Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak kempovat komfortně? Poznejte glamping

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 3. 2019

Kempování má většina z nás spojené s představou stanu, plastových židliček předním a plynovým vařičem s ešusem. Ne každý chce trávit dovolenou spánkem na studené zemi a s otravnými komáry všude kolem. Přesto má své kouzlo a propadá mu spousta lidí a nevadí jim nic z uvedeného. Ať už jste nadšenci do kempování nebo ne, jistě by vám nemělo utéct slovo glamping neboli luxusní kempování, jak jo neznáte.

Glamping spojuje tradiční kouzlo kempování s luxusem pohodlných postelí a stanů, které jsou lépe vybaveny než některé hotely. Nový styl se nazývá glamorous camping a trendové kempy rostou jako houby po dešti všude ve světě. Na nezájem turistů si rozhodně nemohou stěžovat. A proč jsou tak populární? Protože spojují kouzlo tradičního spaní pod stenem v lůně přírody a zároveň i pohodlí, na které jsou lidé zvyklí z hotelů.

Stany jako z pohádky

Glamping se skvěle hodí pro každého, kdo nechce kempovat z důvodu nepohodlí i nutnosti vozit s sebou velké množství speciálního vybavení. Na tomto typu dovolené nic takové řešit nemusíte. Zapomeňte na stavění stanu, plynové bomby a přenosné vařiče. Drtivá většina stanů v kempech už stojí a čeká na své návštěvníky. A vybírat je rozhodně z čeho. Bydlet můžete klidně v mongolské jurtě nebo indiánském týpí.

Luxusní stany jsou již vybavené. Nemusíte se bát rozkládacích lehátek, nafukovacích matrací nebo karimatek. Ve skutečnosti pomalu nepoznáte rozdíl oproti luxusnímu hotelů. Ve stanech bývá stylový masivní nábytek nebo něco trochu modernějšího, bambusové nebo dřevěné podlahy, koberce a koupelny s nádhernými vanami. Součástí stanů je i terasa s úžasným výhledem a nábytkem.

Ať už si vyberete jakýkoliv stan, všechny vám přinesou nezapomenutelné zážitky.

7 ostrovů v Chorvatsku, které neoslní velikostí, ale krásou určitě

Kde poznat opravdový glamping?

Glamping

Při výběru glampingového resortu nehleďte jen na vybavení, ale i na umístění. Protože jen správná lokalita vám přinese dokonalý zážitek. Mělo by to být vždy originální přírodní místo, které je krásné samo o sobě. A vůbec nezáleží na tom, zda se jedná o africkou savanu, americký ranč, amazonský prales nebo jižní Čechy. Vždy však toto místo musí mít určité kouzlo.

Samotný glamping už v jiné podobě existoval v historii. Tehdy indičtí panovníci a bohatí cestovatelé putovali podobným způsobem světem. S sebou museli mít vždy kvalitní a luxusní zázemí. Je tedy jen logické, že obnovení tohoto druhu kempování přichází z Indie a Jihoafrické republiky. Odsud se myšlenka rychle rozšířila do zemí Asie (Bali, Malajsie, Barma, Thajsko), Afriky (Tanzanie, Zambie, Keňa) nebo USA. Postupně se glamping šíří i do Latinské Ameriky a Evropy. Ovšem ty africké jsou prostě nej. Nejen, že se vyspíte do růžova, ale užijete si tu pravou a nefalšovanou divočinu. Takové zážitky jinde nezískáte. Divoká zvířata jsou zde často součástí kempu a přichází nebo odchází tak, jak se jim to hodí.

Jeden z nejpozoruhodnějších glampů je Koh Kong, který se najdete na hranici Kambodže a Thajska. Na pozadí jsou hory a všude kolem džungle. Koh Kong je první plovoucí kemp na světě. Bydlet zde můžete v tradičních khmerských obydlích.

Za novými zážitky ale nemusíte cestovat tak daleko. Třeba Británie má několik zajímavých glampů. V karavanech ve stylu 50. let se můžete ubytovat v Mawgan Porth v Cornwallu. Také Chorvatsko se může pochlubit skvělými a luxusními kempy. Vyrazte za dobrodružstvím na ostrov Pag asi kilometr od městečka Novalja, kde se nachází kemp Straško s luxusními stany v poklidné lokalitě. Nedaleko Zadaru se pak nachází velký ubytovací komplex Zaton Holiday Resort s velmi dobrým vybavením a novými stany obklopenými zelení a nádherným prostředím.

Resorty, které nesou hrdé označení glampingové resorty, ale musí poskytovat více než jen zajímavé a luxusní ubytování. To rozhodně nestačí. Měly by nabízet i služby pro odpočinek, relaxaci nebo naopak aktivitu. Většinou nechybí wellness centra, lázeňské služby, safari, jízda na kolech, pěší túry apod. Je to zkrátka dovolená, jak má být.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak kempovat komfortně? Poznejte glamping