Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Milujete dobré jídlo? Následujících pět měst je pro vás jako stvořených

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 7. 2018

Cestovat se dá z různých důvodů. Nejčastěji cestujeme proto, že si chceme odpočinou, zapomenout na ruch a shon pracovních dní, objevit nové světy a jejich kulturu, památky, zvyky. A milovníci jídla se zase rádi svým výletem projí a ochutnají všechno, co jim daná země nabízí. Také milujete dobré jídlo?

O pizze v Itálii asi slyšel každý. Stejně tak pro vás není žádnou neznámou kari v Thajsku. Ale zemí, kde mají úžasná a velmi netradiční jídla, je mnoho. Kam byste měli vyrazit? Zkuste města, která jsou momentálně v kurzu pro své kulinářské dobroty.

1. New York, USA

Kdo jí rád a hodně, bude se v New Yorku cítit jako v ráji. Američané dělají rádi všechno velké, pompézní a lepší než ostatní. A v tomto velkém pulzujícím městě najdete neobvyklého jídla dost a dost. Nejspíš to bude jedno z nejvýraznějších míst, které můžete navštívit. Zkuste ochutnat třeba křupavou pizzu ze stánku Joe’s na Greenwich Vilage či Williamsburgu. Nefalšovaný hod dog si můžete dát u pláže na Conney Islandu ve stánku Nathan’s. A ve steakhousu Peter Luger si nemůžete dát nic jiného než pořádně krvavý steak.

2. Hongkong, Čína

Hongkong vám dokáže vysát peněženku opravdu dosucha, protože se řadí k nejdražším destinacím na světě. Ale ani ti, kdo nemají neomezený rozpočet, nemusí smutnit. V úchvatném městě si můžete dát smažené i vařené knedlíčky dim sum a rybí kuličky na kari, které se vyrábí v nejrůznějších variacích. Skvělá je i místní křupavá husa či dortíky se žloutkovou náplní. Ale nebojte se. Takové speciality si můžete dát i za přijatelné peníze. Třeba podnik Yat Lok na Stanley Street získal michelinskou hvězdu, a přitom nabízí pečenou husu úžasné chuti v přepočtu za sto dvacet korun. Nejinak je tomu v bistru Tim Ho Wan, kde ochutnáte neuvěřitelně lahodné knedlíčky a když si vystojíte frontu, ochutnáte dim sum s grilovaným vepřovým masem či krevetkami.

3. San Sebastian, Španělsko

Španělsko je plné vůní a chutí. Ochutnejte lahodnou středomořskou kuchyni, která vás vezme za srdce. Určitě zkuste místní tapas (malé občerstvení podobné našim jednohubkám), která vás dostanou až do nebes. V San Sebastianu najdete hned tři restaurace s michelinskými hvězdami. Navštivte třeba Arzak, kde si můžete dát degustační menu. Je tedy o něco dražší, vyjde na asi pět tisíc, ale ten zážitek za to stojí. Španělský tapas naštěstí ochutnáte i bez toho, abyste museli vybrakovat účet. Stačí navštívit rodinný podnik Bar Txepetxa. Tam takhle dobrota vyjde asi na 30 až 50 Kč.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

4. Džajpur, Indie

Úžasné koření, chilli, grilování a úžasné, živoucí místo. V historii se místní aristokracie hojně věnovala lovu. Proto vznikla obliba barbecue a grilování a uchovala se dodnes. V ulicích Džajpur vás stále bude provázet vůně pečeného masa a exotického koření. Rozplývat na jazyku se vám bude radžastánské kari s kozím masem laal maas. Není to ovšem nic pro slabé povahy. Pálí totiž tak, jak kdybyste si do úst vložili celý trs chilli papriček. Indové to mají naštěstí dobře vymyšlené. Podávají k tomuto jídlu jogurt a jejich opečené placky. Tím se z ohnivého jídla stává velmi zajímavý kulinářský zážitek. Skvěle ho umí připravit v restauraci Handi.

5. Kodaň, Dánsko

V Kodani si můžete vychutnat ryby a mořské plody na tisíc způsobů. Ochutnáte divoké rostliny i úžasný kváskový chléb. V této zemi se nových věcí rozhodně nebojí. Navštívit můžete michelinskou restauraci Noma, kde nabízí menu podle ročního období. Vybírají podle toho, jaké suroviny jsou právě dostupné. Ovšem sednout si zde a dát si jídlo je takřka nemožné. Restaurace je neustále plná, a navíc zde vyjde menu asi na sedm a půl tisíce korun. Naštěstí existují i další kvalitní místa, kde si dáte lahodné jídlo za mnohem méně. Například v Restaurantu 100. Tam můžete ochutnat glazovaný vepřový pupek či rybu hránáče v česnekové omáčce. Skvělý sendvič s jablečným sleděm, žloutky, kapary a cibuli můžete ochutnat v Almanaku. To je podnik, který na vás čeká v přístavu Nyhavn v centru města.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Milujete dobré jídlo? Následujících pět měst je pro vás jako stvořených