Menu
JenProCestovatele
Francie

Nádherná Paříž. Top památky, které nesmíte vynechat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 6. 2018

„Paris is alway a good idea“ aneb „Paříž je vždy dobrý nápad.“ Tato nesmrtelná slova Audrey Hepburn vystihla hlavní město Francie úplně přesně. Nezáleží na tom, kdy se do ní vydáte. Nikdy nebudete litovat. Jaké památky byste určitě neměli minout? Cestovní kancelář Trafalgar sestavila seznam deseti nejlepších.

1. Tuilerijská zahrada

Ikonický park a oáza klidu pro pařížské občany i útočiště pro návštěvníky Louvru, kteří si zde mohou odpočinout po náročné prohlídce muzea. Vítejte na místě ležící hned vedle řeky Seiny. Má bohatou historii a je největší v Paříži. Tuilerijské zahrady s rozlohou 28 hektarů se nedají zaplnit navzdory tisícům návštěvníků. Francouzské zahrady čítající přes 3000 upravených platanů a kaštanů vám poskytnou dokonalý zážitek, slouží jako místo odpočinku i siesty zároveň.

2. Muzeum Louvre

Navštívit Paříž a nevidět Louvre by snad byl i hřích. Největší centrální muzeum umění na světě patří k nejznámějším místům v Paříži. Sídlí v paláci Louvre, který je nejhonosnější stavbou Paříže. Každý den čeká dlouhá řada lidí, kteří čekají na vstup do muzea, aby viděli poklady ukrývající se uvnitř. Asi nikdo si nenechá ujít slavnou Monu Lisu – mistrovské dílo Leonarda Da Vinci, ale není to jen ona, proč muzeum stojí za návštěvu.

Dovnitř vstoupíte skleněnou pyramidou, která slouží jako oficiální vchod do muzea. Jedná se o dílo čínsko-amerického architekta a svými rozměry odpovídá Cheopsově pyramidě v Gíze. Kdo nechce čekat dlouhé fronty, může vstoupit jiným vchodem přes Porte des Lions na straně Seiny u křídla Denon. Dovnitř ale nevcházejte s představou, že stihnete vidět všechno. Za jeden den se nedá projít 350 tisíc exponátů.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

3. Katedrála Notre-Dame

Středověká katolická katedrála je historickou památkou. Otevírá se každý den a návštěvníci do ní mohou vstoupit zdarma. Architektonický klenot je více než 850 let starý. Již z dálky lze vidět její 70 metrů vysoké hranaté věže a na jednu z nich můžete vystoupat po 387 schodech až nahoru. Stavba katedrály trvala 182 let od roku 1163 až do roku 1345. Stavěla se ve slohu románském a gotickém.

Mnoho důležitých událostí je spojené právě s touto stavbou. Byli zde korunováni francouzští králové i Napoelon císařem. Pohřeb zde měl i nejvýznamnější francouzský státník nové doby Charles de Gaull. Za Francouzské revoluce hrozila monumentální stavbě likvidace, ale naštěstí přežila, a tak se z ní mohou turisté těšit dodnes.

4. Bazilika Sacre-Coeur

Bazilika Cacre-Coeur patří římskokatolické církvi. Nachází se na vrcholu kopce Montmartre v místech bývalého konventu a pensionátu Srdce Ježíšova u kostela Pána Ježíše. Výstavba tohoto kostela byla dokončena na počátku 20. století a jeho architektura je románsko-byzantská. Kostel získal přezdívku „bílý kostel“, protože byl postaven z bílých kamenů a i jeho exteriér září bíle.

Kostel byl postaven původně jako chrám smíření po prohrané válce mezi Francií a Pruskem a jako památka uctění padlých obětí v této krvavé válce. Popraven zde byl první pařížský biskup, Sv. Dionýs a jeho dva přátelé.

Objevte Narbonne, neznámou perlu jen hodinu od hranice s Francií

5. Montmartre

Vydejte se do enklávy bohémského stylu, která byla inspirací pro umělce jako Picasso, Van Gogh a Renoir. Čtvrť ležící na jediném skutečném kopci Paříže se nachází 130 metrů nad městem. I když je Montmartre velkou pařížskou atrakcí, dokázal si uchovat svou tajemnou atmosféru.

Kdysi se v kopci těžil vápenec, proto je poddolovaný a nepřibývají zde nové stavby. Má ovšem i stinnou minulost. Ve 2. polovině 20. století nechvalně proslul pornografií, sex-shopy, erotickými podniky, peep show nebo prostitutkami nabízejícími své služby rovnou na ulici. Naštěstí se tato situace v posledních letech výrazně zlepšila.

