Menu
JenProCestovatele
Thajsko

Ko Lanta. 9 tipů co vidět na thajském ostrově

Redakce

Redakce

4. 2. 2018

Ko Lanta je středně velký ostrov v Andamanském moři nedaleko břehů provincie Krabi. Zhruba 30 kilometrů na délku, 6 kilometrů na šířku a poměrně upravené silnice umožňují pohodlně prozkoumat vše, co ostrov nabízí.

Až si dostatečně užijete odpočinek, masáže a koktejly při západu slunce na jedné z pláží Ko Lanty, pronajměte si moped, mávněte na tuk-tuk nebo naskočte do songthaew (pick-upy fungující jako sdílený taxík nebo autobus) a začněte objevovat krásy zatím relativně nedotčeného ostrova. Přinášíme vám 9 tipů na nejzajímavější místa a aktivity, které Ko Lanta nabízí.

Old Town

Old Town je malé městečko v dolní polovině východního pobřeží. V podstatě je to jedna hlavní ulice lemovaná dřevěnými koloniálními domy s vysutými terasami nad mořem s výhledem na okolní ostrovy. Ráz hlavní třídy má svoje kouzlo a působí trochu jako z divokého západu. Neočekávejte nic velkého. Najdete tu pár krámků se suvenýry, smíšeným zbožím a restaurace či kavárny, které nabízejí poklidné posezení v lenivé atmosféře. Old Town vypadá i působí, jako by se tu zastavil čas. Z hlavní třídy vybíhá hluboko do moře dlouhé přístavní molo, ze kterého vyjíždějí typické long-tail boats na výlety po okolních ostrovech. Pokud pojedete do Old Townu ze západní části ostrova, určitě se zastavte na půli cesty ve View Point Restaurant, odkud je krásný výhled.

Ko Lanta

Old Town Foto: Markéta Jindřichová

Mořští kočovníci Chao Lay

Mořští kočovníci nebo také cikáni Chao Lay jsou původní domorodí obyvatelé ostrova Ko Lanta. Uvádí se, že na ostrov přišli zhruba před 500 lety a postupně byli vytlačování Thajci a Číňany. Dnes se koncentrují v malé přímořské vesnici. Ban Sangkha-U se nachází zhruba 5 kilometrů na jih od Old Townu, kde kočovníci pokračují ve svém tradičním způsobu života. Ten je velmi úzce spjatý s mořem a rybolovem. Chao Lay mají svůj vlastní jazyk, školu a komunitní centrum. Zajímavé je, že žijí v matriarchálním systému, od kterého se odvíjí i jejich náboženství.

Kdy jet do Thajska? Známe počasí na ostrovech i pevnině

Národní park Mu Ko Lanta

Na Cape Tanod, jižním cípu ostrova můžete navštívit národní park, který tvoří především kopce pokryté deštným pralesem. Vede sem jediná cesta, která posledních pár kilometrů střídavě velmi prudce stoupá a klesá. Pokud pojedete do národního parku na mopedu, volte raději silnější stroj a dobře zkontrolujte, že vám fungují brzy. Odměnou vám bude téměř bílá pláž, která se vynořuje z pobřežního pralesa a nad kterou se tyčí starý maják. V upravené části parku žije velké množství opic, které jsou tu hlavní atrakcí. Především proto, že jsou na lidi zvyklé a nebojí se vám ukrást cokoli, co si pečlivě nehlídáte. Dokonce si umí otevřít plechovku s limonádou nebo lahev s vodou, kterou vám klidně seberou přímo z ruky.

Ko Lanta

Národní park Mu Ko Lanta Foto: Jana Veselá

Jeskyně a vodopád Khlong Chak

V jižní části ostrova Ko Lanta, uprostřed džungle se nachází vodopád a jeskyně s netopýry. Z místa, kde se dá zaparkovat, vás čeká zhruba půlhodinový výšlap do kopce. Opět se tu připravte na drzé opice, které si budou dělat nárok na všechno, co si nebudete dobře držet. Až dorazíte na rozcestí, po levé straně najdete jeskyni, po pravé straně vodopád s jezírkem, kde se můžete po cestě osvěžit. Nejlepší čas na návštěvu vodopádu je v období dešťů (květen – říjen). Na druhou stranu cesta na ostrov Ko Lanta se doporučuje v suchém období, které trvá od listopadu do dubna.

