Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Nedobytný Hrad Helfenburk u Bavorova, nebo ten u Úštěka. Který z nich navštívit?

Hrad Helfenburk můžeme v České republice najít hned na dvou různých místech. Prvním z nich je Helfenburk u Úštěka v okrese Litoměřice, kterému se říká také Hrádek. Druhý Helfenburk je u Bavorova v okrese Strakonice. Který z nich navštívit? Rozhodně oba! Představíme vám jejich historii, zajímavosti o nich, a i to, co v okolí stojí za zhlédnutí, pokud se vypravíte na výlet tímto směrem.

Helfenburk u Úštěka

Nedaleko městečka Úštěka se na pískovcovém ostrohu nachází zřícenina hradu, který zde stával již ve 14. století. Jeho prvními majiteli byli pravděpodobně páni z Klinštejna z rodu Ronovců. Hrad nechal vystavět zřejmě Jan z Klinštejna. Ke konci 14. století pak Helfenburk koupil pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, který jej začal využívat jako své letní venkovské sídlo. Dále zde pobýval arcibiskup Jan z Jenštejna. Za doby jeho působení byly na hrad přivezeny klenoty, relikvie a knihy z pražského chrámu svatého Víta. Z roku 1395 existuje i záznam o tom, že se arcibiskup málem zřítil z můstku vedoucím k nové věži.

Další majitelé hradu se střídali. Patřili k nim například Půta z Častolovic, Jan Smiřický nebo Jindřich Berka z Dubé. Když Helfenburk dobylo královské vojsko Jiřího z Poděbrad, hrad od krále získal Petr kaplíř ze Sulevic, který musel odolávat loupeživým výpadům Zdeňka Konopišťského. Byl zajat a uvězněn v Českých Budějovicích, dokud neodevzdal všechny cennosti uložené na Helfenburku. Posledním majitelem před úplným zchátráním hradu byl Vilém z Ilburka, kterému patřil též nedaleký a méně přístupný hrad Ronov. Po vymření jeho rodu ale pak již na hradě žilo jen služebnictvo a sídlo rychle chátralo.

Úštěk nabízí unikátní ptačí domy, nedaleký Helfenburk a hrad, z něhož udělali pivovar

Vyhlídka z 30 metrů vysoké věže

V roce 1622 hrad bohužel vyhořel poté, co jej vyplenilo císařské vojsko. Po bitvě na Bílé hoře zpustlý hrad vlastnili jezuité z Liběšic. V roce 1887 pak zříceninu hradu koupil průmyslník, hrabě Josef von Schroll, který si tehdy z hradu udělal své letní sídlo. Začal ale i Helfenburk opravovat a zpřístupňovat k turistickým účelům. Vystavěl rovněž zbořené třetí patro 30 metrů vysoké věže, která se stala vyhledávanou vyhlídkou o 143 schodech.

Ve 20. století byly na hradě prováděny opravné práce, čištění okolí i archeologické vykopávky, při nichž byla v původně 65 metrů hluboké studni objevena starší hřídel rumpálu, která je dnes ke vystavena ke zhlédnutí.

Hrádek u Úštěka a turistický ruch

Hrad Helfenburk u Úštěka je přístupný po celý rok. Zříceninu vlastní město Úštěk a občanské sdružení Hrádek se stará o pořádání akcí a turistický ruch. Na hradě není žádné občerstvení, pitná voda se nachází v nedaleké lesní studánce. V okolí je pro turisty hodně co k vidění, samotné město Úštěk má velmi bohatou historii a má co nabídnout, například pověstné Ptačí domky postavené na skále.

Nedobytný hrad Helfenburk u Bavorova

V okrese Strakonice kousek od Bavorova se na skalnatém vrchu Malošín nachází další hrad pod názvem Helfenburk. Rovněž jde dnes již o zříceninu hradu založeného ve 14. století. Významnými majiteli hradu byli páni z Rožmberka, kteří Helfenburk vlastnili do roku 1475, a poté se jim vrátil na počátku 16. století. Helfenburk u Bavorova patřil k významným šlechtickým sídlům, v letech 1477 až 1483 byla provedena jeho gotická přestavba Václava Vlčka z Čenova.

V době husitských sporů na hradě zemřeli dva uvěznění husitští kněží. Hrad byl velmi dobře opevněn a výborně se osvědčil v průběhu různých válek a sporů, protože nikdy nebyl dobyt. Od 16. století byl však již Helfenburk označen jako pustý, krátce v něm žil hajný, jinak byl místními obyvateli pomalu rozebírán na stavební materiál. Od roku 1928 je hrad v majetku státu, ve 30. letech 20. století proběhla konzervace zdí, aby hrad mohl být zpřístupněn veřejnosti. V roce 1977 byla z jižní věže hradu vytvořena rozhledna.

Pohádkový hrad pro Princeznu ze mlejna

Hrad je otevřený pouze přes letní sezónu a koná se na něm spousta akcí i svateb. Láká nejen jeho romantický a pohádkový vzhled, ale i krásná šumavská příroda v jeho okolí. Helfenburk u Bavorova patří mezi největší a nejvyhledávanější zříceniny hradů v České republice. Zaujal také filmaře, protože byla na něm natáčena například pohádka Princezna ze mlejna (1994).

Jihočeský Bavorov v předhůří Šumavy má rozhodně co nabídnout. Celé okolí oplývá krásnou přírodou a turisté mohou využít spoustu turistických tras i cyklostezek k poznávání okolí. Město je bohaté na množství historických památek, kolem něj protéká řeka Blanice, nedaleko je Svobodná hora (640 m. n. m.) a další oblíbené město Vodňany. Za návštěvu stojí například poutní místo Lomec s barokním kostelem Panny Marie nebo zámek Kratochvíle.

Zámek Kratochvíle je českou ukázkou malé italské renesance

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, helfenburk.com, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nedobytný Hrad Helfenburk u Bavorova, nebo ten u Úštěka. Který z nich navštívit?