Menu
JenProCestovatele
Asie

Jakarta v Indonésii: Hlavní město kultury, které se však potýká se znečištěním

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 1. 2022

Hlavní město Indonésie Jakartu většina z nás zná jako pojem ve školním atlase světa. Další úroveň vědění se týká toho, že leží na přelidněném ostrově Jáva. Ti zámožnější znají trasu Praha – Jakarta – Bali. Co tedy ale v indonéské metropoli najdeme a co si zde výletníci nesmí nechat ujít?

Základní info o Jakartě: Zeměpisná poloha a trocha historie

O dějinách města si můžete stručně přečíst například v encyklopedii Britannica. V kostce se tam dozvídáme, že město Jakarta (výslovnost: „džakarta”) bylo založeno na místě původního přístavu Sunda Kelapa, který náležel sundskému království Tarumanagara. Ten podle dohody měli Portugalci pomáhat bránit proti sultanátu Demak, ale ten se přístavu v roce 1527 zmocnil a položil zde základ dnešní Jakarty. Ostrov Jáva pak přilákal i holandské obchodníky, což mělo za následek kolonizaci. Indonésie je nezávislou zemí od roku 1945.

V rámci zeměpisné délky zaujímá Jakarta časové pásmo UTC+7, kterým se řídí západní část Indonésie, země Indočíny, kousek Mongolska a Sibiřský federální okruh. Ostrov Jáva, na kterém město leží, je tudíž na západě indonéských ostrovů, jak si ostatně může dohledat každý majitel atlasu světa.

Na demografii je dobrý například web WorldPopulationReview.com, s jehož pomocí vám přiblížíme populaci Jakarty. V současnosti má Jakarta počet obyvatel 10,5 milionu, což jsou zhruba 4% populace celé Indonésie. Stát mluví oficiálně bahasa indonéštinou, ostrovy však jsou domovem cca 700 různých jazyků a etnik. Hlavní město má v celé zemi nejvyšší životní standard, tudíž zde potkáte příslušníky mnoha indonéských kulturních společenstev. Také je to důvodem, proč Jáva je ostrov s pověstně vysokou hustotou zalidnění.

Top 10 míst, které nesmíte vynechat na ostrově Jáva

Na co se připravit před návštěvou Jakarty?

Žádná krásná dovolená není zadarmo a každé město má i své ošklivější čtvrti. Standard je v různých koutech světa nastaven různě, takže dobrodruhovi nezbývá než mít otevřenou mysl. Silné znečištění životního prostředí a pochybná morálka se však budou hnusit snad každému, proto vás varujeme předem.

Tungku Lee, který v Jakartě žil 9 let, vypracoval pro internetové fórum Quora stručný ale ne zrovna krátký seznam plusů a mínusů. Mezi negativa patří:

  • neustálé dopravní zácpy
  • korupce
  • silné znečištění ovzduší
  • hrozný zápach a odpadky
  • příliš hlasité svolávání k modlitbě

Návštěvník pravděpodobně nejsilněji pocítí právě znečištění, které je na naše normy opravdu daleko za hranicí. Nejhůře jsou na tom jakartské slumy, ale s odpadky se potkáte nejen tam. Hory odpadků jsou zde běžná praxe – viz svědectví New York Times z loňského dubna – a mizivá kvalita vzduchu se také dostala až do mezinárodních novin, například BBC.

Proč Jakartu navštívit?

Pojďme se teď pověnovat několika pozitivním věcem… Možná díky nim usoudíte, že návštěva Jakarty nemusí být úplně k zahození. Obzvlášť pokud se chystáte i na jiná místa v Indonésii či jihovýchodní Asii celkově.

Na Leeho výše zmíněném seznamu jsou například tato pozitiva:

  • levná rekreace včetně golfu, ježdění na koních, masáží atd
  • hodně hospod a bohatý noční život
  • skvělé jídlo, například burbur ayam
  • velice přátelští lidé a jedna z nejliberálnějších muslimských komunit

Web TheCrazyTourist.com návštěvníkům Jakarty doporučuje následující místa. Tak schválně, kolik z nich na svém výletě stihnete vidět?

Projděte se po historických památkách Jakarty či po pláži

Za historické centrum můžeme pokládat městskou část Kota Tua neboli Staré město. Na procházce tady uvidíte mnoho starých budov postavených v holandském stylu. V této širší oblasti jsou náboženské stavby, kavárny, dokonce i čínská čtvrť.

Ve střední oblasti Jakarty se nachází velké náměstí Merdeka, tedy Náměstí svobody. Na něm můžete obdivovat vysoký Národní pomník, který připomíná boj za nezávislost Indonésie. Jde zároveň o rozhlednu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 115 metrů. Webová stránka Indonesia.travel jej doporučuje z dobrého důvodu – tak vysokou rozhlednu u nás jen tak nepotkáte.

