Menu
JenProCestovatele
Francie

Fakta o Eiffelově věži. Co jste možná nevěděli o oblíbené turistické atrakci?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 9. 2018

Eiffelova věž, klenot Paříže, patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím ve Francii. Ročně sem zavítá takřka sedm milionů návštěvníků. Za svou historii stačila již nastřádat mnoho zajímavostí, které by každý, kdo miluje tuto dominantu Paříže, měl znát. Tady jsou některé z nich.

O Eiffelově věži toho bylo řečeno už mnoho a popsáno možná ještě víc. Některá fakta znají pomalu i malé děti a jiná jen opravdoví nadšenci. Věděli jste třeba to, že ji chtěli přemístit do Kanady? Nebo že měla stát jen 20 let a pak být rozmontována? V článku se takových zajímavostí dozvíte mnohem víc.

19 zajímavostí o Eiffelově věži

 1. Eiffelova věž byla dokončena 31. března 1889 a po celých 41 let držela prvenství jako nejvyšší umělá stavba na světě. Pak jí přeskočila budova Chrysler v New Yorku v roce 1930.
 2. V chladném počasí se věž zmenšuje si o šest centimetrů.
 3. Gustave Eiffel, inženýr a architekt, který stojí za stavbou věže, byl také součástí pokusu postavit kanál v Panamě, a protože vše dopadlo katastrofálně, byla jeho pověst vážně poškozená.
 4. Eiffel navrhl i vnitřní prvky Sochy svobody.
 5. Zemřel ve chvíli, kdy poslouchal Beethovena.
 6. Eiffelovku navštívilo od jejího otevření už takřka 250 milionů lidí.
 7. V roce 1944, když se spojenci přiblížili k Paříži, nařídil Hitler Dietrichovi von Choltitzovi, pařížskému vojenskému guvernérovi, aby věž zboural spolu s dalšími částmi města. Generál odmítl.
 8. Obnova věže, která se děje každých sedm let, vyžaduje 60 tun barvy.
 9. V roce 1889 byla věž hlavním exponátem na světové výstavě, která se konala k připomenutí stého výročí francouzské revoluce.
 10. Jedním z účastníků světového veletrhu v roce 1889 byl sir John Bickerstaffe, starosta města Blackpool. Udělala na něj takový dojem, že nechal vybudovat něco podobného na anglickém pobřeží.
 11. Původně měla stát jen 20 let a pak být rozmontovaná. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že zůstane, protože se používala i jako bezdrátový vysílač.
 12. Francouzský výrobce automobilů Citroen používal věž jako obrovský billboard mezi lety 1925 a 1934 – název firmy byl na věži zdoben čtyřmi miliony žárovek a byl zapsán jako největší reklama na světě do Guinessovy knihy rekordů.
 13. Mnoho letadel prolétalo pod oblouky věže. V roce 1926 dopadl jeden takový pokus tragicky. Zemřel při něm pilot Leon Collet.
 14. Eiffelova věž má stejnou přezdívku jako Margaret Thatcherová – La Dame de Fer (Železná dáma).
 15. V počítačové hře Call of Duty: Modern Warfare 3 je věž svržena po leteckém útoku.
 16. Na věži je použito 20 000 žárovek, které jí každou noc dodávají neopakovatelné kouzlo.
 17. Chtěli jste si někdy postavit svou vlastní Eiffelovku? Existuje sada Lego – číslo 10181 (obsahuje 3488 dílků).
 18. Většinu návštěvníků tvoří Francouzi (10,4 %), pak Italové a Španělé (8,1 %), obyvatelé USA (7,9 %) a Britové (7,4 %).
 19. V roce 1905 zde byly uspořádány závody v běhu po schodech. Vyhrál M. Forestier, který vyběhl nahoru za tři minuty a dvanáct sekund.

Eiffelova věž dostane nový kabát. V říjnu ji přemalují jinou barvou

Eiffelova věž není nejnavštěvovanější památkou Paříže.

Myslíte si, že Eiffelovka je nejnavštěvovanější památkou Paříže? Není. Prvenství si drží katedrála Notre Dame, která není jen oblíbenou turistickou atrakcí, ale i významným poutním místem, kam míří mnoho věřících. Ročně jí navštíví 14 milionů lidí.

Za katedrálou Notre Dame stojí v žebříčku návštěvnosti bazilika Sacré Coeur. Tu chce vidět 10,5 milionu návštěvníků ročně, dále muzeum Louvre s 9 miliony návštěvníky každý rok a až po něm je na řadě Eiffelova věž.

Hlídejte si autorská práva

Jen málokdo ví, že je zakázáno zveřejňovat fotografie osvícené Eiffelovy věže. Za publikaci hrozí dokonce pokud. Když budete chtít fotky noční Eiffelovky zveřejnit tak, aby to bylo legálně, musíte se obrátit na společnost SNTE (Societé Nouvelle d’Exploitation de la Tour Eiffel) a zaplatit si copyright. Na fotografie pořízené ve dne se tento zákaz nevztahuje.

Nádherná Paříž. Top památky, které nesmíte vynechat

Chcete si Eiffelovku vzít?

Pod touto věží došlo k velkému množství žádostí o ruku a odehrávají se zde i romantické svatební obřady. Zájem je skutečně obrovský a rok od roku roste.

Víte ale, že Eiffelova věž je dokonce už také vdaná? Vzala si ji jistá Erika, Američanka, která má trochu zajímavý vztah k neživým předmětům. Její první láska byl luk a ona sama tvrdí, že má pravidelný sexuální styk s kusem plodu. Erika se za slavnou věž provdala v roce 2008, kdy jí slíbila věčnou lásku, dokud je smrt nerozdělí a zároveň i přijala její jméno. Nyní se tedy jmenuje Erika La Tour Eiffel, tedy Erika Eiffelova věž.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Fakta o Eiffelově věži. Co jste možná nevěděli o oblíbené turistické atrakci?