Výlet se slony

Prohlédnout si džungli ze sloního hřbetu je jedna z nejoblíbenějších atrakcí, kterou Ko Lanta návštěvníkům nabízí. Je to také jeden z nejdražších zážitků, jaké si z ostrova odnesete. Dříve bylo dokonce možné se koupat se slony i v moři, dnes už se podíváte „jen“ do džungle. Atrakce je poměrně bezpečná a chovatelé slonů tvrdí, že projížďku na hřbetu slona zvládnou i děti.

Trhy

Trhy s jídlem a oblečením se na ostrově Ko Lanta pořádají každý den na jiném místě. Umístění trhu podle dnů je uvedeno téměř v každé mapě ostrova. Než vyrazíte, radši se ještě optejte. Občas bývají mapy špatně zakreslené nebo uvádějí trh tam, kde není. Obvykle můžete trhy navštívit v odpoledních a večerních hodinách, kromě nedělního trhu, který je v Old Townu pouze do poledne. Smlouvání v rozumných mezích je na trzích považováno za slušnost, i když stejně v průměru zaplatíte víc než Lanťané. Z času na čas se objeví malý trh zcela na neočekávaném místě, jehož pozice je dopředu známá opravdu jen místním. Jediný stálý trh je v Saladanu. Kousek od něj, do Walking street přijedou každý večer tuk-tuky s občerstvením.

Ko Lanta

Foto: Markéta Jindřichová

Gastronomie

Doporučovat jídlo a pití se může zdát trochu zvláštní, vždyť jíst a pít musíme všichni. Přesto je zde pár věcí, které stojí za zmínku. Za vyzkoušení stojí plážové restaurace, kde servírují čerstvě vylovené ryby a mořské plody a při západu slunce nabízejí koktejly za zvýhodnění ceny. V Thajsku platí zákon, že alkohol se smí prodávat pouze od 11 do 14 a od 17 do 24 hodin. Na Lantě toto pravidlo, kromě thajských muslimů, téměř nikdo nedodržuje. Pokud vás láká thajská kuchyně, můžete si vyzkoušet uvařit své vlastní jídlo v jedné ze tří kuchařských škol. Naopak, jestli už máte rýže a nudlí dost, zajděte do německé nebo francouzské pekárny.

Ko Lanta

Happy hour Ko Lanta Foto: Jana Veselá

Ko Lanta Noi

Takzvaná malá Ko Lanta je sesterský ostrov velké Lanty. Od roku 2016 spojuje oba ostrovy most, díky kterému se na malé Lantě velmi pozvolna začíná objevovat turistický ruch. Jestli chcete zažít autentické Thajsko, zamiřte právě sem. Ostrov je plný kaučukových plantáží a místní obyvatelé zde ještě stále sbírají a zpracovávají kaučuk ručně. Na pobřeží najdete tradiční rybářské vesnice a s trochou štěstí i uvidíte, jak se staví long-tail boat. Po jihozápadní straně ostrova jsou rozlehlé, úplně opuštěné pláže, které ale nejsou příliš vhodné ke koupání. Pokud na Ko Lanta Noi vyrazíte, určitě se zastavte v Ko Lanta Café na nejvyhlášenější kávu na obou dvou ostrovech.

Ko Lanta

zpracování kaučuku Foto: Jana Veselá

Výlety po okolních ostrovech

Pokud máte pocit, že už jste všechno, co Ko Lanta nabízí, vyčerpali, není třeba věšet hlavu. Kolem se nachází spousta malých ostrovů, s panenskými plážemi, tyrkysově modrou vodou a palmovými háji, kde můžete šnorchlovat, potápět se, jezdit na kajaku nebo popíjet drink v hamace. Stačí jen zajít do jedné z cestovních kanceláří nebo diving center, kterých je na ostrově požehnaně, a vybrat si, co chcete dělat. V Saladanu na severu ostrova dokonce sídlí české potápěčské centrum. Výlety jsou především na jeden den, během kterého navštívíte 3 – 4 ostrovy, vyjedete do okolních mangrovových porostů na kajaku nebo budete rybařit. Do bližších destinací se jezdí tradiční long-tail boat, do vzdálenějších rychlými motorovými čluny. Za vidění stojí například Smaragdová jeskyně na Ko Muk, pláž jako z pohlednice na Ko Ngai a šnorchlování u Ko Rok.

Ko Lanta

Ko Ngai Foto: Jana Veselá

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Ko Lanta. 9 tipů co vidět na thajském ostrově