Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Hrnčířské městečko Kostelec nad Černými lesy: Výlet nejen za historií

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 7. 2022

Proč si zajet do tohoto města? Navštivte v Kostelci nad Černými lesy hrnčířské trhy, muzeum nebo místní zámek! Kostelec doporučujeme nejen Pražákům hledajícím odpočinek mimo velkoměsto. Pro Středočechy jde celkově o jedno z ideálních měst pro jednodenní nebo víkendový výlet. Krajina nabízí vyžití i cyklistům a pěším turistům.

Jak vznikl Kostelec nad Černými lesy? Historie města se váže k hradu

Kostelec nad Černými lesy leží ve Středočeském kraji východně od Prahy. Nejbližší větší města jsou Říčany a Český Brod. Aktuálně má Kostelec téměř 3800 obyvatel. Cestovní ruch v něm funguje zejména díky tradiční keramice.

Nejstarší doklad pochází z roku 1344. Ten říká, že byl tam, kde stojí Kostelec nad Černými lesy, hrad, který Jan Lucemburský vyměnil za Náchod. Kosteleckou pevnost prý nechal za Přemyslovců zbudovat sv. Vojtěch. Tak se to tedy píše na webu města. Kostelec se stal městem v roce 1489 a nazýval se až donedávna Černý Kostelec. Od bitvy na Bílé hoře do 1920, kdy bylo také oficiálně přejmenováno, město patřilo rodu Liechtensteinů.

Beroun láká milovníky keramiky, historie i přírody. Čím si zaslouží vaši pozornost?

Zámek Kostelec nad Černými lesy: Historie a dnešní stav

Z původního středověkého hradu se koncem 15. století stal zámek. Architektonicky největší změny, díky kterým se budova přiblížila dnešní podobě, proběhly po požáru v roce 1549. Tehdy zámek patřil jistému Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic. Barokní prvky přibyly za Liechtensteinů, kdy vévodkyně Marie Terezie Savojská nechala provést další přestavbu.

Zámek do počátku 20. století sloužil také jako prostory pro okresní soud, kanceláře dalších úřadů i pro byty. Teď budova patří lesnické fakultě České zemědělské univerzity. Součástí je zámecká kaple sv. Vojtěcha. Ta je nejen aulou fakulty ale také častým dějištěm kulturních akcí a svatebních obřadů. Máte tedy aspoň omezenou možnost vidět kousek zámku.

Kdysi byl v Kostelci nad Černými lesy pivovar, teď je z něj nový i s muzeem

Na vaření piva musela města kdysi mít povolení. A stejně jako některá jiná místa také měl pivovar Kostelec nad Černými lesy. Historie tohoto pivovaru sahá cca na začátek 16. století (web pivovaru uvádí várečné právo od roku 1489 a doklad již zaběhnutého pivovaru z roku 1558). Jeho činnost s různými změnami fungovala až do 90. let minulého století.

V roce 2001 se budovy pivovaru v Kostelci chopila společnost Dej Bůh štěstí. Ta zde nejdříve zřídila pivovarské muzeum. Můžete v něm vidět všelijakou techniku k vaření piva a dozvíte se i informace ze široké oblasti vaření piva v Česku. Před několika lety byla obnovena i výroba piva. Černokostelecký pivovar je tedy zároveň muzeem, pivovarem i zájezdním hostincem.

Muzeum se otevírá pro předem objednané každou sobotu a exkurze trvá zhruba hodinu. Hostinec je samozřejmě v provozu častěji a déle. Pivovar pořádá i různé zajímavé události.

Mikroregion Ladův kraj je rájem milovníků kultury i cyklistů. Co zde všechno uvidíte?

Dnešní hrnčířství v Kostelci nad Černými lesy – trhy a muzeum

Na konci května každého roku probíhá v Kostelci nad Černými lesy jarmark s hrnčířskými a keramickými výrobky. Na náměstí máte možnost nakoupit si zboží a vidět na vlastní oči keramickou výrobu. Program bývá doplněn dalšími aktivitami pro návštěvníky.

Mimo dobu trhů můžete navštívit v Kostelci nad Černými lesy muzeum hrnčířství. Budova, ve které sídlí, dřív byla radnicí. Muzeum zde existuje od roku 1935. Bývá otevřeno většinou od 10:00 do 17:00 s polední pauzou. Stálá expozice je doplněna různými krátkodobými výstavami umění. Také se zde občas pořádají koncerty, především vážné hudby.

Další kultura v Kostelci nad Černými lesy: Akce nejen pro rodiny

Stejně jako mnoho obcí má i Kostelec nad Černými lesy čarodějnice, adventní koncerty a jiné tradiční zábavy. Kromě toho nezapomínejte sledovat Muzeum hrnčířství, jelikož uvnitř bývají nejen workshopy, ale také přednášky na různá témata.

Nenechte si navíc ujít v Kostelci nad Černými lesy Vysmolení a Vykulení! Pod těmito legračními názvy se skrývají akce pořádané pivovarem. Čeká vás tam bohatý hudební i pivní program. Součástí Vykulení bývají i ukázky různých řemeslných prací – loňským tématem byla například výroba šindelů.

Slánsko – královské město Slaný, skanzen i raritní sbírka slánek

Co jiného vidět v Kostelci nad Černými lesy: Kostely a drobné atrakce

Hledáte tipy na další zastavení na svém výletě? Můžete navštívit kostel sv. Andělů strážných na náměstí a kostel sv. Jana Křtitele kousek od centra. Příznivce církevních památek může zaujmout i hřbitov a místní kapličky a kříže.

Keramiku uvidíte kromě muzea hrnčířství také v galerii Jana Svatoše, která se veřejnosti otevírá od dubna do října. Galerie se zaměřuje hlavně na keramické plastiky, ale uvidíte zde ledacos. I samotný areál je takovým uměleckým dílem s parčíkem, ateliérem a vyhlídkovou věží. Místo jako dělané pro umělce.

Místní samozřejmě nacházejí vyžití také ve sportovní hale, hospodách a barech, na motokrosové trati a v okolní přírodě.

Arboretum Kostelec nad Černými lesy – otevírací doba a zajímavosti

Z přírodních úkazů zajímá nejvíce turistů Kostelec nad Černými lesy arboretum. To je sice uměle vystavěný lesopark, ovšem jeho hlavním cílem je ukázat krásy přírody. Jedná se o sbírku různých dřevin severní polokoule. Areál má i chatu s výstavou šišek a výstavou semen a plodů tropických stromů.

Stromy se zde zkoumají a také se používají k výuce dendrologie – jak odborné, tak i popularizační. Veřejnost se sem může podívat o dnech otevřených dveří, které probíhají v květnu a v říjnu.

Proč provozovat v okolí Kostelce nad Černými lesy turistiku?

Lesnaté kopečky okolo Kostelce k turistice přímo vyzývají. Když si vyjdete na túru, můžete dojít k některých z následujících míst:

  • naučná stezka Mokřadních ekosystémů u arboreta
  • archeologicky významné místo zaniklé vsi Cukmantl jižně od Kostelce
  • Památník posledního jelena na kraji města
  • zřícenina hradu Šember 6 km severovýchodně od Kostelce
  • Jevanský rybník vhodný ke koupání v sousedních Jevanech
  • rozhledna Skalka ve Vyžlovce

Zdroje:

Mapy.cz, KostelecNČL.cz, Kudy z nudy, Hrady.cz, Wikipedia, Pivovar Kostelec, Arboretum FLD Kostelec. n. Černými lesy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrnčířské městečko Kostelec nad Černými lesy: Výlet nejen za historií