Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Jak si užít Kostariku: Kdy vyrazit, co s sebou a která místa navštívit?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 7. 2023

Málokterá země se může chlubit takovou diverzitou živočišných a rostlinných druhů jako Kostarika. Zajímavá místa jako vodopády a sopky, koupání, surfing v moři, ale i atrakce ve městech – to všechno z této země dělá jednu z nejnavštěvovanějších v Latinské Americe. Pro mnohé z nás je to však vzhledem k podnebí a vzdálenosti trochu skok do neznáma. Je třeba se něčeho obávat?

„Bohaté pobřeží“ neboli Costa Rica. Kdy jet a na kolik to vyjde?

Costa Rica (překlad ze španělštiny: bohaté pobřeží) je malá španělsky mluvící země na šíji střední Ameriky. Její psaná historie samozřejmě začíná evropskou kolonizací a obnáší spoustu útlaku. Na tom se tu jako první podílel sám Kolumbus. Země se však moc nerozvíjela. V raném 19. století patřila k Mexiku a nezávislou zemí se stala až v roce 1821. Stále čelí ekonomickým problémům, ale disponuje mnoha krásnými zákoutími, díky kterým má rozvinutý cestovní ruch.

V Karibiku a na severu Jižní Ameriky jsou tropy. Proto má Kostarika počasí horké od slunce a vlhké od srážek i od moře. Vlhkost se liší podle toho, jakou chytnete sezónu. Od prosince do dubna je suché období, potom nastane období dešťů. Většina turistů samozřejmě preferuje tu sušší sezónu, protože vzduch je tehdy méně dusný. Horko je tam pořád – čekejte pětadvacítky, na noc se může ochladit na 15 °C. Nejvíce draho je v suchých zimních měsících, nejnižší ceny lze čekat v deštivém říjnu. Záleží však i na tom, kde se budete pohybovat. V lednu bývá velmi sucho v západních končinách, ale na karibské straně prší; na podzim tomu je v průměru naopak.

Chcete-li zažít na Kostarice dovolenou, cena letenky v jednom směru pro vás bude okolo 10 tisíc korun. Nejlevněji vypadají lety z polských Katowic, to ale na cestě strávíte skoro 24 hodin. Jiná možnost je vyletět z Vídně a s přestupy v Miláně a Madridu. S takovou se dá celý transport absolvovat za 18 hodin. Existují i přímé spoje z Prahy.

Cestování je stresující záležitost a pro mnohé je tou příjemnější možností zúčastnit se předem naplánovaného a zajištěného zájezdu. U nás tyto možnosti máme i pro Jižní Ameriku včetně zájezdů do Kostariky. Cestovní kanceláře je nabízejí už od 40 tisíc na osobu. Pokud vám dělá starost otázka, jakou má Costa Rica bezpečnost nebo jak si co kde rezervovat, tyto možnosti máte.

Kostarika na vlastní pěst – vyplatí se to?

Mnohé dobrodruhy však láká Kostarika bez cestovky. Dnes v době internetu už není problém si všechno zjistit a naplánovat sám… Na co v takovém případě dát pozor? Jedna velká obava je obecně v latinskoamerických zemích kriminalita. Kostarika jako země je na tom v tomto ohledu dobře. Považuje se za bezpečnou zemi i pro sólo cestovatele. Hlavní město San José je známé jako jedno z nejbezpečnějších amerických měst, které dost zainvestovalo do zabezpečení a městské policie. V posledních letech tu narostlo pašování drog, ale stále se pohybujeme v celkově poměrně bezpečných mezích. To samozřejmě neznamená, že se vám nic nemůže stát, ale na těch dobře známých turistických místech se spíše necháte okrást dobrovolně.

S těmi cenami to je prostě drahé, ale různé. Když si všechno obstaráváte sami, záleží na vašich standardech a na umění vyhledávat výhodné nabídky. Neváhejte si načíst tipy od těch, kteří už tam byli. Jídlo bude nejlevnější vlastnoručně uvařené z potravin z tržiště. Veřejná doprava je v Kostarice levná, nemusíte si najímat auto.

Vzhledem k tomu, že má Costa Rica dobu letu na celý den, protože leží na opačném konci světa, neváhejte tam strávit více než týden. Když člověk ví, do čeho jde a co všechno na místě může zažít, má možnost užít si své životní dobrodružství. Ti bohatší z našich krajů, kteří si chtěli splnit tropický sen, dokonce vlastní domek na Kostarice. České vesnice – Resort Art Villas a další – jsou pár let starý projekt, v rámci kterého vzniklo v džungli několik moderních staveb.

Co s sebou do Kostariky: Očkování, SPF a peníze

Jedete daleko, jedete do tropů a to může zahrnovat povinnost očkování proti exotickým nemocem. Kostarika je na tom dobře, ale pro jistotu se vyžaduje potvrzení základních vakcín: žlutá zimnice, břišní tyfus a žloutenka typů A a B. Očkování proti žluté zimnici je povinné pro místa, kde se tato nemoc vyskytuje endemicky, což Kostarika není. Afrika a jižní Amerika však obecně vzbuzují obavy a může se vám stát, že se naše příslušné orgány po vašem návratu na toto zeptají. Vakcína na žloutenku a tyfus se bude hodit obecně. Očkování řešte s dostatečným časovým odstupem ve specializovaném centru. Co se týče covidu, Kostarika nařízení zrušila již loni, ale ostražitost je samozřejmě výhodou.

Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?

