Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Mikroregion Ladův kraj je rájem milovníků kultury i cyklistů. Co zde všechno uvidíte?

Co takhle na chvíli vypadnout z Prahy na venkov? Třeba tam, kde se odehrávají Ladovy slavné příběhy o mluvícím kocouru Mikešovi. Malebné vesnice na jihovýchod od hlavního města se přímo vybízejí k výletům. Ladův kraj, jak se tato oblast dnes nazývá, je svazek 24 obcí, které spolupracují na rozvoji svého cestovního ruchu. Co všechno se dá v Ladově kraji zažít?

Národní umělec Josef Lada a jeho dílo

Připomeňme si nejdříve osobnost, po které se mikroregion nazývá. Josefa Ladu snad ani není třeba představovat, protože jeho ikonický umělecký styl je zkrátka nezapomenutelný. Narodil se 17. 12. 1887 a za svůj život byl autorem několika stovek obrazů, tisíců ilustrací a více než dvaceti knih. Máme zde jednak mnoho dětských knížek s obrázky, dále také ilustrace k Haškovu Švejkovi, k různým sbírkám pohádek, a všemožné obrazy i karikatury, dokonce navrhoval kostýmy pro Národní divadlo. Zemřel 14. 12. 1957.

Josef Lada byl synem hrusického ševce a prostředí Hrusic výrazně inspirovalo jeho dílo – v této vsi se například odehrávají knihy o Mikešovi. Jako batole přišel kvůli nehodě s otcovým knejpem o zrak v jednom oku. Snad právě nedostatek prostorového vidění, se kterým žil odmalička, přispěl k vybudování osobitého stylu s poněkud dvourozměrnou kompozicí. Není však pochyb, že se o realismus nikdy snažit nemusel. Ladův způsob kresby má zkrátka něco, co si najde cestu k téměř každému srdci.

I Ladovy děti byly talentované. Mladší Eva, která se věnovala hře na klavír, zemřela jako šestnáctiletá při bombardování Emauzského kláštera. První dcera Alena Ladová se stala významnou ilustrátorkou dětských knížek. Její syn mimochodem nezdědil příjmení po otci, nýbrž po ní, a stal se nositelem jména svého slavného děda.

Cyklotrasy Ladova kraje: Vydejte se na projížďku po kopcích a lukách

Pro milovníky kol, kteří se chtějí kochat krajinou, má Ladův kraj cyklostezek více než dost. Rodina s dětmi si například může projet krátký Říčanský okruh, který měří 11 km a vede kolem rybníků i historických památek. Další lehká trasa, s plošším terénem, je přes Svojetice a Louňovice.

Pro ty náročnější se zase hodí okruh Velkopopovicko a Kamenicko, kde potkáte jak zámky a pivovar, tak i kus přírody. Nejdelší cyklostezka se jmenuje Krajem Josefa Lady. Tento celek spojuje více menších úseků a po jeho 76 kilometrech objedete celý Ladův kraj kolem dokola.

Největší ikona Ladova kraje: Hrusice, kde Lada vyrůstal

Co se týče samotného Josefa Lady, Hrusice se k němu pojí úplně nejvíce. Proto tam také byla založena naučná stezka Pohádkové Hrusice o pěti zastaveních. Přivede vás na místo, kde stával Ladův rodný dům, k Obecní pastoušce, v které žil kozel Bobeš, i k Hubačovskému rybníku plnému hastrmanů. Na cedulích si o nich můžete přečíst více. Určitě před výletem také vytáhněte knížky Josefa Lady a připomeňte jejich obsah dětem, aby věděly o to lépe, co před sebou vidí.

Z Hrusic do Říčan se táhne dvacetikilometrová Cesta kocoura Mikeše. I ta vás zavede na místa zmiňovaná v Ladových knížkách. Do nedalekých Mnichovic Mikeš s Pašíkem jel na pouť a Říčany v příběhu vystupují jako místo, kde se Mikeš dal k cirkusu.

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny

Na jihu obce je k vidění Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny v letní vile Ladových. Lípy u vjezdu na pozemek zasadil sám Josef Lada na počest narození jeho dvou dcer. V rozlehlé zahradě je k vidění také několik uměleckých plastik a malé arboretum.

Dvoupatrová budova s umělcovým ateliérem dnes hostí expozici obrazů, rodinných fotografií a vlastních předmětů doplněnou o historický výklad z Ladova života. Jedna sekce je věnována Ladovým legendárním ilustracím Švejka, další je celá o vlastních literárních počinech Josefa Lady. Ve třetí části jsou jeho ilustrace pohádek jiných autorů. Čtvrtá expozice představuje díla jeho dcery Aleny Ladové, která byla při otevírání památníku v roce 1986.

Obec Mnichovice: Kostel Narození Panny Marie

V Mnichovicích je dominantou krásný barokní kostel. Původně byl na místě postaven kostel již ve 12. století, kdy také obec vznikla jako domov mnichů sázavského kláštera. Tehdy to byla románská bazilika sv. Michaela. Později se dočkal přestavby do gotického slohu a vysvěcení jako chrám Narození Panny Marie.

