Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Co si vzít sebou na horskou turistiku? Správné vybavení nepodceňujte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 7. 2018

Příprava na horskou túru se může jevit naprosto jednoduše. Prostě si vezmete nějaké věci a půjdete. To přece není nic složitého. Vaše představa ale dostane první trhliny v momentě, kdy zjistíte, že vlastně nevíte, co nebo kolik věcí si máte vzít. Zvlášť u náročnějšího výstupu na celý den.  Co si sebou vzít na horskou turistiku? Jak na nic nezapomenout, ale zároveň nemít batoh nacpaný tisícem nepoužitelných věcí? Co si obléknout na sebe? Vybavte se podle našeho návodu a nic vám chybět nebude

Správné boty na hory

Boty jsou úplným základem. Pokud chcete lézt po horách, je kvalitní, nepromokavá, kotníková obuv to nejdůležitější. Zapomeňte na levné boty z tržnice nebo běžecké boty od Adidasu. S kvalitními botami už můžete v horách přejít takřka cokoliv a nemusíte řešit ani počasí. Boty by měly být určitě kotníkové, zejména při sestupu suťovitým terénem.

Boty vybírejte s pevnou, protiskluzovou podrážkou. Určitě nevycházejte na túru v nerozchozených a nových botách. Asi byste po několika hodinách hodně litovali.

Až si budete nějaké boty vybírat, dbejte na správnou velikost. Bota je lepší o něco málo větší, než aby vám utlačovala palec. Nesmí ale být příliš volná, aby vám v ní noha nejezdila ze strany na stranu. Do hor se hodí boty s co nejmenším počtem švů a největším obsahem kožených částí.

Co sebou na horskou turistiku

Správné boty jsou do hor nejdůležitější.

Velmi důležitou částí jsou i ponožky. Nestačí jen „nějaké“ koupit. Jsou stejně důležité jako celá bota. Nabízejí se různé druhy se syntetickými vlákny, které jsou mnohem odolnější a vyztužené tam, kde je největší kontakt chodidla s botou. Kvalitní ponožky také lépe odvádějí pot a páry.

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?

Vhodné oblečení na horskou turistiku

Oblečení nemusí být moc. Nepotřebujete na sebe navrstvit příliš mnoho kousků, zbytečně byste se potili. Bohatě stačí kvalitní termoprádlo, tričko, kalhoty nebo kraťasy, mikinu, vhodnou bundu a k tomu šátek, čepici nebo jinou pokrývku hlavy a popřípadě rukavice.

Pro případ deště sebou přibalte pláštěnku nebo goretexovou bundu. Špatné nejsou ani goretexové kalhoty.

Jaký si vzít batoh na horskou túru a co do něj dát?

Batoh si ponesete na zádech, proto je důležité, aby byl kvalitní, pevný a měl takový objem, který potřebujete. Na jednodenní výlet stačí objem 30-40 l, vícedenní túry už vyžadují batoh o objemu kolem 70 l. Měl by být vyztužený a s polstrovanými ramenními popruhy.

Do batohu dejte jen „nutné mimimum“. Každé kilo navíc je totiž dost znát. Co by měl tedy batoh obsahovat? Určitě dostatek tekutin. Voda je základ všeho. Neberte si ale perlivou nebo přeslazenou. Vhodná není ani káva ve větším množství. Na osobu si vezměte 2 – 2,5 l vody. Budete se hodně potit a tělo vodu musí doplňovat. Rozhodně nemůžete počítat s vodou z horských potůčků.

Na cestě musíte také jíst. Nemělo by chybět lehké jídlo. A to jak na trávení, tak i na váhu. Tučná slanina a koláč asi nebudou tím pravým. Strava by měla být lehce stravitelná a obsahovat spíš sacharidy. Klidně si sebou můžete vzít i nějakou sušenku nebo oplatku na zakousnutí. Na horách je mlsání povoleno.

Do batohu přibalte pro jistotu i několik kousků náhradního oblečení. Důležité jsou ponožky, pláštěnka, rukavice, klidně i tričko nebo mikinu, ale to není nezbytně nutné. Počítejte s tím, že v horách se počasí mění poměrně snadno, proto je lepší mít něco navíc.

Co ale rozhodně sebou neberte, je alkohol. Nejen, že silně dehydratuje, ale zároveň se s takovým druhem sportů naprosto vylučuje a v podstatě s každým sportem. Určitě se chcete s cesty vrátit všichni živí a zdraví.

Seznam věcí na dovolenou na hory. Udělali jsme seznam za vás

Co ještě nezapomeňte přibalit sebou?

Sebou můžete přibalit ještě dalších pár věcí. Oblíbené jsou trekingové nebo nordic walkingové hole, mačky, cepín a další jistící pomůcky. Léky, pokud je berete, špagátek, zavírací nůž, mobilní telefon, sluneční brýle s UV filtrem. Samozřejmostí jsou osobní doklady, kartička pojištěnce, sáčky na odpadky a hodit se může i telefonní kontakt na horskou službu.

Nezapomeňte také na základní lékárničku, krém na rty s ochranným faktorem, baterku, mapu či GPS. Jestli chcete fotit, nezapomeňte si vzít fotoaparát či kameru.

Vynechte zbytečnosti

Důležitou zásadou je sbalit si jen to, co budete opravdu potřebovat. Zapomeňte na různé zbytečnosti. Svůj batoh ponesete na zádech celý den a chcete si túru jistě užít a ne se trápit. Vše, co si zabalíte, dejte do nepromokavých obalů. Stačí jen obyčejné igelitové sáčky. Když budete mít kvalitní batoh, který je nepromokavý, neměla by se vám k věcem žádná vlhkost dostat.

Jak správně nosit batoh, aby vás nebolela ramena a záda

Dbejte na svou bezpečnost

Nezapomeňte, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatně vybavený turista. Proto své přípravě věnujte dostatečnou pozornost a péči. Až budete na horách, nezapomeňte především na bezpečnost. Dbejte o to, abyste nikdy zbytečně neohrozili sebe nebo své kamarády. Zbytečně neriskujte a nikdy se nepředvádějte. Hory dokáží být někdy velmi nebezpečné.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Co si vzít sebou na horskou turistiku? Správné vybavení nepodceňujte