Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Galapágy, ostrovy unikátních zvířat. Co sem láká turisty a jak taková dovolená vypadá?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

13. 8. 2023

Střední a Jižní Amerika jsou obecně známé krásnými džunglemi a velkou biodiverzitou, ale zajímavost samu o sobě tady představují Galapágy. Zvířata, jaká jste ještě neviděli, se tam vyvinula díky zvláštnímu klimatu a dá se jich tam spatřit mnoho. Na dovolené si můžete užít také jedny z nejhezčích pláží světa či procházky rajskou pustinou. Co taková daleká cesta obnáší?

Mají Galapágy hlavní město? Kde vůbec leží?

Souostroví Galapágy na mapě najdete v Tichém oceánu západně od Ekvádoru, kam spadají také politicky. Tvoří je desítky ostrovů vzniklých činností sopek, z nichž některé jsou stále ještě funkční. Pouze 20 ostrovů je však na mapě, ostatní jsou tak maličké… Samotný název pochází od iberského galápago označujícího želvu – právě tato majestátní zvířata totiž objevitele nejvíce zaujala.

Evropané byli první, kdo osídlil Galapágy. Jazyk, kterým se tam mluví, tedy je už dlouho v drtivé většině španělština. V 16. století se tu moc nežilo, skrývali se tu angličtí piráti čekající na španělské lodě… Anglicky se tam dnes domluvíte hlavně v penzionech a na jiných turistických místech. Návštěvnost se nejvíce koncentruje na ostrovech Santa Cruz a San Cristóbal, kde leží hlavní město Puerto Baquerizo Moreno. Ostrovy jsou provincií Ekvádoru, nemají vlastní zákony ani nic takového. Dělí se správně ještě na tři kantony, každý pokrývá konkrétní skupinu ostrovů. Celková populace Galapág je něco málo přes 33 tisíc lidí, z toho 6 tisíc žije na San Cristóbal a 15 tisíc na Santa Cruz. Tři ostatní obydlené ostrovy jsou Baltra, Floreana a Isabela.

Většina plochy ostrovů je divočina, kde ani nejsou cesty. Vzhledem k tomu, že si přidalo Galapágy UNESCO na seznam, je ale jasné, že to má svůj důvod. Existující stezky už propojují nejvýznamnější centra a poskytnou dostatečný prostor na objevování tohoto unikátního biotopu. Nejpraktičtější způsob, jak se lidé přepravují po souostroví, je člunem. Jakás takás síť cest a ulic existuje pouze na dvou výše zmíněných ostrovech. Dá se půjčit auto, ale praktičtější je třeba kolo. Z veřejné dopravy tu jsou k dispozici autobusy a taxíky.

Úžasná příroda Galapág – želvy jsou jen špička ledovce!

Díky milionům let v izolaci od pevniny se vyvinuli na Galapágách endemiti, kteří fascinují biology už po staletí. Velkým spouštěčem bylo unikátní klima. Přes 95 % území ostrovů pokrývá národní park. Na unikátní přírodní prostředí se musí dbát! Na ostrovech se také nachází instituce zkoumající všechnu tu nádheru.

Jistě znáte toho nejslavnějšího výzkumníka zvířat na Galapágách: Darwina. Nejslavnější zvíře tu je želva sloní, i tou se autor evoluční teorie zabýval. Tato obří želva měla svého času až 13 poddruhů. Některé námořníci vyhubili na maso, ale ty přeživší dnes přísně chrání zákony. Všech želv sloních je dnes na Zemi okolo 12 tisíc a může se jimi chlubit jen málo světových zoologických zahrad.

Plazi jsou celkově typickou skupinou zvířat obývajících Galapágy. Ještěrů tady lze spatřit šest unikátních endemických druhů. Patří k nim například leguán mořský živící se řasami či malé a roztomilé ještěrky lávové. Z hadů tu žijí tři nejedovaté druhy příbuzné užovkám.

