Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Jak slaví advent lidé ve světě? Liší se hodně od toho našeho?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 12. 2018

Věnce, svíčky, adventní kalendáře apod. Některé známky adventu se ve světě příliš neliší. Jiné by nás ale docela překvapili. Ať už jsou to papírové lucerny v Číně nebo to pravé kouzlo písně Tichá noc v Salzburgu v Rakousku. Podívejte se na některé adventní vánoční tradice v různých zemích po celém světě. Možná se právě sem ve sváteční čas vydáte, abyste to zažili na vlastní kůži.

Slovo advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příjezd nebo návštěvu. Je to počátek liturgického roku a období čtyř neděl před vánočními svátky. V tuto dobu lidé radostně očekávají příchod Spasitele, rozjímají a mnoho z nich se snaží pomáhat tam, kde je pomoc potřeba. Letos začal advent 2. prosince. Každá neděle má jiné duchovní téma a často zahrnuje slavnostní rozsvícení adventní svíčky v očekávání Vánoc a zrození Ježíše. Stejně jako mnoho aspektů jakéhokoli náboženství, zvyky a tradice se liší místo od místa.

Rakousko

Rakousko je rodným místem jedné z nejoblíbenějších vánočních písní „Tichá noc“. V němčině se nazývá „Stille Nacht“ a vznikla v roce 1818. Naše verze je dozajista překrásná, ale každý, kdo navštíví Rakousko, by měl slyšet její tóny přímo tam. Například v krásném Salzburgu můžete Tichou noc slyšet na četných hudebních vystoupeních o svátečních dnech.

Největší zážitek vám přinese úchvatná katedrála v Salzburgu, která je ikonickým symbolem tohoto rakouského města. Barokní stavba se dvěma velitelskými věžemi byla postavena na stejném místě jako dva předchozí kostely v roce 1641.

Čína

Když uvažujete o adventu, asi není Čína první země, která vám přijde na mysl. Ale zhruba 5 % populace z 1,38 miliardy obyvatel jsou křesťané. Ti během adventu rozsvítí své domovy barevnými papírovými lucernami a do oken umisťují červené papírové pagody. Dodržují mnoho tradic, které jim přinesli misionáři ze západu.

Stále populárnější se také stávají vánoční trhy v Šanghaji, který je mnohem více ovlivněn západem než většina země. Stojí zde katedrála sv. Ignáce postavena právě na západní architektuře v roce 1906. Během Čínské kulturní revoluce byla poškozena, ale prošla rekonstrukcí.

Obrazem: Jaká vánoční jídla si lidé připravují ve světě?

Chorvatsko

Asi 86 % lidí na tomto balkánském poloostrově spadá pod římsko-katolickou církev a advent je pro ně velká a důležitá součást náboženského života. Pro některé obyvatele začínají přípravy na Vánoce už před adventem 25. listopadu, což je Sveta Kata (den sv. Kateřiny).

Návštěvníci hlavního města Záhřebu najdou v prosinci město, které je plné adventního a vánočního ducha. Všude stojí dřevěné stánky prodávající ručně vyráběné suvenýry, pečené kaštany a svařené víno. Pokud jste tu i na Štědrý den, připojte se k tradici a ochutnejte „bakalar“ (druh sušené tresky).

O svátcích je také skvělý čas k návštěvě záhřebské novogotické katedrály Nanebevzetí Panny Marie, nejvyšší budovy v Chorvatsku, která se považuje za jednu z nejkrásnějších na světě.

Německo

Rodiny v Německu tvoří adventní věnec se čtyřmi svíčkami, jednu pro každý adventní týden. V neděli se pak setkávají kolem věnce, aby si zazpívali koledy a rozsvítili další svíčku. Již více než 300 let s v Německu připravuje vánoční štola. Němci mají také jedno významné prvenství. Právě zde se v 18. století objevil vůbec první naprosto neozdobený vánoční stromeček.

V mnoha městech se o adventní čas pořádají vánoční trhy. Úžasné uvidíte v Mnichově, kde na vás čekají různorodé stánky, adventní koncerty a blízké hory pokryté sněhem.

Nedaleko Mnichova stojí Asamský kostel, který postavili dva bratří původně jen jako soukromou kapli. Malé barokní mistrovské dílo není tak přeplněné turisty jako jiná místa.

