Menu
JenProCestovatele
Asie

Drsné, ale krásné Mongolsko. Co vidět v Zemi modré oblohy a co o ní vědět předem?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

26. 8. 2023

Co takhle podívat se do Mongolska? Dovolená zde je ideální pro všechny, kdo rádi poznávají cizí kultury a neholdují tropickému vedru. Různorodá země, která zrodila největšího asijského dobyvatele všech dob, navíc leží v unikátní stepní krajině. Objevujte liduprázdnou pustinu plnou trávy a kamení, vykompenzujte to exkurzí do života zdejšího rázovitého národa, ale hlavně… Hlavně si předem zjistěte, co tahle cesta obnáší a na jaké cíle se dát zlákat!

Fakta o Mongolsku: Kultura, jazyk a náboženství

Že leží ve Střední Asii, o této zemi ví asi každý. Tušíte ale, jaké má Mongolsko tradice a jak vlastně zní tamní národní jazyk? Až tam budete, všechno se dozvíte. Přivezte si s sebou však aspoň tato základní fakta:

  • Mongolská republika není celé Mongolsko. Kde se nachází to první, lze určit podle hranic politické mapy. Lid identifikující se jako Mongolové však žije na mnohem větším území. Zatímco v Mongolsku jakožto zemi žije přes 3 miliony lidí, čínská provincie Vnitřní Mongolsko má 25 milionů obyvatel, z nichž se k mongolské národnosti hlásí 4 miliony. Mongol je navíc široká skupina lidí, kam patří několik jazyků a dialektů.
  • Mongolština používá cyrilici, ale má také vlastní písmo. Mongolština je jazyk, který má svou vlastní jazykovou rodinu a unikátní zvučnost. Mongolské písmo vzniklo ve 13. století, pravděpodobně jím napsali mimo jiné nejcennější historický pramen zvaný Tajná kronika Mongolů (dochovala se v čínských přepisech). Na počátku 20. století přešla mongolština na latinku, ale pak se velmi brzy zavedla v Mongolsku azbuka. Ta se používá doteď, ale nedávno se parlament rozhodl přidal do byrokracie i zápis v tradičním mongolském písmu.
  • V Mongolsku jurtám většinou říkají „ger“. Pojem pro skládací kruhový dům, který známe my, pochází totiž z ruštiny. Pojem ger zároveň v Mongolsku znamená i dům obecně. Stepní lidé v gerech žijí už tisíce let – nejen že je mohli nomádi převážet, ale kruhový průřez skvěle odolává větru. Gery jsou na venkově domovem 90% lidí, ale i ve městech existují rozlehlé jurtové čtvrti. Mnoho lidí žije v domech a do jurt přesídluje na léto.
  • Tradiční mongolský hrdelní zpěv vzniká na takzvaných „falešných hlasivkách“. Tyto blány, které máme všichni v krku, se nepoužívají při klasickém mluvení, zato se s nimi dá vytvořit široká škála metalového growlu či screamování – ale také mongolská technika zpěvu. Součástí tradičního zpívání tam bývá také vyluzování dvou tónů zároveň: hlubokého v hrdle a vysokého v ústech.

Jak se dostat do Mongolska – letenky a doklady

Letecky nabízí přímou přepravu do Mongolska letiště v Istanbulu, kam se dá doletět z Vídně, nebo Frankfurt, kam doletíte z Drážďan, ale možností je více. Nízkonákladové ceny za letenku začínají na 10 tisících korun, chcete-li doletět v nějakém rozumném čase. Dá se to stihnout do 12 hodin.

Existují i takoví Evropané, co jezdí do Mongolska autem. Je to však velmi dobrodružná a značně nekomfortní varianta. Vzdálenost vychází na 80 hodin čistého času, který by si člověk pro realistickou představu musel několikrát vynásobit – navíc je třeba vízum pro průjezd Ruskem. Tolik času a energie má jen málokdo. Co se týče samotného vstupu na mongolské území, ten je možný pro účel turistiky na 30 dní bez obstarání víza předem.

