Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Co vás nadchne v Dětenicích? Středověký hotel, zámek, bohatý program i muzeum J. B. Foerstera

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

28. 6. 2023

Obec Dětenice u Jičína má jen pár stovek obyvatel. Zato je však domovem překrásného barokního zámku. Ten přitahuje návštěvníky z celého širého okolí nejen na prohlídky. Kromě samotné historické památky totiž mají Dětenice krčmu ve středověkém stylu, ubytování i pivovar. I mimo zámecký areál se najde pár turistických atrakcí, jako je kupříkladu pamětní síň skladatele a pedagoga Josefa B. Foerstera.

Jakou má město a zámek Dětenice historii?

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1052. Dnes jsou její součástí také vesnice Osenice a Brodek, jež jsou o něco mladší. Podle pověsti tudy jel kníže – jeden zdroj praví, že Břetislav I. (vládl 1034–1055), druhý, že Oldřich (1012–1034) – a našel tu dva malé sirotky. Poručil pár členům své družiny, aby s nimi zůstali a postarali se o ně, a vznikla tu osada pojmenovaná po dětech. To však je nejspíše jen případ takzvané lidové etymologie. Trochu seriózněji zní hypotéza historika Václava Kubíka, že název pochází od jména Dětena. To však nebrání klasické slovní hříčce typické pro Dětenice – akci pro děti konané v této obci, nazvané Dětenice dětem.

V době vzniku osady stál v Dětenicích hrad ze dřeva, či spíše přesněji řečeno tvrz. V rodě, jenž tu panoval, se mnoho mužů jmenovalo Beneš. Na jejím místě dal pán jménem Beneš z Valdštýna a Dětenic postavit pevné kamenné sídlo. Z této doby pochází gotické sklepení pod dnešním zámkem. Na počátku 15. století panství přebírá německý konšel Mikuláš Zábravský. Během husitských válek se majitelé střídají, přičemž velká část obyvatel přijímá husitské učení.

V roce 1503 panství odkoupil husitský rod Hronoviců, též Ronovců, též Křineckých. Pro samotnou tvrz byl nejvýznamnější poslední příslušník rodu Jiří. Ten objekt přestavěl na renesanční zámek a přistavěl mu hodinovou věž. Jako trest za účast na povstání o Dětenice přišel a měl přijít o hlavu, ale utekl do Saska. Pověst říká, že předtím schoval někde pod zámkem poklad, ale ten zatím nikdo nenašel.

Dlouhodobě uzavřené Drábské světničky: Proč je turisté měli tak rádi a budou se moct vrátit?

Moderní dějiny Dětenic

Zabavený zámek s okolní půdou získal po Bílé hoře Albrecht z Valdštejna. Významným dědicem je vnuk Albrechtova synovce Oktavián, jenž měl panství pod palcem na počátku 18. století. Byl to přísný katolík, který katolicizoval kostel v Osenicích a lidi tam naháněl násilím. Také však onen kostel rozšířil o nové zvony, faru a školu a nechal vybudovat zámeckou kapli. Školu tedy musel dát postavit nadvakrát, protože tu první rozhněvaní poddaní spolu s farou zapálili.

Za barokní podobu, kterou má zámek dodnes, vděčíme hraběti Janu Clam-Gallasovi. Za něj také vznikl Nový dvůr a vinice u Osenic (dnešní místní název Na viničkách). Jeho syn si vzal život, když mu zemřela žena, a poručník jejich dcerky panství prodal v roce baronu Wimmerovi. Po něm připadlo Filipu Wessenberkovi, nadšenému cestovateli, a ten když zemřel, Dětenice skoro půl století (1866-1903) spravoval řád Maltézských rytířů. Tehdy zde vznikla železnice, cihelna a další rozšíření zámku a zámeckého areálu.

Předposledními majiteli panství byli bratři Blochové, jejichž nejvýznamnějším počinem je elektrifikace obce. V letech 1926–1945 zámek spravoval poslední majitel, Ing. Emanuel Řehák. Po zestátnění sloužila budova jako učiliště, pak jako zvláštní škola. V 90. letech, po jejím zrušení, zámek chátral. Od roku 2000 je zámecký areál Dětenice zrekonstruovaný a otevřený veřejnosti coby soukromá historická památka s hotelovou a pohostinskou službou.

Návštěva zámku Dětenice: Vstupné a typy prohlídek

Zámecký resort je největší dětenická atrakce, která kombinuje historické prohlídky s pohostinstvím. V současnosti existují čtyři možnosti prohlídky zámku Dětenice. Ceník se v závislosti na výběru prohlídky pohybuje mezi 180 a 265 korunami za dospělou osobu. A co v rámci těchto prohlídek na zámku uvidíte?

Zámek disponuje 14 autenticky zařízenými pokoji, jež se pyšní historickým nábytkem i nástěnnými freskami a štuky. Jako předloha posloužila data z archivu. Významná je také sbírka loveckých trofejí a sbírka zbraní, které zde nechali maltézští rytíři. Když si připlatíte o pouhých pár korun, provede vás po zámku Dětenice čarodějnice nebo jiná pohádková bytost. Třetí a čtvrtá možnost jsou kombinace prvních dvou možností s prohlídkou zámeckého pivovaru.

