Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Hrad Sloup u Nového Boru a tipy na výlety v okolí

Skalní hrad Sloup se nachází v Lužických horách poblíž Havraních skal.  Zajímavostí celého hradního komplexu je především to, že je celý vytesaný do skály.  Pod skalním hradem se rozkládá městečko, které se jmenuje Sloup v Čechách. Hrad je chráněný památkový objekt a opravdu nádherné místo, které láká turisty. Pojďte si udělat výlet a tento jedinečný skalní hrad prozkoumat zblízka! V okolí můžete také navštívit Havraní skály nebo hrad Svojkov.

Skalní hrad Sloup v Čechách

Skála Sloup dříve představovala poustevnu pro mnichy a úkryt obyvatel hradu před nepřáteli v těžkých dobách válek. Celá 100 metrů vysoká a 60 metrů široká skála je důmyslně propojena otvory představující vstupy do romantického příbytku, který také sloužil k různým sakrálním účelům. Ukrývali se zde také loupeživí rytíři, kteří pořádali své spanilé jízdy.

Po destruktivních následcích třicetileté války zde byla v době baroka provedena rozsáhlá rekonstrukce zamýšlející výstavbu poutního místa s klášterem. Ferdinand Hroznata z Kokořova, který se hodlal do této výstavby pustit, však zemřel a vznikla zde pouze poustevna, kterou obývalo 6 mnichů. Hrad poté vlastnil rod Kinských a od konce 18. století místo sloužilo spíše jako vyhledávaná turistická atrakce.

Ke Sloupskému hradu také náleží popraviště ze 17. století, které se nachází na nedalekých sedmi Havraních skalách. Právě z jejich vrcholu, kam můžete vystoupat po schodech vytesaných do skály, je možné kochat se nádherným výhledem na skalní hrad Sloup.

Samuelova jeskyně a podzemní prostory hradu

Celé místo v okolí hradu Sloup bylo dle četných nálezů osídleno již v pravěku. Ze samotného hradu se zachovalo několik místností uvnitř skály, hladomorna nebo zásobárna potravin, poustevnické cely, křížová chodba, podzemní kaple a tři umělé jeskyně. Na ochozu stojí socha poustevníka s dalekohledem v ruce. Ta představuje Samuela Görnera, který dříve obýval nedalekou jeskyni nazvanou Samuelova jeskyně. V těchto podzemních prostorách se také natáčela známá pohádka S čerty nejsou žerty. Každopádně se jedná o jedinečné místo, které budete určitě obdivovat se zatajeným dechem.

Hrad Svojkov v pískovcovém skalním suku

Nedaleko Sloupu se nachází další jedinečný skalní hrad. Najdete jej na svahu Tisového vrchu asi 5 km od Nového Boru. Hrad byl vybudován na vysoké skalním pahorku, který měří 25 metrů. Původně měl tři patra vytesaná do pískovcové skály. Svojkov vlastnili loupeživí rytíři a za války v 15. století byl zničen vojsky. Až teprve v 18. století jej koupil hrabě Kinský, který vlastnil i okolní Sloup a zasloužil se o zpřístupnění Havraních skal.  Nedaleko se také nachází Modlivý důl, který patří ke Svojkovskému okruhu. Tyto skalní vyhlídky jsou báječným romantickým výletem, který si rozhodně nemůžete nechat ujít!

Modlivý důl: Svaté poutní místo, které po staletí děsilo svou pověstí

Havraní skály s nádherným výhledem na Lužické hory

Havraní skály, které patří k Ralské pahorkatině, se nacházejí v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, asi 1 km od obce Radvanec a 2 km od města Nový Bor. Jedná se o 7 pískovcových skal, které lákají nejen turisty, ale samozřejmě také zdatné horolezce. Jsou rozhodně skvělým tipem na výlet za krásami přírody po naší vlasti.

Sedm Havraních skal vyčnívá až do výšky nad 20 metrů. Jednotlivé skály mají samozřejmě také svá jména, jsou to Ropucha, Panenská skála, Rozeklaná, Potupená a Půlená. Nahoru, až na nejvyšší vrchol který měří 371 metrů nad mořem, je možné vystoupat i po schodech vytesaných do skal. Pokud si chcete vychutnat nádherný výhled po celém okolí, stojí to určitě zato. Efektivní schůdky do skal nechal vytesat v roce 1829 hrabě Karel Kinský, který je také pro větší bezpečnost opatřil zábradlím.

Pověst o zkamenělém rytíři Havranovi

K Havraním skalám se váže pověst. Údajně toto uskupení tvoří zkamenělý rytíř Havran s celou svou družinou, který pronásledoval nevinnou dívku Hildu, jíž se chtěl zmocnit. Ta raději skočila ze skály a její otec v zoufalství rytíře Havrana proklel.

Ke skalám vede značená turistická trasa. Turisté se mohou pokochat výhledem na nedaleké Lužické hory, Špičák u České Lípy nebo kopce v okolí Sloupu. Cestou k Havraním skalám můžete minou vyhlídku nazvanou Jelení skok. Podle pověsti z této skály skočil jelen. Nedaleko se nachází také velice zajímavý a jedinečný lesní hřbitov.

Lesní hřbitov u Nového Boru jako jedinečné romantické místo

Lesní hřbitov byl otevřen na počátku 20. století, a to mezi léty 1907 – 1909. Mecenášem byl lékárník Rudolf Schlegel. Dominantu tvoří žulový kříž, který byl později vystavěn jako památka padlým vojákům v 1. světové válce. Nedaleko se také nacházejí hroby popravených vojáků z roku 1918. Na tomto lesním hřbitově lze obdivovat i tři majestátní hrobky významných německých podnikatelů z doby První republiky. Lesní hřbitov patří od roku 1994 mezi chráněné památky a procházet se jím patří mezi silné zážitky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hrad Sloup u Nového Boru a tipy na výlety v okolí