Najít si předem lístky i ubytování, všechno naplánovat a zabookovat nikdy nebylo lehčí. Přesto je populární možností i to, že četné cestovky konají do Mongolska zájezdy. Když je na místě zajištěný autobus, všechno je mnohem lehčí pro ty, kdo neřídí. Neměli by totiž moc možností, jak se po stepi pohybovat.

Buddhistický chrám Tham Krabok v Thajsku nabízí léčbu drogových závislostí. Využívají ho lidé z celého světa.

Pobyt v Mongolsku – měna, doprava a na co dát pozor

Široko rozlehlou krajinou Mongolska cestují lidé různými způsoby. Nejrychleji velké vzdálenosti v této rozsáhlé krajině překonáte místní aerolinkou. Tuto možnost má většina hlavních měst mongolských provincií. Tak nějak podobně vznikla i mongolská síť dálnic. Po těch se můžete pohybovat vypůjčeným autem – nebo ho opatrně vzít na projížďku vedlejšími bahnitými či prašnými cestami. Vzhledem k tomu, jak malá je hustota sítě zpevněných cest, auta v půjčovnách jsou často jeepy a jiné offroadové typy. Bez řidičáku máte možnosti značně omezené: buď severojižní železnicí, stopem, nebo v rámci místního zájezdu s průvodcem.

Co životní úroveň naopak zvyšuje, jsou v Mongolsku ceny. Nemůžeme soudit, zda se tam žije lépe, ale v přepočtu se tam žije až dvakrát levněji než u nás. Platidlem je mongolský tugrik. Jeden vydá za zhruba 6 českých pomyslných haléřů, takže tisíc tugriků je šest korun. Lokálně produkované potraviny tam seženete opravdu levně, prodražit se může například pivo.

A na jaké úrovni je v Mongolsku bezpečnost? V davech si musíte dávat pozor na věci a v některých hospodách na to, zda nezačne nějaké drama. Bylo také pár případů, kdy málo prověřený průvodce okradl turistu a nechal ho ve stepi. Mongolové jsou však vůči turistům obecně dosti pohostinný národ. Buďte sice ostražití, ale vězte, že je Mongolsko jednou z nejbezpečnějších zemí Asie. Problém může nastat s konzervativními a xeno/homofobními občany, o které není nouze hlavně v některých komunitách.

Hlavní město Mongolska Ulaanbaatar – co vidět v metropoli?

Po odchodu z letiště vás uvítá v Mongolsku hlavní město Ulánbátar – tam se totiž jediné mezinárodní letiště v celé zemi nachází. A když už tam jste, je naprosto nezbytné, aby Tengri bylo blankytné a vy jste si velkolepou metropoli prohlédli. Nejchladnější hlavní město na světě dříve fungovalo spíše jako náboženské než politické centrum.

Název Ulánbátar znamená „rudý hrdina“ a najdete v něm klasickou sovětskou zástavbu. I ta má své pošmourné kouzlo… Nejvíce vás však bude asi zajímat, jaké má hlavní město Mongolska památky a jak se do zdejšího vizuálna promítá místní kultura. Mongolské krajině nikdo neodpáře žádný z vlivů, které tu působily – buddhismus, tengrismus, Čingischán, mongolská, turkická, mandžuská kultura, socialismus… Turisté se na internetu shodují, že nesmíte vynechat tato místa v Ulánbátaru a jeho dojezdové vzdálenosti:

  • muzeum národní historie
  • Sukhbaatar – náměstí se sochou Čingischána
  • buddhistický chrám Migjid Janraisig Sum
  • klášterní komplex Gandantegchenling
  • chrámové muzeum Choijin Lama
  • zimní palác posledního bogdchána
  • Zanabazar – největší muzeum umění v celé zemi
  • muzeum Čingischánova dědictví
  • Mezinárodní intelektuální muzeum
  • pravoslavný chrám Nejsvětější trojice
  • národní zábavní park
  • památník Hedvábné stezky
  • Žukovův dům
  • muzeum mongolských krojů
  • tržiště Naran Tuul
  • Mongolian Quilting Center – místo věnující se prošívání a patchworku
  • obří socha Čingischána s vyhlídkou, muzei i restaurací (za městem)