Současný kostel existuje zhruba 270 let. Ten předchozí byl zničen požárem v roce 1746. Mnichovický kostel stojí na některých pozůstatcích po gotickém kostelu, konkrétně jde o část podpěrného systému a kryptu. Byl však navržen ve slohu selského baroka, se zdobným průčelím disponujícím slunečními hodinami. Uvnitř se nalézá obraz Zrození Panny Marie, sochy svatých, rokokové varhany a boční oltáře.

Město Říčany a Říčanský hrad

Jedním z nejvýznamnějších sídel Ladova kraje je městečko Říčany. Za roky 2018 a 2019 měly Říčany nejlepší výsledky při měření indexu kvality života. V Říčanech je k vidění historická celnice a malebný měšťanský dům, dále pak kostel sv. Petra a Pavla a park Antonína Švehly. Jeho socha byla v roce 1949 ukradena a přečkávala v jedné studni v Lipanech, než se viníci o 40 let později přiznali.

Asi největší pamětihodností je zřícenina hradu Říčany. Hrad byl ve druhé polovině 13. století postaven Ondřejem ze Všechrom, což byl komoří krále Přemysla Otakara II. Ondřejův rod zde přebýval do dob husitů. Za jeho potomka Diviše byl hrad obležen husity z Pražského svazu, k nimž se přidalo i táborské vojsko. Diviš se vzdal. Hrad připadl na nějakou dobu husitům, pak Trčků z Lípy a od počátku 16. století už zpustl a začal pomalu chátrat.

Na rozdíl od většiny hradů se u této ruiny zachovala část zdí skoro v plné výšce. Zajímavé je také, že zde archeologové našli spoustu středověkého nádobí, které rozšíří vědomosti současného člověka o tehdejším způsobu života.

Pivovar Velké Popovice má tradici skoro 150 let

Pamatujete si tu část knížky, kde se Mikešův kamarád kozel Bobeš chce nechat vyfotit s pivem? Ano, proslulý pivovar tam stál už tehdy – a stál tam i dříve. Pivo se zde vařilo od 16. století a současný pivovar byl založen v roce 1874. Kdo miluje místní značku piva a chtěl by se dozvědět více, má možnost si zarezervovat prohlídku s ochutnávkou nebo se zúčastnit kurzu čepování piva.

Zámek Berchtold v Kunicích: Ubytování pro náročné

K historii zámku Berchtold se jako první pojí zmínky o sídle pánů z Vidovic ve 14. století. Současný zámek však stojí na základu statku, který vznikl až koncem 19. století. Přebývalo zde několik významných rodů a osobností včetně Berchtoldů z Uherčic, po kterých se sídlo dnes nazývá.

Od roku 2005 je tento krásný zámek přístupný veřejnosti. Ve výstavních prostorách můžete vidět rozmanitou expozici všeho možného od zbraní přes mince a řemeslná díla po kroje a mnoho dalšího.

Zámek Berchtold v Kunicích. Užijte si zajímavá muzea, exhibici hradů a výlety nejen pro děti v okolí

Především je to však ubytovací zařízení jako dělané pro rodinnou dovolenou. Nabízí krásné interiéry se zámeckým honosem, wellness a spoustu možností sportovního vyžití. Prostory se dají pronajmout také na firemní večírek nebo svatbu.

Národní přírodní rezervace Voděradské Bučiny

V Ladově kraji jste přírodě blízko. Ovšem ten nejvíce ryzí zážitek poskytne přírodní rezervace. Voděradské Bučiny se rozprostírají na břehu Jevanského potoka mezi Černými Voděrady a Louňovicemi. Jde o příjemný listnatý les, kde žijí vzácné druhy ptáků, jako je například datel černý. Významný je zde výskyt ohrožených druhů brouků.

Naučná stezka Voděradské bučiny vás touto rezervací provede. Jejích 8 informačních tabulí obsahuje všechno, co o zdejší biosféře i geologickém podloží je třeba vědět.

Hvězdárna Ondřejov má největší český dalekohled

Určitě jste také slyšeli o Ondřejovské hvězdárně. Historie této observatoře se začíná v roce 1898, kdy ji amatér Josef Jan Frič začal stavět. Na desáté výročí nezávislosti Československa byla hvězdárna darována státu a později přešla pod správu Akademie věd České republiky. Už odsud byly objeveny stovky asteroidů.

Kam do hvězdárny či planetária. Tipy na výlety pro milovníky vesmíru

V areálu hvězdárny Ondřejov se nachází rozsáhlý park se secesními dekoracemi Josefa Fanty. V budově si můžete prohlédnout její historii, astronomické přístroje a technologie. K vidění je také největší český zrcadlový teleskop pojmenovaný po významném astronomovi Luboši Perkovi.

Vesnická památková zóna Lensedly

Jihozápadně od Ondřejova leží vesnička Lensedly, dnes část obce Kaliště. Návštěva se doporučuje příznivcům lidové architektury a venkovské pohody. Náves a přilehlé domy jsou registrovány jako vesnická památková zóna, jde totiž o historické památky. Některé jsou dřevěné, jiné jsou zděné domy ve slohu selského baroka. Nejstarší dům je ze 17. století.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mikroregion Ladův kraj je rájem milovníků kultury i cyklistů. Co zde všechno uvidíte?