Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Filipíny: Navštivte zemi s úžasnou přírodou, krásnými plážemi i přátelskými lidmi

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 1. 2018

Filipíny jsou země jihovýchodní Asie v západním Pacifiku, zahrnující více než 7000 ostrovů. S bohatou historií a kulturou by se měly nacházet na seznamu všech cestovatelů v roce 2018.

Většina cestovatelů a turistů obvykle směřuje do Thajska, Vietnamu, Kambodže nebo Malajsie. Filipíny bohužel neprávem opomíjejí. Proč to tak je? Mnoho lidí se domnívá, že je to země nebezpečná na cestování. Navíc také leží dál na východ a letenky jsou o něco dražší. Z hlediska bezpečnosti nejsou Filipíny o nic méně bezpečné než mnoho ostatních zemí. Stačí dodržovat základní pravidla bezpečnosti (nevystavovat drahé šperky, hodinky), dávat pozor na zavazadla i věci. Nedoporučuje se cestovat do jihozápadní části ostrova Mindanao, na ostrovy Basilan, Sulu, Tawi-Tawi a oblastí Maguindanao a Lanao del Sur. Při cestování se také vyhýbejte provincii Sarangani, North and South Cotabato, Sultan Kudarat, Lanao del Norte, Zamboanga del Sur a Zamboanga Sibugay.

Filipíny – informace o zemi

Filipíny leží na 7 107 ostrovech na ploše velké 300 tisíc km2. Ostrovy oblklopuje hned několik moří. Na západě je to Jihočínské, na východě Filipínské a na jihu Celebské a Sulu. Většina ostrovů země je vulkanického původu. Na čtvrtině území je deštný prales s neskutečnou faunou a flórou.

Samotné Filipíny objevil v roce 1521 Ferdinand Magellan při své plavbě kolem světa. Pojmenoval je po španělském králi Filipovi. V současné době žije na ostrovech více než 90 milionů obyvatel. Úředním jazykem je filipínština, ale domluvíte se dobře i anglicky.

Na cestu do Filipín nepotřebujete vízum. V místě se platí Filipínským pesem (PHP). Peníze je lepší mít sebou v dostatečné výši, protože bankomaty a směnárny jsou poměrně nedostatkovým zbožím. Země leží v horkém a vlhkém tropickém pásu. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 26,6 °C. Počasí se řídí podle převládajících větrů: jihozápadní monzun sebou nese deště a trvá od května do října, severovýchodní monzun vane od listopadu do května a trvá suché počasí. Nejpřijatelnější teploty jsou v lednu a v únoru, i proto je zde v těchto měsících nejvíce turistů.

Doprava mezi ostrovy funguje pomocí malých nebo větších trajektů. Na větší vzdálenosti to ale může trvat i 30 hodin. V dobrém počasí a na menší vzdálenosti bohatě poslouží místní lodička s postranními lyžinami, tzv. Bangku. I když je v zemi velmi dobře zavedená letecká doprava, v drtivé většině případů musíte letět nejdříve zpět do Manily a až poté do vámi vybrané destinace. Přesuny zde zajišťují také tzv. tricykly či motorky. Ubytování můžete mít zajištěné předem nebo si ho domluvit až na místě.

Lze najít v thajském Phuketu pláže bez davů turistů? Zkuste Mai Khao Beach!

Co vidět a navštívit na Filipínách

Filipíny

Mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější místa patří dozajista pláž Boracay. Mezi další oblíbence patří rýžové terasy v Banaue, Batadu, Bontocu a v Sagadě. Kdo rád šplhá po horách, může podniknout výstupy na sopky Legaspi nebo proslulou Mt. Pinatubo. Filipíny ale lákají především svým podmořským světem a možností potápění. Oblíbené místo je u Coron Town kolem ostrova Busuanga. Zde na mořském dně leží 12 japonských vraků z druhé světové války. Velmi známý (možná až příliš) je i ostrov Bohol se svými čokoládovými horami, překrásnými bílými plážemi i rozmanitou přírodou. A zapomenout nesmíme ani na Manilu, hlavní město Filipín. Ta bývala v 16. – 19. století nazývána Perlou Orientu nebo také Paříží východu. Na konci druhé světové války byla ale zdevastována a zůstal jen chaos a nepořádek. I tak ale nabízí zajímavá místa k vidění (Univerzitu sv. Tomáše, Kostel a klášter sv. Augustina a pevnost Santiago).