Krajina v Mongolsku = Gobi a nekonečné stepi

Naprosto neodmyslitelně patří k Mongolsku národní parky. Těch na území republiky vzniklo skoro třicet – tak moc přírodních pozoruhodností se tu nachází. Některé z nich jsou přitom velmi rozlehlé, jako třeba poušť Gobi. V jejím unikátním ekosystému lze spatřit vzácné ibexy, ovce argali, ale také pískomily, ze kterých se stal populární domácí mazlíček. Tam, kde se dá napást, a hlavně v parku Hustai, přežívají také vzácní a ohrožení koně Przewalského. Že je v Mongolsku koní stejně jako obyvatel, se bohužel myslí obyčejní domácí koně. Jsou to ale koneckonců zvířata nezbytná pro zdejší živobytí a kulturu…

Velká část území je „placka“, ale na severu i v celé západní polovině Mongolska turistika kvete i směrem vzhůru. Najdete tu dlouhé a vysoké pohoří Altaj s nejvyšší mongolskou horou Chüjten, ve středozápadních končinách také početné hory Changaj. Bavíme se tady o tří- a čtyřtisícovkách, takže čekejte možnost problémů s chladem a s dechem.

Díky velké rozloze a nadmořským výškám má Mongolsko faunu dosti rozmanitou, a floru ostatně také. Forest Landscape Integrity Index, tedy index celistvosti zalesněné krajiny, má Mongolsko velmi vysoký – v roce 2019 bylo například ve světovém žebříčku šesté. Oblast však trápí přílišné spásání stepi, což má za následek degradaci půdy a zvětšování pouště.

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

Jaká má Mongolsko města či místa s dalšími atrakcemi?

Hory na severu země dokáží být pěkně kostrbaté, většina území spíše ohromí tím, jak daleko sahá rovina. Všechno je to však fascinující prostředí, které u nás nemá obdoby.
Bylo by těžké dost vyčerpávajícím způsobem vyjmenovat, jaká má Mongolsko zajímavá
místa. Zkusme si však uvést aspoň top 13 míst, na kterých se lidé nejčastěji shodnou. Shodlo se jich tolik, že na velkém množství jich už nějaký ten pátek existují národní parky!

  • Planoucí útesy – rudé skály, naleziště dinosaurů
  • národní park Gorkhi-Terelj s ikonickou želví skálou – nedaleko metropole
  • národní park Hustai – centrální část Mongolska, koně Przewalského
  • národní park Elsen Tasarkhai – písečné duny, centrální část země
  • město Karákorum – pozůstatky budov Čingischánova centra moci
  • vlastivědné muzeum 13th Century Complex
  • Chövsgölské jezero
  • oslavy národního festivalu Naadam, kde se střílí, závodí a zápasí
  • Ölgii –město a oblast, kde se hojně setkáte s kazašskou kulturou
  • národní park Gobi Gurvan Saikhan – poušť, velbloudi
  • národní park Altai Tavan Bogd – 5 nejvyšších hor země, jezera a archeologie
  • národní park Khorgo-Terkhiin Tsagaan – vzácná zvířata, čistá voda na rybaření
  • Khamariin Khiid – klášter na jihovýchodě země, „energetický střed Země“

Zdroje:

Google Maps, Trip Advisor, LivingCost, Cestuj levně, National Geographic, Tours Mongolia, Wild Frontiers Travel, Kiwi.com, World Travel Guide, Travellers Worldwide, MZV

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Drsné, ale krásné Mongolsko. Co vidět v Zemi modré oblohy a co o ní vědět předem?