Zřícenina zámku Zvířetice: Romantický výhled a prohlídka 3D rekonstrukce sídla

Resort je otevřený celoročně, a stejně tak i možnost prohlédnout si zámek. Mimo sezónu se prohlídky zámku konají o víkendech. Přes léto začíná prohlídka každou hodinu, a to i v pondělí, na rozdíl od státních zámků. Ke konci roku jsou specialitou v Dětenicích čerti a zombies.

Kromě speciálních čarodějnických prohlídek nabízí zámek Dětenice program různých kulturních událostí. Až budete plánovat výlet na toto malebné červené sídlo, nezapomeňte si prohlédnout jeho web, zda se tam v nejbližší době něco zajímavého nekoná.

Navštivte u zámku Dětenice středověkou krčmu a pivovar!

Zámecký pivovar má dlouhou historii, která však byla na dlouho přerušena. Obnova nastala v roce 2003, od kterého si zde můžete dát světlé či tmavé pivo zvané Pivo lásky. Objekt zároveň slouží jako muzeum piva, takže si můžete prohlédnout nejen samotné varné vybavení, ale také další exponáty. Kromě toho je v zámeckém areálu vyhlášená středověká restaurace.

K ubytování má resort Dětenice balíčky s názvy inspirovanými samozřejmě středověkem, jako je například císařský, měšťanský a další. Pokud shledáte webové recenze podniku přijatelnými a budete mít zájem, jistě bude z čeho vybírat.

Další památky v Dětenicích: Tip na výlet do Foersterových Osenic

Nedaleko dětenického zámku stojí dvě kaple – obě z poloviny 19. století. Do kostela se však musíte vydat až do místní části Osenice (dříve Osojnice). Není to ale ten kostel zmiňovaný v historické sekci článku, který násilně rekatolizoval Oktavián z Valdštejna. Původní chrám ze 13. století zanikl v roce 1865. S použitím některých kamenů z jeho zbytků postavil zednický mistr Říha současný pseudoslohový kostel Narození Panny Marie. Za budovou naproti kostela mají Osenice a Dětenice hřbitov s kaplí sv. Anny.

Druhou nejvýznamnější budovou v Osenicích je bývalá škola. Z té je dnes Památník Foerstrova rodu, malé muzeum s trvalou expozicí věnovanou rodu Foersterů (původně psaných Försterů). Jednalo se o talentovanou rodinu žijící v Osenicích, z níž se mnoho lidí aktivně venovalo hudbě. Nejvíce proslul skladatel, kritik, učitel a spisovatel Josef Bohuslav Foerster. V létě se na zahradě této budovy koná hudební festival Foerstrovy Osenice. Památník je také domovem restaurovaného betlému z 19. století.

Příroda v Dětenicích – turistiku skýtá místní les s rybníky

Třetí místní částí je osada Brodek ležící na jihu katastru Dětenic. Trasy označené pro turisty přes obec nevedou (jen jedna, na  jejím okraji). Dostanete se tam po cestě sloužící také jako cyklotrasa 4368, a přes Brodek, kde vlastně nic moc není, se lze dostat do lesa.

Les na jih od Dětenic není zase tak zvláštní, ale poslouží každému, kdo chce vidět kus zeleně. Kromě stromů se tam nachází i několik vodních ploch – soustava Rožďalovických rybníků. V okolí Dětenic bývalo rybníků více, ale Filip Wessenberk dal některé v 19. století zrušit. Z ekologického hlediska jsou důležitá hlavně dvě místa. Tím prvním je přírodní památka Dymokursko – Bahenské louky, kde rostou vzácné rostliny jako lilie zlatohlavá. Uvažuje se také o oficiálním prohlášení nedalekého Pilského rybníka za přírodní památku, neboť ten je významný ornitologicky.

Prachovské skály v Českém ráji – co byste měli vědět, než se sem vydáte

Co dělat po prohlídce Dětenic? Zajímavosti v okolí

Dětenice a okolí, to je obecně hlavně nížinná až pahorkatá vesnická krajina. I tady se však najdou pěkné trasy na procházky a pár drobných turistických cílů. Pro koho takové venkovské procházky nejsou, může si zajet do Jičína či Mladé Boleslavi. Máte-li naopak chuť vidět pořádnou přírodu, vydejte se na sever do CHKO Český Ráj.

  • zámecký park Kopidlno
  • zbytky hradiště Kostelec
  • hrad a zámek Staré Hrady
  • minipivovar Čtyři lípy v Libáni (po domluvě)
  • Jawa muzeum Rabakov (po domluvě)
  • zámecký park Domousnice
  • židovský hřbitov Veselice
  • muzeum klasického knihařství Rožďalovice
  • zámek Křinec
  • zámek Loučeň

Zdroje:

Mapy.cz, Obec Dětenice, Dětenice.cz, Jičínský Deník, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co vás nadchne v Dětenicích? Středověký hotel, zámek, bohatý program i muzeum J. B. Foerstera