Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Objevte Narbonne, neznámou perlu jen hodinu od hranice s Francií

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 1. 2018

Krásné město, které se čím dál více stává cílem turistů, vám ukáže nejedno své kouzlo

Narbonne se může pochlubit nádherným středomořským klimatem. Již po generace těší návštěvníky svými vynikajícími gastronomickými produkty i dlouhými plážemi. Navíc nabízí velké historické a umělecké dědictví s poklady, které jsou staré přes 2500 let.

Turistický ráj, který dlouho čekal na svou chvíli

Již po desetiletí mohlo být město opěvováno turisty, ale dlouhou dobu stálo stranou cestovatelskému zájmu. V posledních letech se však situace začala konečně obracet k lepšímu. Otázka zní: proč?

Důvodů je několik, ale asi ten největší je zlepšení dopravní situace a především vybudováním nových silnic, dálnic a vysokorychlostního vlaku, který má v Narbonne zastávku. Město je teď spojené s celou zemí a je dokonce možné sem přijet vlakem i ze Španělska, díky přímému AVE vlaku Renfe-SNCF.

Rozsáhlý místní systém autobusů a tras umožňuje snadnou veřejnou dopravu ve městě i v okolí. Cestující, kteří chtějí dorazit letadlem, mají k dispozici nedaleká letiště ve městech Béziers, Carcasonne, Perpignan, Toulouse nebo Montpellier, protože Narbonne nemá letiště.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Historie Narbonne

Město na jihu Francie bylo založeno jako první kolonie mimo území Itálie. Vedla tudy silnice Via Domitita, která propojovala Itálii s koloniemi v Hispánii. Proto bylo Narbonne vždy dopravním uzlem. Ve městě je mnoho pozůstatku z dávné historie například  katedrála svatých Justa a Pastora, která je úchvatná, i když nedokončená. Se stavbou se začalo ve 12. století a přestalo až ve 14. století. Nebyla dokončena z důvodu nedostatku finančních prostředků, kvůli sporům s představiteli města a svůj podíl měly i katastrofy, které město ve 14. století postihly, jako byla epidemie Černá smrt či vojenské tažení prince z Walesu. Nedokončená stavba zůstává hlavním místem uctívání římsko-katolického obyvatelstva města a zároveň je i významnou turistickou atrakcí.

V Narbonne byste neměli minout i další památky: Arcibiskupský palác a jeho donjon s výhledem na město, Archeologické muzeum v centru města, které se nachází v arcibiskupském paláci a je uznáváno jako jedno z nejbohatších provinčních muzeí. Jeho pokoje mají kromě jiného i mimořádnou sbírku římských nástěnných maleb, které byly exhumovány z půd Narbonne po několika desetiletích hledání.

Římské Horreum se nachází pod zemí a představuje velmi unikátní systém tunelů. Částečně pochází z poloviny prvního století před naším letopočtem. Byly vytvořeny pod základy římské budovy, která byla dříve postavena nad zemí a používána pravděpodobně jako sklad nebo sýpka. A také zbytky Via Domitia v centru města nebo nedaleký vápencový masiv La Clape a pláž Narbonne plage.

Od šestnáctého století, kdy byl velmi důležitý obchod a obchodování, začali obyvatelé Narbonne pracovat na přístupu do moře, aby zůstali splavní a měli spojení s královským kanálem. Tento krok vyústil ke stavbě Canal de la Robine, který byl spojen s Canal du Midi (tehdy známý jako Královský kanál) přes Canal de Jonction v roce 1776. V 19. století se systém kanálů na jihu Francie dostal do konkurenčního boje s rozšiřující se železniční sítí, ale díky vzkvétajícímu obchodu s vínem si stále zachoval svou důležitost.

Canal de la Robine a most Merchants jsou součástí světového dědictví UNESCO. Dnes patří k dalším oblíbeným turistickým cílům, protože je možné si pronajmout lodě a užít si trasy dlouhé až 32 kilometrů. Se správnými doklady můžete loď řídit i sami.

Objevte kouzlo Narbonne

Okolí Narbonne

Ve všech historických etapách je podporován turistický rozvoj města a turisté lákáni na památky, okolí, ubytování i dobré jídlo. Místa, jako Carcassonne či opatství Fontfroide byste neměli minout. Jedná se o cisterciácký klášter, jehož mnichové podporovali boj proti katarům, a také se věnovali různým komunitám. Opatství je jedním z nejlépe zachovaných cisterciáckých klášterů a vedeno jako historická památka.

Asi půl hodiny cesty od města je další velká turistická atrakce v oblasti: Réserve Africaine de Sigean – fascinující zoo se zvířaty, které zde žijí svobodně. Zvířecí park je jedinečný pro svou velikost, originálními šlechtitelskými programy i dobrou integritou s místním prostředím. Jediným omezením pro zajištění úspěchů tohoto chovatelského programu je volba druhů, které jsou schopné se přizpůsobit zdejšímu klimatu. V současnosti žije v Réserve Africaine de Sigean takřka 900 savců, 600 plazů a 2000 ptáků. Jedná se jen o odhady, protože se zvířata nedají úplně přesně spočítat.

Světoznámé vinice – ochutnejte lahodné francouzské víno

Narbonne produkuje vína, která dosahují mezinárodní prestiže: Domaine de La Ramade či Château L’Hospitalet. Za návštěvu určitě stojí také restaurace Les Grands Buffets. Jejím cílem není nic jiného, než nabídnout řadu prvotřídních pokrmů a tradičních specialit, které chutnají a zaujmou. Dát si jídlo zde, to je jako velký svátek francouzské kuchyně a zahrnuje speciality (sýry všech chutí, různé druhy foie gras, ústřice apod.) i klasické receptů jako je maso, drůbež, mořské plody, ryby nebo zelenina. Vše za cenu, která odpovídá kvalitě i kvantitě. Restaurace má v průběhu roku více než 325 000 strávníků.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Objevte Narbonne, neznámou perlu jen hodinu od hranice s Francií