Na galapážský ostrov Santiago se vrátili vzácní leguáni po 200 letech

Kromě samotných Galapág faunou a florou fascinuje i moře okolo

Ze savců mají Galapágy jednoho endemického netopýra a jednoho hlodavce. Vyskytuje se tu okolo 15 druhů mořských ptáků (pelikáni, fregatky…) , z nichž třetina je endemický druh a další třetina endemický poddruh druhu žijícího i jinde na světě. Nejvíce nečekaným ptákem je na Galapágách tučňák galapážský – jediný tropický druh tučňáka. Na pevnině ostrovů žijí i desítky dalších druhů ptáků: sovy, kukačky, jestřábi a Darwinovy slavné evolučně rozmanité pěnkavy.

A jakou mají Galapágy floru? To jste také jinde neviděli. Většina půdy je suchá, takže se tam setkáte s nízkými keříky a travinami. Na některých jiným místech, kam se sbíhají dešťové mraky a kde jsou častější srážky, pak jsou pampy a vlhčí prostředí. Na pobřežích vyrůstají z písku houževnaté byliny odolné vůči mořské soli, v některých lagunách také mangrovníky. Ve vnitrozemí se setkáte jak s kaktusy, tak s rostlinami připomínajícími vlhkomilné pokojovky. Endemických druhů flory roste na Galapágách přes 180.

Pod mořskou hladinou objevování pokračuje! Je to celý další, nový svět s rybami, tuleni, korálovými útesy a dalšími významnými prvky živé přírody. Máte-li možnost, určitě si vypůjčte nebo přivezte potápěčské vybavení a prohlédněte si to na vlastní oči.

Příprava na Galapágy: Kdy jet a na co dávat pozor?

Na Galapágách počasí většinou nepředstavuje překážku. Leží na rovníku, takže tam je po celý rok podobně teplo. Od prosince do května je na ostrovech teplejší a sušší období, kdy můžete počítat s teplotami okolo 25 °C. Na tropy je to celkem málo, ostrovy za to vděčí chladným mořským proudům. Po zbytek roku trvá období dešťů, teplota klesne na průměrných 22 °C. Ani během mokrého půlroku však neprší vydatně. Většina galapážské půdy je zvyklá na suché klima, což ji právě činí unikátní oproti jiným rovníkovým oblastem takto blízko u moře.

Slunci však budete blízko i přes chladnější teploty. Plánujete-li tedy na Galapágách dovolenou, určitě si sbalte dostatečnou ochranu proti slunci. Pamatujte přitom na to, že některé SPF krémy obsahují chemikálie škodící živé přírodě v moři. A moře určitě zažít chcete, neboť tu jsou překrásná místa na koupání i potápění.

Vyřiďte si ve správnou dobu také očkování. Ekvádor patří k zemím, kde je možné nakazit se žlutou zimnicí. Při návratu odtamtud od vás mohou české úřady chtít certifikát očkování, abyste dokázali, že k nám nemoc nezavlečete. Naštěstí patří Galapágy spolu s některými vysoko položenými andskými oblastmi k místům, jež nejsou rizikové, takže nemocí nejspíše trpět nebudete. Kdo je ale připraven, není překvapen. Do tropických oblastí byste také radši měli mít vakcínu proti žloutence a břišnímu tyfu. Očkování se provádí nejpozději 10 dnů před odjezdem. Vybavte se rovněž repelentem – i když budou komáři „zdraví“, mohou být otravní.

Jako v některých dalších rozvojových zemích, i v Ekvádoru bezpečnost pokulhává. Hlavně ve městech. Galapágy se však naopak považují za místo bezpečné pro turisty. Ostrovní komunita je malá a spjatá životem v divočině. Dokonce tu není zvykem za sebou zamykat. Základní ostražitost před zloději je však na místě vždy.

Plánování Galapág: Letenky, délka letu a vysoké ceny…

Chce-li se vám vydat se na Galapágy bez cestovky, otevírá se vám celá řada různých možností. Neváhejte vybrat si tamní turistické atrakce a body zájmu ze seznamu uvedeného níže a naplánovat si podle nich svou vysněnou dovolenou! Létá se tam místní linkou z ekvádorského hlavního města Quito či z největšího města Guayaquil. Tam se z Evropy lze dostat za jeden den, podle sezóny a přestupů za 20 tisíc, nejlevnější nabídky však začínají už pod 7000 Kč.

