Menu
JenProCestovatele
Turecko

Gotické zámečky za cenu bytu v Praze prodávají v Turecku. Zatím jde ale spíš o město duchů

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 5. 2019

Mnozí říkají, že žádný architekt ještě nedokázal vymyslet styl, který by byl tak romantický jako nádherný zámek. V takových stavbách je něco romantického a pohádkového. Koneckonců, co je vlastně Popelčin zámek. Domov snů. V severozápadním Turecko se asi domnívali, že přesně takové bydlení hledají milionáři z celého světa, a tak vznikl velkolepý developerský projekt, který ale zatím vyvolává jen rozpaky. Asi 400 dostavěných domků připomínající Disneyland, zatím čeká na své majitele.

Projekt na Mudurnu se nachází 180 kilometrů jihovýchodně od Istanbulu. Na místo stojí přes 700 gotických vil připomínajících miniaturní zámek. Máte-li dostatečnou hotovost k dispozici, můžete si nějakou nemovitost připomínající zámek klidně koupit.

Projekt pro milionáře

Projekt Burj Al Babas zahrnuje přes 700 vil v gotickém stylu, z nichž každá připomíná miniaturní zámek. Ty byly původně koncipované jako luxusní obydlí pro zahraniční zájemce, kteří chtějí investovat do tureckého trhu s nemovitostmi.

Skupina Sarot Group, developer pro danou lokalitu, však narazila na problémy s penězi, protože turecká ekonomika zaznamenala pokles. Ačkoliv asi polovina nemovitostí se měla prodat především zákazníkům z Blízkého východu, podala společnost návrh na ochranu před bankrotem. Někteří kupci se ze svých nákupu vykroutili díky zpravodajské agentuře Agence France Presse. V současné době je většina staveb neobsazených, nedokončených a neotevřených.

Nyní má své majitele asi sto zámečků, které se prodaly za ceny v rozmezí od 8 370 000 Kč do 11 900 000 Kč. Uprostřed satelitu mělo stát velké společenské centrum s obchody, kinem, restaurací, konferenčními sály nebo školkou. Neměla chybět ani relaxační zóna s tělocvičnou, akvaparkem, tureckými lázněmi, basketbalovým a fotbalovým hřištěm nebo tenisovými kurty.

Mudurnu samo o sobě přitom není špatné místo pro život. Má bohatou a dávnou historii, což dokazují i ruiny byzantské pevnosti, které jsou hlavní doménou města. Možná, že tento pozůstatek slavné éry překonává „nové hrady“.

11 úžasných věcí, které byste měli navštívit v Istanbulu

Naděje na dostavbu?

I přes současný stav je ředitel společnosti Mehmet Emin Yerdelen stále optimistický. Podle něj je potřeba prodat ještě alespoň 100 malých zámečků, aby splatili veškeré dluhy. On sám je přesvědčen, že se to podaří do konce tohoto roku a projekt bude moci pokračovat tak, jako začal.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Gotické zámečky za cenu bytu v Praze prodávají v Turecku. Zatím jde ale spíš o město duchů