Hrad Warwick mapuje 950 let anglické historie. K vidění jsou voskové figuríny i největší katapult na světě
Taťána Kročková
20. 7. 2022
Je vaším snem navštívit pověstný hrad Warwick v Anglii? Tak směle do toho! Prozradíme vám něco o jeho pohnuté historii i o vyhledávané lokalitě, v níž se nachází. Zaujmout vás může třeba to, že Warwick je spolu se Stratfordem, rodištěm Williama Shakespeara, turisticky nejnavštěvovanější oblastí v okolí řeky Avony. Kromě toho patří na seznam top deseti historických památek, k nichž náleží třeba Tower od London, Stonehenge nebo Edinburgh.
Warwick založil Vilém Dobyvatel
Hrad Warwick se nachází v anglickém městě Warwick v hrabství Warwickshire nad řekou Avonou poblíž známého města Coventry. Kdysi bylo v těchto místech postaveno opevněné hradiště na ochranu proti Dánům. Hrad Warwick založil Vilém Dobyvatel v roce 1068 a původně dřevěná stavba pak byla ve 12. století přestavěna na kamenný hrad. Jako pevnost hrad sloužil až do 17. století, kdy jej sir Greville přestavěl na venkovské sídlo. Majitelé rodu Greville hrad Warwick vlastnili až do roku 1978, kdy jej převzala společnost The Tussauds Group a udělal z něj významnou turistickou atrakci.
Prvním hrabětem z Warwicku byl Henry de Beaumont, kterého Vilém Dobyvatel jmenoval prvním strážcem hradu. Henry založil také kostel Všech svatých, ale protože se biskup z Worcesteru domníval, že se takový kostel na hrad, nehodí, nechal jej později zrušit. Druhým hrabětem z Warwicku byl Roger. Jeho manželce bylo v roce 1153 oznámeno, že její muž zemřel a musí hrad přenechat armádě Jindřicha II. Tehdy ale ještě Roger žil, údajně zemřel až poté, co se dozvěděl, že se jeho žena vzdala hradu ve prospěch krále a že tak o své sídlo přišel. Později panovník hrad pánům z Warwicku vrátil, protože se opět nacházeli v jeho přízni.
Navštivte londýnský Tower. Jaké osobnosti zde byly popraveny či vězněny?
Dobytí hradu Warwick ve 13. století a poprava králova milence
Za vlády Jindřicha II. byl hrad přestavěn na pevné kamenné sídlo a jeho majitelé byli zadobře s králem, takže byl hrad ponechán v jejich državách. Když pak zemřel šestý hrabě z Warwicku Thomas de Beaumont, hrad i s pozemky převzala jeho sestra Margaret, která si po smrti svého prvního manžela hledala vhodného ženicha. V té době hrad opět připadl králi, a to již Jindřichu III. Hrad pak získala zpět po sňatku s Janem du Plessis. Ve 13. století byl hrad dobyt při šlechtických šarvátkách, ale posléze byl opět navrácen svým majitelům.
Hlavní aktérem byl Simon de Monfort, který dokonce i zajal krále Jindřicha III. a nějakou dobu vládl Anglii. Hrad dobyl pomocí nové zbraně nazvané trebuchet, jejíž repliku najdete na nádvoří hradu. Další významnou událostí pak byla například poprava milence krále Edwarda II. Gavestona, ke které došlo na hradě v roce 1312.
Caesar’s Tower a Guy’s Tower
Jedním z dědiců byl devátý hrabě z Warwicku William de Beauchamp, čímž hrad přešel na spoustu dalších let do držav rodu Beauchampů. Během této doby se také postupně prováděla spousta stavebních úprav. Hrad Warwick má dvě věže: Caesar’s Tower a Guy’s Tower, které byly rekonstruovány ve 14. století. Z té doby pochází také Watergate Tower.
Caesar’s Tower má sklepení, které dříve sloužilo jako vězení šlechticů a válečných zajatců, například zde byl uvězněn král Edward IV. ve válce růží. A Beauchampovy vystřídal šestnáctý hrabě z Warwicku Richard Neville, který byl ústřední postavou ve válce růží a který právě krále Edwarda IV. držel pod zámkem. Nakonec mu to ale král vrátil a zabil Nevilla v bitvě.
Bloomsbury: Co vidět a dělat v nejpůvabnější čtvrti v centru Londýna?