Navštivte magické Rovaniemi ve Finsku. Místo, kde bydlí Santa Claus

Maďarsko

Spolu s věnci a adventními kalendáři plnými malých čokolád nemůže advent v Maďarsku být. Tradičním zvykem většiny rodin je položit o první adventní neděli na okraj stolu svatoštěpánský koláč, který na místě má vydržet až do tří králů. Pod ubrus se dává několik zrníček obilí a trochu sena jako symbol vděčnosti hospodáře a zároveň přání, aby se úroda podařila i další rok.

Velkou tradicí jsou mše, které se konají od první neděle adventu až do prvního dne Vánoc. Někdy se nazývá také Andělská mše nebo Zlatá mše. Klasickým jídlem v tomto čase je pak beigli – maďarský závin plněný mákem nebo vlašskými ořechy.

Maďaři milují hudbu a různé vánoční koncerty. Ty se ve velkém počtu konají hlavně v okolí hlavního města Budapešti, ale i v dalších městech. A když už budete v Budapešti, navštivte baziliku svatého Štěpána, která je největším kostelem zde a relativně i mladá podle evropských historických norem. Zasvěcena byla v roce 1905 po několika dekádách stavby. Pohled z věže je prý opravdu velkolepý.

Mexiko

I v Mexiku mají různorodé adventní tradice a náboženské obřady známé jako Las Posadas. Tato devítidenní oslava značí cestu Marie a Josefa a koná se od 16. do 24. prosince.

Každý večer se ve městech a vesnicích po celé zemi vede dítě oblečené jako anděl, jde s ním procesí obvykle složené z dalších dětí. Jdou do vybraných domů, kde je jim odepřen vstup, ale často dostávají občerstvení.

Tento zvyk se dodržuje v některých částech Spojených států a Latinské Ameriky. Pokud byste se dostali do Mexika, navštivte metropolitní katedrálu v Mexico City, která je největší v Latinské Americe. Stavba trvala více než dvě století a vy máte jedinečnou možnost vidět směs architektonických stylů na jednom místě.

Polsko

Pro hluboce katolické Polsko je období adventu časem modliteb, půstu a duchovní přípravy na Vánoce. Lidé zůstávají během dlouhých večerů doma a vyrábí dekorace na vánoční stromeček, ručně vyrobené dárky, pečou vánoční cukroví a připravují spoustu nejrůznějších lahůdek na nadcházející svátky.

Poláci navštěvují brzy ráno mše zvané roráty, což je liturgicko-hudební forma ranní mariánské mše svaté, která se koná právě o adventní době. Účastníci během ní svítí svíčkami, které symbolizují příchod světla dne a spásu.

V Krakově se o první adventní neděli zdobí nádherné náměstí světly, větvemi a věnci. Můžete si sem zajet nakoupit na vánočních trzích, a přitom navštívit místní svatostánek, baziliku sv. Marie, která se začala stavět v roce 1200 a zasvěcena byla až roku 1320. Od té doby prošla ohromující bazilika řadou renovací a její asymetrické věže nabízí nezapomenutelný pohled.

Oslavy Silvestra ve světě. Jaké jsou nejkurioznější novoroční zvyky

Velká Británie

Mnoho adventních a vánočních tradic se ve Velké Británii dodržuje už po staletí. Jakýmsi oficiálním začátkem vánoční sezony je slavnostní rozsvěcování vánočních světel v ulicích Velké Británie. Koná se obvykle čtyři až pět týdnů před Vánocemi. Na ulicích přitom hraje hudba, sbory zpívají vánoční koledy a podává se jídlo a pití.

V mnoha britských kostelech se koná Christmas Tree Festival, tedy festival vánočních stromečků. Různé organizace, školy a školky zdobí stromečky, které jsou pak vystaveny po několik dní v kostele.

Kdo rád o Vánocích navštěvuje kostely a církevní stavby, neměl by si v tomto období nechat ujít návštěvu jedné z nejkrásnějších gotických katedrál ve Velké Británii, kterou je ta v Salisbury. Její základní kámen byl položen v roce 1220.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak slaví advent lidé ve světě? Liší se hodně od toho našeho?