Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Unikátní jeskyně Pusté kostely. Kolik pohádek s čerty se na tomto místě točilo?

Pusté kostely je název pro jeskyně v pískovcových skalách na Českolipsku. Jedna z největších jeskyní Nautilus je sídlem motorkářského klubu s názvem Pekelné doly. Co všechno o tomto tajuplném místě víme a jaké pohádky se v jeskyních natáčely?

Jeskyně Nautilus: Obývali ji příslušníci Jednoty Bratrské?

Pusté kostely jsou názvy uměle vytvořených pískovcových jeskyní, které se nacházejí podél řeky Svitavy nedaleko Velenic u České Lípy. Tyto jeskyně mají působivou atmosféru a jsou velice vyhledávané turisty. Několik otvorů do skály umožňuje vznik skrytého prostoru, kde se dá ledacos podnikat. A také se tam ledacos podnikalo!

Největším prostorem je jeskyně zvaná Nautilus. Úplně se neví, jak vlastně vznikla. V některých jeskyních podél řeky Svitavy prý kdysi žili mniši, nebo se povídá, že základ největší jeskyně vytvořili členové Jednoty Bratrské, aby se ukryli po bitvě na Bílé hoře. V dobách válek se v těchto jeskyních pravděpodobně vždycky někdo ukrýval.

Kam na Českolipsku? Máchův kraj nabízí úžasnou přírodu, hrady i koupání

Co v Pustých kostelech podnikal hrabě Kinský?

Jeskyně vytváří až 4 metry vysoký vnitřní prostor, který podpírá 30 masivních sloupů. Toto největší uměle vytvořené podzemí z pískovce využíval také hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský, který sídlil v obci Sloup v Čechách v 18. století. Ten si právě v této oblasti usmyslel těžit písek, který byl nejvhodnější pro broušení benátských zrcadel. Nedaleko Pustých kostelů stojí bývalá brusírna zrcadel s nynější keramickou a sklářskou dílnou a výstavkou produktů. Broušení zrcadel vykonávalo 8 brousících stolů, které poháněla voda z kanálu.

Pekelné doly: Kteří pekelníci v nich přebývají?

Podzemní prostory ale sloužily i za 2. světové války nacistům. Ti sem přestěhovali svou válečnou výrobu. Vězni tady vyráběli 30 mm letecké kanóny MK 108. Po válce se jeskyně využívaly jako velkosklad ovoce a zeleniny. Nakonec se zde usadili motorkáři.

Pekelné doly nyní mají svého majitele přezdívaného Pekelník, který zde zřídil sídlo motorkářského klubu s názvem Pekelné doly. Ano, k pekelným strojům určitě pekelné doly patří. Jak se zdá, tyto jeskyně patří samotnému peklu. Akorát je v nich zima…

V Pekelných dolech se točily pohádky o čertech

Ovšem jako peklo zafungovaly Pusté jeskyně alias Pekelné doly dokonale. Na tomto tajuplném místě se natáčela spousta pohádek o čertech, například kultovní pohádka S čerty nejsou žerty, ale i novější pohádky jako Nejkrásnější hádanka, Princezna a písař, Kovář z Podlesí. Ze zahraničních filmů to byly Letopisy Narnie a také Solomon Kane, ale tento film už opravdu není žádnou pohádkou.

Pusté kostely: Co je v okolí zajímavého?

Kousek od sklárny jižním směrem můžete cestou k Pekelným dolům spatřit zchátralý objekt – Velenické komory. Velenické komory jsou vysoké 2 – 4 metry a rozkládají se asi 100 metrů podél pískovcového masivu. Prohlédnout si můžete také skalní kapli svatého Antonína a trosky hradu Výrov, poblíž kterého je Medvědí kemp a další chráněné podzemní jeskyně. Ve vedlejším lomu kousek od jeskyně Nautilus byl v roce 1933 proveden archeologický průzkum. Vpravo od vchodu do této jeskyně si můžete prohlédnout skalní reliéf s názvem Ukřižování.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Unikátní jeskyně Pusté kostely. Kolik pohádek s čerty se na tomto místě točilo?