Menu
JenProCestovatele
USA

New York: 10 věcí, které musíte zažít a vidět při své první návštěvě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 10. 2018

New York – fascinující a nádherné město. Ale také obrovské. Proto je dost velká pravděpodobnost, že nestihnete vidět všechno při své první návštěvě. Co si nenechat ujít, když máte příliš málo času? Přinášíme 10 tipů pro ty, kteří se chystají navštívit Big Apple poprvé v životě.

Amerika už dávno není tak nedostupná jako dřív a tak se tam vydává stále více cestovatelů. Chystáte-li se tam i vy, nesmíte vynechat New York – město splněných snů.

1. Manhattan jako hlavní cíl

Manhattan vyzdobený mosty je nejkrásnější z výšky a žádné město nenabízí lepší pohledy z ptačí perspektivy. Jako úplně první se musíte vydat do budovy Empire State Building. Objevíte její kouzlo, historii i dokonalou architekturu. Ikonická stavba se 103 patry ze 30. let minulého století se objevila snad v každém hollywoodském trháku.  Především v zimě stojí za vidění Rockefellerovo centrum, kdy můžete obdivovat venkovní kluziště. Toto místo patří k největším newyorským dominantám. Komplex stylových mrakodrapů a obchodních budov je opravdovým unikátem a jedním z nejvíce podařených městských center na světě. Navíc je dodnes v soukromém vlastnictví a komu jinému by mohlo patřit než rodině Rockefellerů.

2. Broadway

Broadway vede napříč Manhattanem a je to jedna z nejstarších newyorských ulic. Při vyslovení tohoto názvu se jistě každému vybaví slavné muzikály. Při návštěvě New Yorku musíte alespoň jedno muzikálové představení určitě vidět. Bez ohledu na to, jakou vstupenku si koupíte, můžete si být jistí, že to bude stát za to. Rozhodně si ale pořádně zaplatíte, průměrné ceny vstupenek nedávno překonaly 100 dolarů. Vstupenky lze zakoupit buď předem přes internet nebo přímo na pokladnách jednotlivých divadel. Kdo chce ušetřit, může zkusit stánek TKTS v srdci Times Square, zde se prodávají na daný den za cenu o 25 % nižší a při trochu větším štěstí i o 50 % nižší. Broadway je se svými 21 km vůbec nejdelší ulicí na celém Manhattanu.

20 tipů, jak ušetřit při plánování dovolené (nejen v USA)

4. Jídlo a pití

V New Yorku rozhodně musíte ochutnat hot dogy a bagety od prodejců z ulice. Skvělý kulinářský zážitek si odnesete i z čínské restaurace v čínské čtvrti. V Malé Itálii si zase můžete dát luxusní špagety. Ochutnat zde v podstatě můžete různé speciality z celého světa.

5. New York a nákupy

Vezměte si sebou prázdný kufr, protože určitě vás toto velkolepé město naláká na nákupy. Můžete tu nakoupit věci světových značek za mnohem méně než u nás. Každý zná velká jména jako Bloomingdale či Barney. Navštivte třeba Century 21, kde nakoupíte značkové oblečení za zlomek ceny. Existují i skvělé nákupní čtvrti jako SoHo či East Village. Vintage milovníci míří do Cure Thrift Shop. A nenechte si ujít ani Chelsea Market nebo prázdninové trhy na Union Square a Bryant Park.

V Ohiu otevřeli první „pivní hotel“. V čem je unikátní?

6. Socha Svobody

Ikonická socha Svobody patří k New Yorku stejně neodmyslitelně jako Eiffelova věž k Paříži. Když ve 2. polovině 19. století připlouvali do města milióny imigrantů, naskytl se jim jako první výhled právě na tuto dominantu.

Socha Svobody byla slavnostně odhalena v roce 1886. Představuje Libertas, antickou bohyni svobody. Její nejzajímavější částí je koruna, která má symbolizovat světová moře a kontinenty.

7. Fascinující ulice a mosty

New York je plný úžasných ulic určených k procházkám. A také jsou zde mosty. Každý, kdo sem vyrazí poprvé, musí navštívit Brooklynský most. Můžete jít pěšky a užít si úchvatnou podívanou. Procházka začínající na straně Brooklynu nabízí výhled na panorama Manhattanu, která je ještě mnohem úžasnější při západu slunce. A i když není most jedna z nejnovějších turistických atrakcí, stojí za to.

8. Wall Street

Wall Street je centrem amerického obchodu a nejznámější finanční čtvrtí světa. Své jméno získala ulice díky zdi, která byla postavena v 17. století na ochranu před Brity. V 18. století se zde setkávala skupina mužů, aby dojednali své obchody a od té domy se začaly místní domy měnit na finanční centra, obchody a banky. Centrem světových financí se stala místní burza, která je největší a druhá nejstarší na světě. Když na ní došlo v roce 1929 ke krachu, zasáhla tato událost celý svět. Zajímavá je zde budova Federal Hall se sochou George Washingtona.

Milujete dobré jídlo? Následujících pět měst je pro vás jako stvořených

9. Harlem

Harlem je slavnou černošskou čtvrtí. Někdy se této části přezdívá město hudby. Zde vznikali ty nejznámější skladby hudebníků černé pleti, kteří zde tvořili své písně ve stylu jazz či blues. Odsud pochází nositelé slavných jmen jako je Louis Armstrong, Duke Ellington nebo Ella Fitzgeraldová. Nejlepší den pro návštěvu je neděle, kdy se zpívají gospely. Bohoslužby naplněné zpěvem vás pohltí a už nepustí.

10. Central park

Central park v samém srdci ostrova Mangattan nabízí bruslení na zamrzlém jezeře, v létě slunce a Frisbee hry, romantické mosty, kočáry tažené koňmi, zámek Belvedere, veverky a mnoho lidí. Za 20 minut potkáte skupiny zpívajících a tančících lidí, sportovců i těch, kdo se vydali na příjemnou procházku nebo piknik.

Tento nejstarší americký veřejný park vznikl díky dvojici Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux, kteří v roce 1858 proměnili místo plné skal, bažin, prasečích farem, skládek a chatrčí v ráj na zemi. Pro veřejnost byl otevřen v roce 1876.

Mimo zoo, kluziště, soch, rybníků, mostů a divadel zde najdete i památné místo Johna Lennona, člena slavné kapely Beatles, který byl nedaleko parku zastřelen v roce 1980.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

New York: 10 věcí, které musíte zažít a vidět při své první návštěvě