a jiných odpadů na plážích Spojeného království.

V uplynulých měsících přišel Nový Zéland a Austrálie s plány na postupné vyřazování plastových pytlíků – ačkoliv v Austrálii došlo ke kontroverzní situaci, když největší obchod s potravinami Coles přestal zákazníkům dávat plastové tašky zdarma, došlo kvůli tomu k útokům a nadávkám na prodavače.

Největší bazén na světě navozuje iluzi Karibiku. Hluboký je i více jak 35 metrů

Také velké společnosti jako Starbucks nebo Disney veřejně oznámily své nové plány, jak zatočit s plasty.

Cíle Dominiky jsou ale mnohem větší. Země dala jasně najevo, že chce být prvním národem na světě, který má dokonale čisté klima a přírodu.

Úplný seznam položek, které budou na ostrově zakázané, má být brzy dokončen. Vláda tvrdí, že bude zahrnovat plastová brčka, plastové tácky, nádobí, nádoby z plastů a další produkty.

Ostrov se ještě vzpamatovává z katastrofy, která ho postihla loni v září. Tehdy se na něj přihnal hurikán Maria.

„Extrémní meteorologické události jsou nyní stále častější a intenzivnější, vyvolané dopady klimatických změn, které jsou skutečné, viditelné, ničivé a neúprosné,“ řekl Skerrit.

Rozhodnutí o ochraně životního prostředí jde ruku v ruce se závazkem země chránit se před budoucími přírodními katastrofami. Cílem je obnova společnosti, ekonomiky a ochrana životního prostředí tak, aby země dosáhla nového a odolnějšího místa k žití.

9 nejkrásnějších ostrovů v Karibiku, které stojí za to navštívit

Ostrov Dominika

Ostrov Dominika je samostatný stát. A není to Dominikána. Buďte opatrní, ať se nikdy nepřeřeknete. I když obě země leží v Karibiku, místní jsou na záměnu názvů dost hákliví. Místním jazykem je  angličtina, ale setkáte se i s jazykem patois se znaky francouzštiny. Člověk se zde může vychutnat pláže s černým pískem, sirné prameny, barevné potoky i jezero, kde se neustále vaří voda.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Karibský ostrov Dominika vyhlašuje válku proti plastu