Let z pevninského Ekvádoru trvá 2–3 hodiny podle startovní lokace a stojí 10–12 tisíc. Galapágy jsou holt žádané, ale vzácné. Kromě toho tam po příletu musíte také zaplatit 100 dolarů za vstup do národního parku, který, jak už víme, pokrývá skoro celé souostroví. V Ekvádoru i na Galapágách ceny vyměřují v amerických dolarech, které zde slouží jako oficiální měna. Když už tam budete, počítejte s budgetem okolo 3000 Kč na den za jídlo, ubytování i atrakce dohromady.

Kdo se vydá na Galapágy poznávacím zájezdem, protože takové možnosti u nás rozhodně jsou, zbaví se alespoň některých plánovacích zodpovědností. Cestovka si od vás vezme 80–115 tisíc korun, k tomu si však ještě přičtěte vstupné na ostrovy a různé individuální platby. I kdybyste jeli na vlastní pěst, tak se ostatně vzhledem k té divočině tak jako tak hodí sehnat si průvodce.

Jak si užít Kostariku: Kdy vyrazit, co s sebou a která místa navštívit?

Co ve městech na Galapágách? Letiště, obchody a památky

Galapážské letiště pro přílet z Ekvádoru se nachází na ostrůvku Isla Baltra spojeném mostem s nejvíce rušným ostrovem Santa Cruz. Můžete se vydat nejdříve na jeho průzkum nebo rovnou zamířit na jiný ostrov – záleží samozřejmě hodně na lokaci ubytování. Na ostrovech je i pár dalších drobných letišť, ale jak jsme psali výše, přejíždí se tu hodně také loďkami. V civilizovaných oblastech Galapág se lze pokochat těmito místy:

Santa Cruz a Puerto Ayora

  • Charles Darwin Research Station a její botanická zahrada
  • rybí trhy
  • želví rezervace Rancho Primicias
  • prodejní galerie umění Samay Latin Art
  • Galería Exótico Ecuador
  • Maki-Art Gallery

San Cristóbal a Puerto Baquerizo Moreno

  • Centro de Interpretación – návštěvnické centrum s expozicemi
  • katolická katedrála La Inmaculada
  • přírodovědecké muzeum
  • Stephano’s – karaoke klub

Ostatní ostrovy

  • americká letecká základna Casa de Piedra (Baltra)
  • Centro de Crianza Tortugas Gigantes (Isabela)
  • vyhlídka Muro de las Lágrimas (Isabela)
  • fotbalové hřiště (Isabela)
  • hinduistická neziskovka Kailaasa Island (Floreana)

Nejkrásnější zákoutí Galapág: Vodopády, pláže a vyhlídky

Seznam přírodních divů má mnohem více položek než předchozí sekce, takže se sem celý ani nevejde. Zkuste si vybrat podle konkrétních ostrovů nebo třeba jen podle toho, co zní dobře.

Santa Cruz

  • Tortuga Bay Beach
  • skály Las Grietas
  • lávový tunel El Mirador de Los Tuneles
  • pláž Cerro Dragon (plameňáci, potápění, leguáni)
  • Los Gemelos
  • El Puntudo

San Cristóbal

  • Kicker Rock
  • Bahía Rosa Blanca
  • Punta Pitt
  • Jardín de Opuntias
  • La Loberia (pozorování tuleňů)

Isabela

  • ostrůvek Las Tintoreras
  • Sierra Negra
  • sopka Santo Tomás
  • sopka Cerro azul
  • … a několik dalších sopek
  • Tagus Cove (pozorování tučňáků!)
  • Mirador El Mango

Floreana

  • rezervace Asilo de la Paz
  • La Loberia Isla Floreana
  • Mirador de la Baronesa – pobřežní vyhlídka opředená legendami
  • Punta Cormorant (mořské želvy, plameňáci, kormoráni)

Santiago

  • Playa Dorada
  • Playa Espumilla

Zdroje:

Google Maps, Britannica, Galapagos Travel Centre, Trip Advisor, Metropolitan Touring, One Earth, Kiwi.com, Livingstone, Vakcíny.net, Cestuj levně, Budget Your Trip,

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Galapágy, ostrovy unikátních zvířat. Co sem láká turisty a jak taková dovolená vypadá?