V souvislosti s Montmartrem nesmíme zapomenout zmínit Moulin Rouge, světoznámý pařížský kabaret, který se nachází ve čtvrti Pigalle, na Boulevard de Clichy. Otevřen byl 6. října 1889 a jeho jméno má souvislost s červeným mlýnem na střeše, který symbolizuje historii Montmartru, protože na kopci se v minulosti nacházelo množství větrných mlýnů.

Za dobu jeho existence už v něm vystupovala celá řada světových umělců: La Goulue, Josephine Baker, Frank Sinatra, Jean Gabin, Édith Piaf, Ella Fitzgerald, La Toya Jackson a mnoho dalších. Natočeno bylo o Moulin Rouge několik filmů a dokumentů.

V tomto podniku můžete shlédnout luxusní představení nebo si dát stejně úžasnou večeři. Ochutnejte třeba paštičky z kachních jater, hlemýždě, různě upravovaná masa, moučník nebo lahodné sýry. K jídlu vám bude nabídnuto víno, jež splní očekávání i toho nejnáročnějšího klienta.

6. Shakespeare and Company Bookstore

Toto nezávislé knihkupectví v anglickém jazyce je pařížská instituce bohatá na historii a pravděpodobně patří k největším na světě. Dokonce „vystupovalo“ i ve dvou hollywoodských filmech a vyskytovaly se zde takové literární legendy jako Ernest Hemingway, F. Scott Fitgerald či Ezra Pound.

7 nejnavštěvovanějších památek Evropy. V počtu vítězí Francie

7. Královský palác (Palais-Royal)

Tato impozantní domova byla domovem kardinála Richelieu, který chtěl mít sídlo blízko Louvru. V té době se nazývala Kardinálským palácem. Budova byla postavena architektem Jacquesem Lemercierem v roce 1622. Později se stala majetkem krále a byla přejmenována právě na Královský palác. Byl to domov královských rodin až do doby, kdy byl postaven palác ve Versailles. V roce 1781 došlo ke kompletní přestavbě a jednotlivé části byly prodány obchodníkům a podnikatelům. Z původního paláce tak zůstalo pouze jihovýchodní křídlo Galerie des Proues. V současné době je oblíbeným místem, kde si můžete vychutnat současné sochy a užít si skutečnou pařížskou atmosféru.

8. Most Alexandra III.

Při procházce přes tento elegantně řešený most vedoucí přes řeku Seinu z Champs-Élysées si můžete vychutnávat dokonalý výhled. Most byl postaven nízko ve výšce pouhých šest metrů, aby nebyl pokažen výhled na obě strany. Z mostu je vidět i slavná Eiffelova věž. Stavba mostu proběhla v roce 1892. Aby byl zdůrazněn nový diplomatický vztah mezi Francií a Ruskem, pojmenovali ho podle cara Alexandra III. Most nesou sloupy, které jsou tématicky ozdobeny a na jejich vrcholcích se nacházejí alegorické sochy: Pověst umění, Pověst zemědělství, Pověst boje a Pověst války.

Fakta o Eiffelově věži. Co jste možná nevěděli o oblíbené turistické atrakci?

9. Pasáž Verdeau

Objevte jiný svět v Paříži a prozkoumejte obchody podél této kryté arkády. Nachází se v 9. pařížském okrsku, v těsné blízkosti průchodu Jouffroy. Tento průchod byl postaven v roce 1847 a nese jméno svého vývojáře Monsieura Verdeau. Najdete zde sběrné drahokamy, staré pohlednice, starožitná razítka, vzácné knihy a mnoho dalšího. Samozřejmě nechybí všudypřítomné kavárničky, restaurace i čajovny. Některé antikvariáty mají své sídlo na tomto místě už od počátku 20. století. Pasáž je dlouhá 75 metrů a necelé 4 metry široká. Oproti okolním pasážím je nejsvětlejší a má nejvyšší zastřešení.

10. Eiffelova věž

Původně navrhl Gustave Eiffel věž jako dočasný exponát na světovém veletrhu v roce 1889. Tato 324 m vysoká secesní věž se ale stala jednou z nejvýznamnějších památek Paříže. Patří i k nejnavštěvovanějším na světě. Od svého otevření v roce 1889 ji vidělo více než 300 milionů návštěvníků. Vyhlídka z věže se v každé denní době mění a vždy je úchvatná. Jinak se budete cítit brzy ráno a jinak při západu slunce. Nádherný pohled je i v noci, kdy se rozsvítí tisícem žárovek. Otevřena bývá každý den. Nahoru se můžete dostat výtahem nebo šlapat po schodech. Připravte se ovšem na to, že se jedná o velmi žádaný monument, takže si určitě nevychutnáte soukromou návštěvu. Počítejte také s přísnými bezpečnostními kontrolami a s tím, že někdy může být kvůli větru zavřeno.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nádherná Paříž. Top památky, které nesmíte vynechat