Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

9 ošklivých, ale zajímavých destinací, které by měl každý cestovatel navštívit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 4. 2019

Krásné je v pořádku, úchvatné hezké i ohromení máme rádi. Ale určitě existuje víc důvodů, proč cestovat, než jen krása vybrané destinace. A je spoustu míst, která vás nadchnout i přesto, že neoplývají takovou fyzickou krásou, která by jim získala tisíce obdivovatelů na první pohled. Máme pro vás hned devět tipů.

Zamilujte si ošklivá místa. Taková, která musíte trochu víc poznat, než objevíte jejich kouzlo. Často se jedná o města či země, která neměla prostředky na stavby architektonických zázraků, které nebyly požehnány esteticky příjemnými geografickými lokalitami, a přesto se jim podařilo nalákat miliony návštěvníků atrakcemi, které nejsou na první pohled zřejmé. Tato místa odměňují cestující, kteří jim věnují trochu svého času, nevšedními a hlubokými zážitky i touhou zjistit, co je na nich tak jedinečné.

Sao Paulo, Brazílie

Sao Paulo je často považováno za ošklivého sourozence Ria de Janeira. Město samo moc krásy nepobralo. Všude rozlehlé bytové domy, kancelářské budovy, metropole ucpaná dopravou a všude plno smogu. Krásnou scenérii tady určitě nehledejte. Proč sem turisté i přesto míří? Hlavním tahounem jsou určitě místní přátelští lidé a také jídlo, které dosahuje světové úrovně. Lidé oceňují vynikající bary a kluby. Multikulturní město nabízí hodně těm, kteří mu dají šanci. A vypíchnout můžeme i nějakou tu architekturu například mrakodrap Edificio Copan s vyhlídkou v nejvyšším patře, navržený Oscarem Niemeyerem.

Johannesburg, Jižní Afrika

Město Johannesburg trpí nepříliš dobrou pověstí. Nemá krajinu Kapského města nebo nábřeží Durban. Naopak má až příliš malých a chudých domácností, které nevypadají dvakrát lákavě. Pomalu se ale i toto město mění. Vládne zde skvělá barová a restaurační scéna. Na mnoha místech zde cítíte ohromnou energii. Dojděte se najíst do restaurace, jako je např. Mramor nebo navštivte Maboneng, průmyslová zřícenina, která je nyní plná kaváren, kin a pouličního umění. A vidět zde můžete i překvapivou sbírku uměleckých děl od umělce Andrewa Lindsaye.

Osaka, Japonsko

Osaka, oproti dvou předchozím, tak ošklivá není. Město je uklizené a čisté. Jde jen o to, že je místo často srovnávané se svými nádhernými sousedy, jako je Kjóto a Nara. A v tomto srovnání Osaka prohrává. Je to ale velká škoda. Ve městě stojí několik krásných budov, jejíž historie je okamžitě zřejmá. Místo má také pověst japonského gastronomického zlata. Osaka je místo, kde můžete ochutnat takoyaki (chobotnicové kuličky), yakiniku (grilovaná masa), kushikatsu (fritované maso na jehle), okonomiyaki (palačinky se zelím a vejci), taiko-manju (sladké pečivo) a mnoho dalšího). Skvěle zde nakoupíte i se pobavíte v některém z místních barů. Jedna z nejpřitažlivějších atrakcí je muzeum Momofuku Ando Instant Ramen, které je věnováno instantním nudlím.

12 úžasných japonských potravin, které si musíte zamilovat – od sushi až po miso polévku

Káhira, Egypt

Budete muset hledat dlouho a těžko, než najdete někoho, kdo si myslí, že Káhira je krásná. Město je chaotické, znečištěné, drsné a zastrašující. Ale víte co? I přesto má své kouzlo. Má energii, která se zdá být neomezená. Historie je zde úplně hmatatelná. To, co dělá Káhiru tak fascinující, je kultura, která se utvářela po tisíce let, a kterou můžete nasát i vy, když dáte městu šanci. Největším lákadlem je dozajista egyptské muzeum, mešita Al Azhar a mešita sultána Hassana. Je také domovem Khan el-Khaliliho, starobylého a rozlehlého bazaru, ve kterém najdete k prodeji spoustu nádherných a zvláštních věcí i možnost posedět nad šálkem čaje a dívat se na svět.

