Menu
JenProCestovatele
Výlety Karlovarský kraj

Jezero Medard – z uhelného lomu u Sokolova je obří jezero s budoucností

Petr Gorás

Petr Gorás

27. 6. 2022

Medard je od roku 2020 největší uměle vytvořené jezero u nás. Bývalý hnědouhelný lom si prošel důkladnou rekultivací a dnes zde najdete krásně čistou vodu plnou ryb i obnovenou okolní přírodu. Tím to však nekončí – v příštích letech zde mají vzniknout rekreační objekty, cyklostezka i nové bydlení. Než však jezero Medard zažije stavební a následně i turistický ruch, můžete se kolem jezera projít už dnes.

Proměna uhelných lomů

Na Sokolovsku se hnědé uhlí intenzivně těžilo již od druhé půlky 19. století, a to jak v hlubinných dolech, tak i v povrchových lomech. Od šedesátých let se začalo od dolů ustupovat a o to více se uhlí těžilo v lomech. Těžbě muselo ustoupit i několik obcí, osad a samot, po kterých se doslova slehla zem. Po převratu v roce 1989 se těžba začala postupně utlumovat, ačkoli zásoby hnědého uhlí nebyly ze země kompletně vytěženy.

Vytěžená a zničená krajina následně prošla rekultivací a revitalizací. Tam, kde se západně od Sokolova rozpínaly lomy Medard a Libík, se rozhodlo o vytvoření jezera. Tyto lomy se přestaly používat na přelomu milénia a po úpravách budoucího dna a břehů jezera se roku 2008 začaly napouštět. Nejdříve jen důlními vodami, dokud se dno nezaplnilo do potřebné výšky. V druhé fází se pak roku 2010 přistoupilo na napouštění jezera vodou z Ohře, jež protéká Sokolovem. Kvůli suchu a nedostatku vody trvalo plnění dvakrát déle, než se původně předpokládalo.

Nejkrásnější jezera světa. Lákají romanticky založené turisty i filmové tvůrce

Největší člověkem vytvořené jezero v ČR

Teprve až roku 2020 se jezero Medard naplnilo vodou tolik, že se stalo největším antropogenním jezerem v Česku. Svou rozlohou téměř 500 ha překonalo Mostecké jezero (300 ha), které si prošlo obdobnou historií těžby a následné rekultivace. Jezero je dlouhé 4 km, široké 0,5 km a v nejhlubších místech má i přes 50 metrů.

Obvod jezera činí něco přes 11 kilometrů. Na kole se tak dá kolem dokola projet po zpevněné cestě pohodlně za hodinu, pěšky přibližně za tři hodiny. Momentálně můžete využít toho, že tu zatím nepotkáte příliš mnoho turistů. Ocitnete se v obnovené přírodě, která jen místy upomíná na minulost intenzivní těžby.

Koupání a rybaření na Medardu

Oficiální koupaliště na Medardu ještě neexistuje. K tomuto účelu zatím slouží rekultivované jezero Michal jihozápadně od Sokolova, které nabízí dlouhý tobogán, zázemí i kemp. Už teď ale Medard láká mnoho jedinců ke koupání (na vlastní nebezpečí) v krásně čisté vodě a bez přívalu lidí. Medard si však začíná získávat jméno i mezi rybáři. Nachází se tu obzvláště vyhledávaní sladkovodní dravci štiky a okouni. Mezi další ryby pak patří i bolen dravý, lín, cejn a perlín.

Kam se vydat v Karlovarském kraji? Ochutnejte kousek lázeňské historie

Přístup k jezeru Medard

Zvlášť nemístní návštěvníci mohou mít zpočátku problém najít k jezeru cestu. S parkováním je to zatím docela problém, neboť oficiální parkoviště zatím neexistuje a přímo k jezeru se bez povolení jet nesmí. Nezbývá tak než nechat auto v Sokolově, případně u jedné z okolních obcí, z kterých je to k jezeru poměrně blízko: Habartov, Bukovany či Svatava.

Pokud vás jako cestovatele netíží auto a vydáte se sem vlakem, můžete se k jezeru Medard vydat pěšky či na kole přímo z železniční stanice Sokolov (cca 2 km), nebo ještě lépe ze stanice Svatava, odkud je to pouhých pár set metrů.

Projekt ateliéru A8000 na jezeře Medard

Zatímco jižní břehy jezera by měly zůstat netknuty, ty severní poblíž Sokolova a Svatavy čekají v příštích letech velké plány. V současnosti již probíhají urbanistické studie, co všechno by v blízkém okolí mohlo a mělo vzniknout – hotely, rekreační objekty, dopravní infrastruktura, cyklostezky, vyhlídky i celá nová městská čtvrť. To všechno s ohledem na ekologii a udržitelnost. Na projekt byla vyhlášena urbanistická soutěž, kterou vyhrál ateliér A8000.

Svatošské skály stojí nedaleko Karlových Varů a hradu Loket. Navštivte oblíbené místo romantiků

Přímo nad hladinou jezera by navíc podle prvních návrhů mohla stát moderní budova zvaná Ostrov, která by byla ikonou celého projektu. Poskytne rezidenční byty, ubytování, kanceláře, a možná i vědecké pracoviště ČVUT. Celkově by tak mohlo jít o obrovský projekt, jehož cílem je především oživení skomírajícího regionu. Kvůli ukončování těžby a nedostatku nových pracovních míst totiž odchází ze Sokolovska čím dál víc obyvatel.

 

Zdroje: wikipedia.org, ekolist.cz, novinky.cz, idnes.cz, tvarchitect.com, designmag.cz, fishtime.cz

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jezero Medard – z uhelného lomu u Sokolova je obří jezero s budoucností