Historii hradu Warwick doprovázelo několik poprav
Po smrti dalšího majitele, který byl zabit ve Válce růží, hrad přešel na jeho zetě George Plantageneta. Ten byl později popraven a hrad měl zdědit jeho syn Edward Plantagenet, 17. hrabě z Warwicku. Bohužel se hrad ocitl ve správě království a Edward, který byl držen dlouhou dobu v Toweru, byl nakonec popraven za velezradu. Tak skončila jedna éra hrabat z Warwicku.
Warwick nějakou dobu zůstal ve správě království a byl v té době opravován. Dalším majitelem byl John Dudley v 16. století, který se stal novým prvním hrabětem z Warwicku. Hrad již tehdy ale postupně chátral. Královna Alžběta I. Warwick navštívila v roce 1566 a také 1572, aby se tam setkala se svým milencem Robertem Dudleym. Také její otec, panovník Jindřich VIII. hrad Warwick předtím několikrát navštívil. John Dudley ale společně s nebohou devítidenní královnou Jane Greyovou skončil v Toweru a posléze na popravišti. A tak hrad Warwick přišel o dalšího majitele.
Watergate Tower, kde straší zavražděný majitel
V roce 1604 byl již potřetí vytvořen nový titul hraběte z Warwicku, majitelem byl Fulke Greville, kterému hrad daroval panovník Jakub I. a který investoval velké peníze na rozsáhlé opravy hradu. Například obnovil Velkou síň a reprezentační místnosti. Právě ve Velkém sále se nachází velká sbírka zbraní a brnění a také vyřezávaný Kenilworth Buffet, který zobrazuje i výjevy z básní Waltera Scotta. V roce 1628 byl Greville zavražděn svým sluhou v Holbornu, kterého vynechal v závěti. Zemřel až o čtyři týdny později a ve věži Watergate, která se od té doby nazývá Věž duchů, prý dodnes straší jeho duch.
Další opravy byly provedeny za Roberta Grevilla, pak zase na hradě zuřila občanská válka a stal se tak sídlem vojska. V 18. století pak byl opět obnoven titul hrabat z Warwicku a hrad se dostal znovu do vlastnictví pánů z Warwicku. V roce 1858 hrad navštívila královna Viktorie a v následujících letech byl již otevřen pro různé návštěvníky a turisty.
V Londýně se otevře „hotel Titanik“. Dejte si oběd v jídelně, jakou měla i osudová loď
Současný Warwick nabízí voskové figuríny
Společnost The Tussauds Group, která od původních majitelů v roce 1978 převzala hrad, nechala Warwick opravit a zpřístupnila jej veřejnosti. Od té doby se společnosti spravující hrad ještě vystřídaly. U hradu jsou tři parkoviště. Pokud přijedete vlakem, od vlakové stanice Warwick je to asi 15 minut cesty pěšky.
K vidění jsou voskové figuríny představující osobnosti, které Warwick navštívily na Royal Weekend Party v roce 1898. Jednou z voskových figurín je i mladý Winston Churchill. V Červeném salonku jsou voskové figuríny Jindřicha VIII. a všech jeho šesti žen. Zelený salon byl určen pro muže. Nachází se v něm například vosková figurína Olivera Cromwella a tajné dveře. A v modrém budoáru jsou třeba hodiny, které kdysi vlastnila Maria Antoinetta. Zařízených místností je tam spousta a každá má své kouzlo.
Největší trebuchet na světě a další atrakce
V areálu hradu se pak nachází i spousta obchodů, restaurací a kaváren, dětské hřiště a mnohé další atrakce pro děti, mlýn nebo obléhací zbraň, dubový trebuchet, který je největší na světě. Je vysoký 18 stop a váží 22 tun a je schopen vrhat projektily těžké až 150 kg a do vzdálenosti až 300 metrů. V rámci turistické atrakce se z něj dvakrát denně střílí ohnivé koule. Pozor, je to však pouze replika z roku 2005.
Nechybí spousta pravidelných událostí, výstav, expozicí, atrakcí a tradičních akcí a slavností, například na hradě bývají pravidelně lučištníci, sokolníci, středověké turnaje a mnohé další.
Warwick School a Castle Hill Baptist Church
Ve Warwicku byla také založena věhlasná chlapecká škola Warwick School, která stále funguje, sídlí nad řekou Avonou a je viditelná ze všech hradních věží. Za návštěvu stojí též baptistický kostel Castle Hill Baptist Church ze 17. století, který se nachází ve městě.
Zdroje: en.wikipedia.org, www.warwick-castle.com, Visitor’s Guide To Warwick Castle In England