Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Harbin, největší ledový a sněhový festival na světě. Prohlédněte si díla, ze kterých se tají dech

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 1. 2018

Chystáte se v nejbližší době do Číny? Pak se určitě vydejte do krásného města Harbinu. Právě probíhá největší festival ledu a sněhu na ploše 800 000 metrů čtverečních, který je plný kolosálních soch ve formě chrámů, pagod, paláců či Buddhů. Nenechte si ho ujít.

Festival ledu a sněhu v Harbinu otevřel svůj 34 ročník 24. prosince 2017 a potrvá až do 25. února 2018, pokud počasí dovolí, zůstane otevřen i déle.

Tento zimní festival se koná každý rok. V jeho počátcích byli účastníci převážně z Číny, ale postupně se stával víc a víc mezinárodní a nyní jsou jeho nedílnou součástí návštěvníci a umělci z celého světa. Festival zahrnuje největší ledové plastiky na světě.

Jsou zde dvě hlavní výstavní plochy:

  • Sun Island – rekreační oblast na opačné straně řeky Songhua, která představuje expozici obrovských sněhových soch.
  • Ledová a sněhová oblast – je otevřená v noci a nabízí osvětlené plnohodnotné budovy z bloků tlustého ledu o několika vrstvách, které se oddělují přímo od řeky Songhua. Inspirace pro sochy obvykle pochází z tradičních čínských pohádek nebo světově proslulých staveb (Velká čínská zeď, pyramidy v Egyptě apod.).

Návštěvníci se mohou účastnit 3D světelné přehlídky, užít si zájezdy v mnoha parcích po městě apod. Během festivalu probíhá alpské lyžování Yabuli, zimní koupání v řece Songhua a výstava ledovce v zahradě Zhaolin.

Lze najít v thajském Phuketu pláže bez davů turistů? Zkuste Mai Khao Beach!

Historie festivalu v Harbinu

Harbin se nachází v severovýchodní Číně a mrazivé počasí zde zajišťuje ledový zimní vítr ze Sibiře. Festival začal psát svou historii v roce 1963. Během kulturní revoluce byl na řadu let přerušen. Znovu byl obnoven 5. ledna 1985 a od té doby přitahuje každoročně miliony návštěvníků. V letošním roce představí až 2000 soch, což je zatím rekord.

V roce 2001 se festival Harbin Ice spojil s mezinárodním lyžařským svátkem Heilongjinag a získal své nové oficiální jméno Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival.

V roce 2007 se na festivalu představila socha kanadského tématika, která pocházela ze sbírky kanadského lékaře Normana Bethuneho. Socha byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako největší socha na světě (spotřebováno na ní bylo přes 13 000 kubických metrů sněhu). Sestava se skládala ze dvou částí: Niagarské vodopády a překročení Beringova průlivu.

K vybudování všech struktur, které tvoří toto zmrzlé muzeum, bylo použito zhruba 180 000 kubickým metrů ledu a 150 000 kubických metrů sněhu.

Letošním ústředním tématem celého festivalu je: Sněžná zahrada v plném květu a fantastický svět. Návštěvníci se mohou těšit na kolosální sochy ze zmrzlé vody a sněhu.

Festival ledu a sněhu není jen expozicí nádherných výtvorů, ale také každoroční kulturní akcí s mezinárodním dopadem. Rok co rok se do Harbinu sjede mnoho sochařů, umělců i fanoušku z Ameriky, Kanady, Japonska, Singapuru, Ruska, Číny apod. Mnoho z nich se účastní soutěží. Ostatní se přijeli pobavit a pokochat ledovou nádherou.

Nejdražší velvyslanectví USA v Londýně. Nové sídlo stálo 1 miliardu dolarů

Největší ledový festival je rozhodně pastvou pro oči a životním zážitkem. Jestliže máte tu možnost, určitě ho navštivte. A kdo se do Číny jen tak nepodívá, může se pokochat alespoň na videu níže. Ledové stavby skutečně berou dech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Harbin, největší ledový a sněhový festival na světě. Prohlédněte si díla, ze kterých se tají dech