Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Eiffelova věž dostane nový kabát. V říjnu ji přemalují jinou barvou

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 4. 2018

Slavná Eiffelova věž vznikla v roce 1889 a od té doby dostala už 19 nových nátěrů, což je impozantní výkon, protože je potřeba 60 tun nátěru, aby to vystačilo na celou pařížskou památku. V současné době má temně hnědý odstín. V říjnu letošního roku se začne s natíráním na novou barvu a vy můžete hádat, jaká to asi bude.

Eiffelova věž získává pravidelně nový nátěr

Původně byla věž tmavě červená. Na přelomu století se barva změnila na žlutou, ale tato barva byla považovaná za až příliš optimistickou a tak se změnila v roce 1907 na žlutohnědou. Stále více se ale ozývaly hlasy, aby se barva věže vrátila blíž ke svým kořenům a v roce 1968 získala červenohnědý odstín.

Protože jsou na letošní říjen naplánované práce na věži, začne se i s nátěrem. Barva se vrátí k odvážnější červené. O přesném odstínu ještě rozhoduje ministerstvo, ale podle vyjádření ministerstva kultury a města se hodně opírají o odstíny a barvy, které nalézají v jednotlivých vrstvách na věži. Je ale nepravděpodobné, že by se jednalo o růžovou, jak bylo oznámeno v loňském roce.

Odborníci mají v plánu se podívat na všech 19 nátěrů přítomných na kovu za posledních 129 let. Očekává se, že bude možné znovu vytvořit původní barvu.

Eiffelova věž získává nový nátěr každých sedm let. Současné práce jsou plánované od října letošního roku až do roku 2021. Kolem věže už se v současné době pracuje. Od října 2017 se staví bezpečnostní zeď jako opatření, které má zabránit teroristickému útoku.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Zajímavosti, které jste možná nevěděli o Eiffelově věži

  1. Věž je vysoká 324 metrů (včetně antén) a váží 10 100 tun.
  2. Má 1665 schodů, po kterých se dá vylézt až nahoru. Většina lidí dává přednost výtahu.
  3. V chladném počasí se věž asi o šest centimetrů zmenšuje.
  4. Stavba věže trvala dva roky, dva měsíce a pět dní.
  5. Během německé okupace byly rozříznuty kabely výtahů věže a věž byla zavřená pro veřejnost. Nacističtí vojáci se pak pokoušeli připojit svastiku na vrchol, ale byla tak velká, že jí vítr odfoukl a museli použít menší.
  6. Na straně věže jsou vyryta jména 72 inženýrů, vědců a matematiků, kteří přispěli k výstavbě.
  7. Od svého otevření uvítala Eiffelova věž téměř 250 milionů návštěvníků.
  8. Dnes ji navštíví takřka 7 milionů lidí ročně, což z ní činí nejnavštěvovanější placenou památku na světě.
  9. Existuje celá řada dalších replik po celém světě, z nichž jedna se nachází v Las Vegas a jedna v zábavním parku Window of the World v Shenzhenu v Číně.
  10. Věž obsahuje 18 000 kovových částí, spojených dohromady 2,5 miliony nýtů.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Eiffelova věž dostane nový kabát. V říjnu ji přemalují jinou barvou