Menu
JenProCestovatele
Austrálie

Co všechno si dnes můžete koupit? Na Novém Zélandu celé město

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 11. 2018

Někteří lidé kupují domy, jiní zase kupují byty a někdo si možná koupí i celé opuštěné město na Novém Zélandu. Na jižní části ostrova asi 180 km severně od Dunedin, se nachází město, které je na prodej za 2,8 milionu dolarů.

Město u jezera Waitaki bylo postaveno ve 30. letech 20. století jako bydlení pro muže, kteří pracovali na nedalekém projektu stavby přehrad a jejich rodin. Od konce osmdesátých let minulého století byla přehrada automatizovaná a již nebylo nutné, aby ji každý den někdo obsluhoval. To se také velmi shodovalo s tehdejší situací, kdy stále více lidí na Novém Zélandu utíkalo z venkova do měst.

Zapomeňte na město duchů

Rozhodně však neočekávejte strašidelné „západní světové“ město duchů. Pokud se sem dostanete, uvidíte to. Jezero Waitaki Village je ve stále pozoruhodně dobrém stavu. Stojí zde osm domů, restaurace, hlavní budova s kulečníkem, garáže apod. Nejbližším dalším městem je Kurow, které má asi 300 obyvatel.

Cestopis o putování po Novém Zélandu. Co můžete vidět na cestě od severu k jihu ostrova?

Potenciál cestovního ruchu je v oblasti opravdu velký. Nedávno zde byla otevřena cyklistická stezka, která do regionu láká mnoho nových návštěvníků. Zdálo by se, že koupi města nic nebrání. Jedna překážka by tu ale byla. Začátkem tohoto roku přijal Nový Zéland zákon, který znemožňuje cizincům koupit majetek. Kvůli tomu ceny nemovitostí na Novém Zélandu dramaticky vzrostly a ani místní obyvatelé často nemohli žít na místech, kde vyrostli.

V srpnu roku 2018, když návrh zákona prošel, řekl ministr obchodu David Parker, že prvotním záměrem vlády je to, aby největší právo na odkup nemovitostí na ostrově měli místní obyvatelé.

Vznikají Hobití aerolinky. Zaleťte si na Nový Zéland jako Bilbo Pytlík

Jeden bohatý cizinec, magnát Silicon Valley Peter Thiel, získal na Novém Zélandu občanství, když na ostrově udělal významný nákup pozemků. Ačkoli se to stalo ještě před rokem 2018, někteří v tom vidí příklad toho, jak bohatí zahraniční investoři mohou obejít zákon.

Koupit si své vlastní město asi jen tak někdo nemůže. Rozhodně je to však skvělý tip na dovolenou v krásném prostředí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co všechno si dnes můžete koupit? Na Novém Zélandu celé město