Kostarická měna je kostarický colón, jehož hodnota jsou 4 % jedné české koruny. Nejlépe tyto peníze seženete až na místě. Tam vás samozřejmě mohou čekat podvodné směnárny, proto předem prověřujte, kde vaši předchůdci směňovali a za kolik. Počítejte s tím, že tato dovolená bude drahá. Nakupovat budete za vysoká čísla nejen kvůli nízké hodnotě colónu, ale také kvůli tomu, že ceny jsou zkrátka vysoké. Nejdražší budou místa a produkty cílené na turisty z USA. Neprohloupí ten, kdo se dorozumí španělsky a nechodí jen tam, kde se mluví plynně anglicky. Kdo umí vyhledávat úsporné možnosti, může vyžít s pár stovkami korun na den.

Připravte se i na to, že má Kostarika elektrické zásuvky podobné, jako jsou jinde v Latinské Americe nebo v USA. Zabalte si adaptér na typ zástrčky A a na typ B. Dále budete samozřejmě potřebovat doklady, hygienu, oblečení… a ochranu proti slunci! Té už není nikdy dost ani v evropském podnebí. Doporučuje se přivézt si vlastní SPF krém, protože na místě bude znatelně dražší. Vyberte takový, který chemicky nepoškozuje moře, a mažte se jím i za zataženého počasí. Jste u rovníku! Nezbytná je i prodyšná pokrývka hlavy.

Tropický ráj Kostarika – národní parky i moře

Dostaňme se ale konkrétně k tomu, čím se vůbec nechat nalákat k dovolené na Kostarice. Co vidět a zažít? Největším tahákem je ekoturistika. Zní to trochu ironicky,  protože taková návštěvnost nemůže ponechat přírodu beze změny, ale Kostaričané pociťují patřičnou hrdost na své pralesy a starají se o ně. Sloganem celé země je Pura vida, tedy čistý život, a prý se jim to celkem daří. Orgány udělaly přítrž kácení cenných lesů.  Místo toho je začaly chránit coby národní parky.

Spousta těchto přírodních památek má zpoplatněný vstup, ale za tu nádheru se návštěvníci zaplatit většinou nezdráhají. Uvidíte žáby, plazy i opice. Některá zvířata se nebojí pohybovat se pár metrů od turistů. Obzvlášť se cení národní park Corcovado, kde žijí hned čtyři druhy opů i tapíři, kočkovité šelmy a všechno možné další. Za dechberoucí must-see se považuje také vodopád La Fortuna, želví národní park Tortuguero s kožatkami a karetami, průzračná řeka Río Celeste a sopky: například Poás a Arenal.

A jaké jsou v Kostarice nejlepší pláže? Ty nejkrásnější jsou možná ty čisté a panenské v národních parcích. Pokud si chcete zasurfovat a vykoupat se v moři, možností máte celkově spoustu, protože všechny pláže jsou veřejné. Řada z nich má žlutý písek a modrou vodu jako namalovanou. Většina cestovatelů využívá pláže na pacifickém břehu: Manuel Antonio, Dominical a jiné. I ty na opačném konci však jsou rajské, i když je jich méně. Díky sopkám a vulkanicky činnému geologickému podloží máte v Kostarice také možnost koupání v termálních pramenech. K nejpopulárnějším termokoupalištím patří například Ecotermales Fortuna na severu země, nedaleko Arenalu.

Seznamte se s historií Kostariky! Hlavní město nabízí mnohem víc

To, na jakou pláž se vydáte, bude pravděpodobně blízce souviset s otázkou, v jakých městech plánujete nakupovat a přespávat. Velká část turistů si nenechá ujít hlavní město San José, přes jehož letiště se často do země dostávají. A přestože má Kostarika historii bolestnou, je také zajímavá, a zejména ta nepsaná, původní část. Prohlédněte si zvláštní koloniální architekturu a vychutnejte si i noční život města. Které turistické atrakce v San José mají od cestovatelů nejvyšší hodnocení?

 • Muzeum předkolumbovského zlata
 • Jadeitové muzeum – také věnované vlastivědě původních národů
 • Národní muzeum
 • Muzeum kostarického umění
 • Metropolitní katedrála
 • park La Sabana
 • galerie Namu
 • zábavní park
 • zoo a botanická zahrada

Cestujete rádi? Navštivte těchto 6 nejkrásnějších národních parků

Mnoho divů Kostariky – kam jet, když máte čas a prostředky

Druhé významné mezinárodní letiště má v Kostarice město Liberia na severozápadě země. Kromě něj jsou populárními centry pro turismus také Tamarindo, Jaco či Turrialba. Většina jich leží nedaleko Liberie či hlavního města San José. Nenechte se však zmást, že by ani jinde nebyla kultura k vidění. Jelikož jeden článek k pokrytí celé země stejně nepostačí, dáme vám ještě pár tipů na dobře hodnocená a oblíbená místa a aktivity všude možně po Kostarice.

 • pláž Tamarindo
 • Cerro Chirripó – nejvyšší hora Kostariky s výhledem
 • La Fortuna – sopky, termály
 • Nosara – městečko jógy
 • kávová farma Hacienda Alsacia
 • muzeum kakaa Tayku
 • Uvita – pozorování velryb a delfínů
 • záchranná stanice jaguárů
 • ranč tukanů
 • ziplining
 • surfing
 • potápění

Pokud se necháte nalákat a cestu absolvujete, podělte se o zážitky a postřehy v komentářích!

Zdroje:

Google Maps, Kiwi.com, Visit Costa Rica, Costa Rica Guide, Trip Advisor, Petra na cestách, Jakub Hrubeš, Cestuj levně, Invia, Nomadic Matt, Objevte Jižní Ameriku

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak si užít Kostariku: Kdy vyrazit, co s sebou a která místa navštívit?