Las Vegas, USA

Jedni ho milují a druzí zatracují. Vegas je velké, odvážné, ale není krásné. Setkáte se se spoustou nevkusných cedulí, neonových světel i domů. A bohužel i s rozpadem domů a nepořádkem v některých částech města. Las Vegas je ale také městem zábavy. Zde prostě nemůžete jinak, než ignorovat to ošklivé a obejmout radost, pít, tančit a smát se.  Místo nabízí mnoho pro milovníky umění. Navštivte ulice umění v centru města, poznejte Barrickovo muzeum i galerii Bellagio. A určitě si nenechte ujít neonové muzeum se všemi jeho jasnými a úžasnými světly. Las Vegas je město, které žije 365 dní v roce a 24 hodin denně. Místo, které nikdy nespí.

New York: 10 věcí, které musíte zažít a vidět při své první návštěvě

La Paz, Bolívie

Navzdory své vysokohorské andské poloze se na La Paz příliš nemyslí. Místo je neuspořádané, lpí na strmých svazích a doprava není jednoduchá. Přesto je město skvělé a plné života. Může se pochlubit kulturou, kterou nenajdete v žádném jiném latinskoamerickém městě, natož kdekoli ve zbytku světa. Domorodé zastoupení je zde velmi silné. Způsob, jakým se lidé oblékají, jak vypadají i jídlo, které jedí, to vše je jedinečné a fascinující. Domorodou kulturu v La Paz vyjadřují slavné trhy s čarodějnicemi a jejich bláznivými výrobky, kavárny i obchody se suvenýry. Bezkonkurenční výhled na město a hory získáte, když vyjedete na vrchol do Zona Sur místním „metrem na nebi“.

Ulánbátar, Mongolsko

Ulánbátar je čtvrté nejvíce znečištěné hlavní město na světě, velkolepě neatraktivní a s celou hromadou postkomunistických bytových domů, šokujícími silnicemi a všudypřítomným zápachem ze smogu. Přesto ho nezatracujeme. Poskytuje totiž návštěvníkům přístup k většímu Mongolsku, které je jednou z nejlepších a nejkrásnějších destinací. A i samotné město, přes svá negativa, si se svými buddhistickými chrámy a historickými paláci zaslouží prozkoumat. V národním parku Tereli můžete spatřit úžasnou krajinu, v Hustai si prohlédnete divoké koně toulající se po pláních. Užijte si nekonečnou divočinu. Asi 55 kilometrů východně od města stojí 40 metrů vysoká socha Čingischána z nerezové oceli na koni, která se nachází uprostřed ničeho

Colombo, Srí Lanka

Ačkoli má Colombo několik krásných budov z koloniální éry a dlouhý úsek nábřeží, jako celek je chaotický a poměrně ošuntělý, bez kouzla Kandy nebo historie Galle. Má ale jedno velké plus – extrémně dobré jídlo. Nechybí ani bohatá kultura a dobré srdce místních obyvatel. Na některých místech město trochu chátrá, což ale přispívá k jeho historickému kouzlu, zvláště v oblasti pevnosti, která prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Chaotický, ale velmi lákavý Pettah trh je také úžasné místo k prozkoumání. Každý večer ožije oblast Galle Face Green jídelnami na ulici, pikniky, lidmi s létajícími draky, kriketovými míčky a dobrým pitím. Je to skvělé místo.

Národní parky v Asii. Které byste si neměli nechat ujít?

Aguas Calientes, Peru

Je téměř neuvěřitelné, že takto ošklivé město existuje na tak krásném místě. A přesto, hluboko v peruánských Andách, ve stínu velkolepě krásného Machu Picchu leží Aguas Calientes. Toto město bylo postavené zejména pro obchod. Je plné ošuntělých, nedokončených budov. Vše, co musíte udělat, abyste mohli objevit místní kouzlo, je zvednou oči k nebi a přijmout toto fascinující prostředí. Mimo to zde stojí i několik skvělých hotelů, včetně krásné Inkaterry. Název Aguas Calientes znamená „horká voda“. Můžete si užít stejnojmenné horké prameny, které z vás odplaví všechny bolesti a únavu po prohlídce Machu Picchu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

9 ošklivých, ale zajímavých destinací, které by měl každý cestovatel navštívit