Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Zámek Kratochvíle je českou ukázkou malé italské renesance

Renesanční zámek Kratochvíle se nachází v jižních Čechách, nedaleko Netolic. Jedná se o vodní zámeček s jezdeckým areálem, obklopený lesy, rybníky, alejemi a pastvinami. Vystavěn v 16. století po vzoru italských vil, byl již od počátku přímo navržen k radovánkám a kratochvílím. Navštívit jej můžete i dnes.

Historie zámku Kratochvíle za Rožmberků

Když císař Rudolf II. udělil pozemku Viléma z Rožmberka status panského sídla, rozhodl se Vilém, že zde postaví lovecký zámek určený k odpočinku po politických jednáních. Okouzlen návštěvou Itálie a její renesanční architekturou, rozhodl se i on na svém pozemku postavit malé umělecké sídlo po vzoru italských a německých knížat. Sídlo mělo být určené především jako místo odpočinku a rozptýlení po diplomatických cestách.

Pozemek měl výbornou polohu. Je to krajina s mírnými kopci a rozsáhlými lesy, rozředěná otevřenými loukami a rybníky, vhodná pro lovecké revíry a hony, které tu rod Rožmberků pořádal. Jenže tu pro takové rozsáhlejší akce cosi chybělo – letohrádek, který bude knížatům poskytovat útočiště. Vilém tak nechal původní hospodářský dvůr přeměnit na zámek.

Český Krumlov: renesanční skvost v Jižních Čechách. Proč ho musíte vidět?

Renesanční podoba zámku Kratochvíle

Současnou podobu udělil zámku italský architekt a představitel manýrismu Baldassar Maggi z Arogna. Ten měl na starost již první zámek Rožmberků Český Krumlov – původně gotický hrad Maggi přeměnil na rozsáhlé renesanční sídlo. Zámek Kratochvíle je v Česku jeho druhým projektem. Letohrádky byly v Evropě u aristokratů chápány jako znak kultivovaného vkusu, což napomáhalo společenské reprezentaci vlastníka a Vilém byl jedním z nejvýznamnějších šlechticů té doby.

Samotný zámek je usazen do obdélníkového prostoru. Za sebou má geometricky vystavěnou zahradu a celý prostor je ze všech stran obehnán širokým vodním příkopem. Vstup je pak umožněn zámeckou věží, která je zakomponovaná do ohradní zdi. Zde se nachází i zahradní domek a menší kostel.

Interiér Kratochvílí jako vrchol manýristické ideje

Renesance je známá svým odklonem od gotiky, kterou definuje především zdobnost se spoustou věžiček, které směřovaly do výšky k nebesům a Bohu. Renesance je naopak střídmější, navrací se k ideálům antiky a tedy je i pozemským návratem k člověku samému. Zámek Kratochvíle je tak ukázkou italské renesanční vily, zaměřené na lidské radovánky a umění. Takové Benátky uprostřed jihočeské krajiny. Výzdobu figurálních reliéfů měl na starost italský štukatér Antonio Melana a za malířskými pracemi stojí německý malíř Georg Widman.

Melana se svými štuky zaměřuje na výzdobu celé vily a také kostela Narození Panny Marie. Svou prací vyzdobil obytné pokoje alegorickými postavami zobrazujícími ctnosti. Zlatý sál je nejokázalejším místem na celém zámku, neboť sloužil k přijímání hostů a pořádali se zde také hudební akce. Bohatý dojem místnosti pak dotváří i malované stěny brokátového vzoru. Stropní klenba zobrazuje výjevy římských dějin a celý prostor je tak vyplněn bohatými odkazy na dávné události. Údiv nad celým prostorem pak završuje zlacení štukových plastik stropu i stěn.

Malíř Widman klenby velkého vstupního sálu opatřil loveckými výjevy – hlavní předlohou byly dřevořezy od Bocksberga a Ammana, ale také malby německého malíře Albrechta Dürera. V prvním patře se zase nachází malby symbolicky zobrazující starozákonní legendu o Samsonovi a Dalii nebo malby antických mýtů o bohyních Juno a Pallas Athéně. V soukromém Vilémově pokoji jsou namalovány rostlinné a zvířecí motivy jakožto groteskní připomínka vzhledu jihočeské krajiny.

Túra na Plechý: Kudy na nejvyšší horu jižních Čech?

Dostupné komentované prohlídky a praktické informace

Na zámku můžete absolvovat čtyři prohlídkové okruhy. Tím největším je prohlídka celého zámku včetně kostela Narození Panny Marie, který je taktéž vyzdobil Antonio Melana a Georg Widman. Prohlídka tohoto okruhu zahrnuje i návštěvu zámecké zahrady zdarma. Dominuje jí geometricky uspořádaný stromový sad, stejně jako bylinkové záhony. Je tu jezírko s lekníny a labutěmi, a v zahradách můžete potkat pávy. Exkurze trvá kolem 75 minut a dospělí za ni zaplatí 210 korun.

Mezi další okruhy pak patří prohlídka samotného zámku se zahradou (180kč/60 min), nebo prohlídka kostela se zahradou (na tomto typu exkurze je nutné se předem domluvit, 80kč/15 min). Posledním možným okruhem je procházka po zámecké zahradě, která je již bez průvodce a vyjde vás na 50 korun.

Zámek Kratochvíle se otevírá každý rok první aprílový den, tedy 1. dubna. Od listopadu do konce března je zámek uzavřen veřejnosti a žije tam pouze kastelán Vojtěch Troup, který také poskytuje veškeré informace o akcích a návštěvních dnech.

Kulturní akce Kratochvílí

V zámku Kratochvíle se nachází literární kavárna. Snad je to prodloužení historie, neboť sám Vilém z Rožmberka zakoupil ve svých dobách císařskou knihovnu a nakupoval mnoho knih na svých cestách po Evropě.

V této kavárně se dnes konají literární akce – nejbližší z nich je třeba přednáška českého dvorního překladatele Shakespeara profesora Hilského. Ten bude mít na zámku přednášku 22. 4. v Horním sále na téma Šlechtické zábavy a slavnosti. Pro Kratochvíle vpravdě kratochvilná akce po stopách české historie.

Akce na zámku se však nezaměřují pouze na čtení v knihách, o zábavu je postaráno i prostřednictvím divadla. Na zámku Kratochvíle se totiž koná každoroční festival Divadelní léto se Spolkem divadelních ochotníků Tyl Netolice, letos se bude konat již 31. ročník.

Hluboká nad Vltavou. Windsorská Anglie uprostřed Jižních Čech

Co navštívit v okolí zámku Kratochvíle

V okolí zámku se v dosahu jedné hodiny nachází třeba památková rezervace Holašovice, která je zařazená na seznam UNESCO, popřípadě zřícenina hradu a kláštera Kuklov. Pokud budete mít více času, dvě hodiny autem od zámku se nachází barokní zámek Ohrada či novogotický zámek Hluboká nad Vltavou.

Zdroje:

Zámek Kratochvíle: Renesanční letohrádek a historie jeho památkové obnovy. Národní památkový ústav, Územní památková správa v Českých Budějovicích, 2015

mujrozhlas.cz, zamek-kratochvile.cz

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Zámek Kratochvíle je českou ukázkou malé italské renesance