Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Dívčí Kámen je zřícenina hradu stojící na místě bývalého keltského oppida. Točilo se tu i Místo zločinu

Dívčí Kámen je velice zachovalá a rozsáhlá zřícenina hradu nacházející se na 470 metrů nad mořem vysokém skalním ostrohu nad Křemžským potokem u městečka Křemže v okrese Český Krumlov. Původní osídlení místa se datuje až do období pravěku a bývalo zde keltské oppidum. Místo je vyhledáváno filmaři a turisty i pro krásnou okolní přírodu CHKO Blanský les. Jakou má hrad Dívčí Kámen historii a co nabízí dnes?

Keltské oppidum dokládají archeologické nálezy

Místo, kde se dnes nachází zřícenina hradu, bylo osídleno již od pravěku. Ve starší době bronzové zde stálo opevněné hradiště únětické kultury, později bylo znovu osídleno v době halštatu. To vše dokládají archeologické nálezy, například bronzové sekyrky, náramky, džbánky a podobně. Na tomto místě probíhal archeologický výzkum pod vedením Josefa Poláčka z Jihočeského muzea v letech 1962–1975.

Nedobytný Hrad Helfenburk u Bavorova, nebo ten u Úštěka. Který z nich navštívit?

Majestátní sídlo Rožmberků, které nebylo nikdy dobyto

Samotný hrad Dívčí Kámen postavili pánové z Rožmberka se souhlasem panovníka Karla IV. V roce 1383 již stál hrad, a to pod německým názvem Maidstein. Tento hrad byl i proslulým vězením zajatého krále Václava IV. V době husitských válek Rožmberkové o hrad přišli a jeho novými pány se stali Potštejnové. V roce 1420 byl hrad obléhán vojskem Jana Žižky, ale dobyt nikdy nebyl.

Od roku 1426 se hrad opět vrátil do vlastnictví Rožmberků, kteří si z něj udělali své hlavní sídlo. Podobně řešené hradní jádro měli Rožmberkové také na svém hradě Helfenburku. Hrad posílil své opevnění, obdobně jako na Zvíkově a Choustníku, a dědil se dál v rodě Rožmberků, od roku 1541 však již ale byl uváděn jako pustý.

Snaha o obnovu hradu Dívčí Kámen

Od 30. let 20. století do roku 1948 byl hrad ve správě Schwarzenbergů, kteří umožnili Klubu československých turistů v Českých Budějovicích pokusit se ruinu opravit a otevřít pro veřejnost, pak byl hrad zestátněn a později začleněn do přírodní rezervace. O jeho obnovu a zpřístupnění veřejnosti se snažila obec Křemže, což se nakonec také povedlo.

Dnes je hrad Dívčí Kámen celoročně přístupný a dá se k němu dostat po červené turistické značce, která vede z Boršova nad Vltavou do Zlaté Koruny. V okolí je také oblíbená cyklostezka. Hrad Dívčí Kámen byl vyhledávaný i filmaři, točil se zde například první díl seriálu Místo zločinu s názvem Slunovrat.

Hrad Lichnice zachránil ztraceného knížete. Co láká turisty v okolí?

Svatby na hradě Dívčí Kámen

Na hradě se sezónně koná spousta kulturních a společenských akcí, různé festivaly, divadelní představení, šermířská vystoupení nebo také programy pro děti. Samozřejmostí jsou i svatební obřady, pro něž jsou vítaným místem i kvůli krásné přírodě.

Tipy na výlety v okolí

A co navštívit v okolí? Za návštěvu rozhodně stojí také klášter ve Zlaté Koruně, keltské oppidum Třísov, přírodní rezervace Holubovské hadce nebo nejvyšší hora Blanského lesa Kleť.

Zdroje: wikipedie, divcikamen.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dívčí Kámen je zřícenina hradu stojící na místě bývalého keltského oppida. Točilo se tu i Místo zločinu