Kdo si bude chtít odpočinout od městského prostředí, může vyrazit třeba na Ancol. Lidem se však také nevyhnete. Rekreační oblast u moře nabízí ubytování, tržiště, oceanárium, golfové hřiště i zábavní park pro celou rodinu.

Kde v Jakartě nakupovat a užívat si noční život?

Jedním z významných kulturních center města je oblast Menteng. Kromě domů se tu nachází hotely, chrámy a parky, ale také restaurace, bary, muzea, umělecké galerie a prostory pro koncerty. Vydáte-li se do těchto ulic, nebudete litovat. Expedia.com informuje, že se této čtvrti říká jakartské Beverly Hills a doporučuje kupříkladu hlavní park Situ Lembang či galerii Kunstkring.

V Jakartě jsou i moderní obchodní domy, kde můžete nejen sehnat všechno možné, ale také se rekreovat. Příkladem je Taman Anggrek v západní Jakartě. Podle údajů z oficiálního webu Taman-Anggrek-Mall.com se zde nachází přes 400 různých obchodů plus kluziště, kino a jiné atrakce.

9 ošklivých, ale zajímavých destinací, které by měl každý cestovatel navštívit

Poučné exkurze v jakartských muzeích

K cestovnímu ruchu patří také návštěvy muzeí. I ty v Jakartě můžete provozovat. U Národního památníku se k tomu vybízí více než 200 let staré Národní muzeum Indonésie. Expozice obsahuje předměty, jejichž stáří sahá někdy až do pravěku. Kromě indonéských artefaktů jsou zde i artefakty z okolí. Podle internetové databáze Museu.ms je toto muzeum díky desítkám tisíc rozmanitých exponátů jedno z nejbohatších v jihovýchodní Asii.

Máte-li zájem o prohlídku specializovaných muzeí, můžete začít třeba v muzeu textilu. Podnik je to podstatně menší, ale oplývá veškerými vědomosti nejen o tradiční javánské batice. Na Starém městě si jistě všimnete také bankovního muzea. Neorenesanční budova bývalé banky se stala muzeem v roce 2009 a objasní vám vše, co se týká místního trhu a jeho historie. Pro širší seznam jakartských muzeí můžete navštívit článek na cestovatelských stránkách TheSmartLocal.com.

Poslední muzeum, které se vešlo na tento stručný seznam, je Museum Wayang. Wayang je javánská tradice loutkového divadla, na kterou jsou místní velice hrdí. Její hodnotu uznala i společnost UNESCO. V muzeu je nejen expozice loutek, ale občas také workshopy jejich výroby nebo loutková představení.

Nejkrásnější náboženské monumenty v Jakartě

V Indonésii je převažující vírou islám, najdou se zde však skupiny věřících patřících k různým směrům. Hlavní město Jakarta má doslova od každého něco. Neváhejte tudíž navštívit místní chrámy – některé z nich jsou obzvlášť nádherné.

Muslimové tu navštěvují hlavně mešitu Istiqlal, největší mešitu jihovýchodní Asie. Web Indonesia.travel ji nazývá symbolem náboženské tolerance. Mimo modlitby se můžete jít podívat dovnitř, kde jsou k vidění geometrické ornamenty, vodotrysky, a dokonce i knihovna. Co se týče buddhismu, za návštěvu stojí například čínské chrámy Vihara Bahtera Bhakti a Vihara Dharma Bhakti. Najdete tu i křesťanské památky: například novogotickou katedrálu, zářivě bílomodrý evangelický kostel a moderní ale zdobný kostel sv. Ondřeje Kim Tegona.

Buddhistický chrám Tham Krabok v Thajsku nabízí léčbu drogových závislostí. Využívají ho lidé z celého světa.

Ragunan Zoo: Nejstarší indonéská zoo má i orangutany

Nechce se vám do nebezpečného pralesa? Navšivte na Jakartě zoo, kde uvidíte nejen místní živočišné druhy. Ragunan Zoo existuje už od roku 1864 a kromě živočichů tam uvidíte i všemožnou flóru. Výčet zvířat v současné době čítá 335 druhů včetně vzácných orangutanů, varanů komodských, goril nížinných, velkých koček, slonů a pestrobarevných ptáků. Stačí zavítat na oficiální stránky zoo Ragunanzoo.Jakarta.go.id a uvidíte sami, zda by takový výlet byl něco pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jakarta v Indonésii: Hlavní město kultury, které se však potýká se znečištěním