Menu
JenProCestovatele
České hrady a zámky

Kam na Českolipsku? Máchův kraj nabízí úžasnou přírodu, hrady i koupání

Adéla Lišková

Adéla Lišková

25. 6. 2018

Českolipsko, které najdete na severu České republiky, je regionem doslova stvořeným pro turisty. Okolí okresního města Česká lípa krásná krajina propletená pěšími a cyklostezkami a spoustou turistických atrakcí. Kam na výlet na Českolipsku?

Českolipsko – Máchův kraj

Jednou z nejhezčích oblastí, které jsou součástí turistického regionu Českolipsko, je Máchův kraj odkazující na významného českého básníka z 19. století Karla Hynka Máchu, který zde prý složil svůj slavný Máj. Jedná se o území kolem Máchova jezera rozkládající se v Libereckém a částečně Středočeském kraji.

Unikátní jeskyně Pusté kostely. Kolik pohádek s čerty se na tomto místě točilo?

Kam s dětmi na Českolipsku

Romantická příroda Máchova kraje protkaná lesy, skalami, historickými památkami, ale také místy na koupání, je ideální pro odpočinkové procházky či pěší výlety s dětmi. Na svých toulkách můžete vidět zříceniny známých hradů jako je Ralsko, Starý Berštejn či oblíbený Bezděz, který obléhají rozlehlé Valdštejnské lesy.

Kam na Českolipsku – hrady a zámky

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín

Z historickým památek v Máchově kraji na Českolipsku je zajímavý také původně gotický hrad Houska, později přestavěný na renesanční, kolem kterého Mácha situoval děj příběhu svých Cikánů. Působivá stavba situovaná na zalesněný skalnatý vrch je jednou z hlavních dominant CHKO Kokořínsko. K dalším často navštěvovaným místům v Kokořínsku patří Vrátenská hora, Korecký vrch a Vysoký vrch.

Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách

Nesmíme zapomenout ani na rytířský hrad Kokořín nacházející se ve stejnojmenné obci či gotickou tvrz Helfenburg, nazývanou také jako Hrádek. Poblíž Máchova jezera najdete renesanční zámek Doksy. Přímo kouzelný je rokokový zámek Zákupy ležící pár kilometrů od České Lípy, kde si můžete prohlédnout luxusní císařské salóny z 19. století. V České Lípě pak najdete Vodní hrad Lipý.

Kam na Českolipsku – koupání

Máchovo jezero

Máchovo jezero

Pokud se chcete na Českolipsku vykoupat, nabízí se samozřejmě Máchovo jezero poblíž lázeňského města Doksy, které je centrem oblasti Máchova kraje. Oblíbená je například Malá pláž ve Starých Splavech, jež je díky příjemnému písku a pozvolnému vstupu do vody vhodná i pro děti. Dalšími oblíbenými místy pro koupání na Českolipsku jsou Hamerský rybník a Radvanecký rybník.

Kam na houby

Českolipsko je rovněž krajem houbařů, přičemž jejich oblíbeným cílem je okolí města Mimoně. V houbařské sezóně je okupován zejména bývalý mimoňský vojenský prostor, ovšem za houbařský ráj jsou vyhlášeny celé rozsáhlé lesy kolem Mimoně. V samotném městě lze pak navštívit barokní kostel sv. Petra a Pavla. Zajímavostí je v blízkosti se nacházející areál Božího hrobu, který věrně zpodobňuje ten jeruzalémský.

Kam na výlet

Ralsko

Ralsko

Dalším oblíbeným místem na Českolipsku je obec Sloup v Čechách. Kromě přírodních zajímavostí jako jsou četné skalní útvary a jeskyně patří k turistickým lákadlům rozhledna Na Stráži či skalní hrad Sloup, kde se natáčela známá pohádka S čerty nejsou žerty. Součástí hradu, který se efektně sklání nad rybníkem, je také poustevna.

A kam na Českolipsku na kole? Cyklostezkami se to jen hemží na celém Českolipsku, ovšem favoritem cyklistů je oblast Podralsko s kvalitními a udržovanými stezkami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na Českolipsku? Máchův kraj nabízí úžasnou přírodu, hrady i koupání