Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Co navštívit ve Zlíně a okolí. Přehled památek i zoo

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 8. 2014

Město Zlín je díky své jedinečné architektuře vyhledávaným místem pro turisty z celého světa. Jen kousek za městem se již dostanete do překrásné přírody Bílých Karpat, kde najdete krásné hrady či zámky, známé Vizovice, vyhlášenou zoo nebo památník věnovaný obětem druhé světové války.

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Zlín

Toto město je spojeno především se jménem Tomáše Bati, který zde na počátku 20. století začal budovat své obuvnické impérium a nesmazatelně se zasloužil o podobu dnešního Zlína. Baťa vybudoval nejen továrnu, ale i celé obytné čtvrti. Ty jsou dodnes zajímavou ukázkou funkcionalistické architektury. Další velkou a známou stavbou je Baťův kanál, dnes velmi vyhledávaný a oblíbený turisty.

Zoo Zlín a zámek Lešná. Navštivte s dětmi nejkrásnější moravskou zoo!

Zoo a zámek Lešná

Zlínská zoologická zahrada leží asi čtyři kilometry od Zlína a je to jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zahrad v České republice. Uprostřed zahrady leží romantický zámek Lešná. Zajímavostí v zoo je členění jednotlivých částí na kontinenty a podle toho jsou umístěna zvířata.

Co byste rozhodně minout neměli:

  • Afrika – v pavilonech ve tvaru chýší potkáte slony, žirafy, zebry a další.
  • Voliéry – zde se můžete setkat s papoušky, supy, asijské a jiné ptáky a to z velké blízkosti. Voliéry jsou průchozí.
  • Tropická hala Yucatan – velký pavilon věnovaný mnoha tropickým zvířatům a hlavně kultuře starých Mayů.

Zámek Lešná

Nabízí romantickou a zajímavou prohlídku v 11 pokojích. Okolo zámku se rozkládá krásný park se vzácnými stromy.

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Vizovice

Vizovice leží na soutoku sedmi potoků, obklopené Vizovickými vrchy.  Ve městě můžete objevovat historii, ale také ochutnat vyhlášenou slivovici nebo navštívit naučnou stezku žokeje Josefa Váni, který sám pochází z nedaleké Slopné.

Vizovický zámek byl postaven v moderním francouzském barokním stylu. Zámek lemuje zahrada se sochařskou výzdobou a anglickým parkem s jezírkem.

Velkým lákadlem pro mnohé je jistě známá likérka Rudolf Jelínek, kam se můžete vypravit na exkurzi do stáčírny, pálenice a samozřejmě nechybí ani ochutnávky. Vydejte se do Vizovic, rodiště Bolka Polívky a nebude se vám chtít odjet.

Památník Ploština

Ploština je osada s tragickým osudem, zvěčněný pomocí památníku, který byl v 70. letech vyhlášen Národním kulturním památníkem. Památník je věnován obětem z okolních obcí, kteří byli zvlášť brutálním způsobem zavražděni na konci II. světové války. Přesné datum je 19. dubna 1945 a v tento den vypálilo německé komando SS zdejších deset usedlostí. Mimo památníku je zde jeden z domků upraven pro muzejní účely, kde se s pomocí fotografií a popisů dovědět více z celé události i z historie místních osadníků.

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Zámek a hřebčinec Napajedla

Zámek v Napajedlech pochází z 18. století a překvapí vás svou krásou i romantickým okolím. Procházet se budete historickými pokoji, kterými se procházela místní šlechta a to: Rottalové, Kobenzlové nebo známý rod Baltazziů, kteří stojí za založením slavného hřebčína s chovem anglických plnokrevníků. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý park o rozloze deseti hektarů. V parku roste mnoho vzácných dřevin a podívat se můžete i k romantickému rybníčku s lekníny.

Hrad Lukov

Hrad Lukov se nachází asi 2 km od stejnojmenné vesnice. Kdysi jeden z největších gotických hradů na Moravě, dnes již rozsáhlá zřícenina. To ale nic neubírá na kráse a atraktivitě tohoto místa. Hrad byl za svou existenci mnohokrát obléhán a dobýván v bitvách. V 18. století jej opustili poslední majitelé a od té doby jen chátral. Od roku 1987 se několik dobrovolných organizací podílí na jeho obnově. Díky nim se Lukov začíná čím dál více těšit ze zájmu turistů a konají se zde různé vzdělávací programy zejména pro děti a mládež.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Co navštívit ve Zlíně a okolí. Přehled památek i zoo