Proč věnovat Filipínám svou pozornost

Na Filipínách vás překvapí mnoho věcí, tady jsou některé z nich:

Zajímaví lidé

Snad nikde jinde v Asii nevidíte tak přátelské a pohostinné lidi. V menších městech a vesnicích vás takřka každý pozdraví nebo zamává. Obyvatelé mají na tváři permanentní úsměv a k turistům vyjadřují velký respekt. Obecně je u nich úcta a respekt velmi důležité téma. Filipínci si považují rodiny a žen. Slovo „úcta“ je dětem „vtloukáno“ do hlavy již od mala. Respekt ke starším projevují tak, že si přiloží jeho (její) prsty ruky na své čelo. Děti jsou požehnáním a ženy rovnocenné mužům.

Nádherné pláže

Filipínské ostrovy a pláže patří podle mnohých k nejkrásnějším na světě. Vévodím jim White beach na Boracay, která patří mezi pět nejhezčích pláží na světě.

Příroda a rozmanitost zvířat

Na Filipínách potkáte stovky zvířat. Mnoho druhů savců (filipínský tarsier, kterého můžete vidět na Boholu je nejmenší opička na světě), přes 600 druhů ptáků, více než 300 druhů plazů a obojživelníků a na 400 druhů korálů. Prozkoumat můžete nespočet jeskyní, vodopádů i jezer.

Jídlo

Jídlo, to pravé filipínské, ochutnáte jen na Filipínách. Mezi ta nejlepší patří Lechon, Pancit, Adobo a také jídlo ze stánků nebo kantýn, které se rozprostírají podél ulic. Velmi oblíbenou lahůdkou jsou ryby – opravdu čerstvé a navíc levné. Nechybí ani mnoho druhů čerstvého ovoce a z nich lahodné koktejly. V pouličních kantýnách mají jídlo vystavené ve vitríně nebo pod pokličkami (průhlednými). Ceny se pohybují kolem 20 PHP za nudle až po asi 60 a více PHP za lepší jídlo. Filipínci používají k jídlu vidličku a lžíci.

Alkohol a tabák

Na Filipínách si můžete užít večerní party do syta. Alkohol (až na pivo) je zde levnější než v České republice, především rum a whisky. Levné jsou i cigarety a tabák.

Jeepney

Jeepney je jeden ze symbolů Filipín a nemůžete odsud odjet, aniž byste se alespoň jednou nesvezli. Jeepney plní funkci MHD. Neexistují však žádné stanice. Zastaví vám zkrátka na odmávnutí. Větší jeepney jezdí i mezi vesnicemi nebo městy.

Kam cestovat do Asie? 14 nejlevnějších destinací 2017

Několik zajímavostí o Filipínách na závěr

Filipíny

  1. Filipíny jsou největším světovým vývozcem kokosových ořechů.
  2. Tři z deseti největších nákupních center na světě se nacházejí na Filipínách. Jsou to SM Megamall, SM North Edsa a SM Mall of Asia.
  3. Národní symbol Filipín je filipínský orel nebo také orel opičí. Vzácný a kriticky ohrožený druh žije pouze zde a svou délkou 112 cm a hmotností 7 kg patří mezi největší létající dravce na světě. Obývá horské pralesy a loví v korunách stromů.
  4. Zatímco ve většině zemí se slaví Vánoce v prosinci, Filipínci je slaví už od září. Svátky končí v lednu svátkem Tří králů.
  5. Filipíny jsou považovány za rekordmany v počtu odeslaných SMS zpráv. Předpokládá se, že odesílají zhruba 450 milionů SMS zpráv denně.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Filipíny: Navštivte zemi s úžasnou přírodou, krásnými plážemi i přátelskými lidmi