Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Jihomoravská obec Pavlov: Vinné sklepy, relax u vody a nápadité archeologické muzeum

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

10. 7. 2023

Věstonickou venuši zná každý. Oblast, kde pravěkou sošku nevyčíslitelné hodnoty našli, však vědě poskytla mnohem více. Na břehu vodní nádrže Nové Mlýny proto před pár lety vzniklo podzemní muzeum prehistorie. Víte, že za své architektonické řešení získal archeopark Pavlov cenu Stavba roku? Věstonice a okolní vsi navíc nabízejí vše nejlepší z jižní Moravy: víno a přístup na Nové Mlýny a do CHKO Pálava.

Nálezy na Věstonicku a příběh zdejších pralidí

V Pavlově a Věstonicích se našly významné pozůstatky prehistorické kultury označované jako gravettien. Existovala v Evropě před zhruba 30 – 22 tisíci lety. Typické jsou pro ni štípané kamenné i kostěné nástroje, ale také umělecká díla jako právě věstonická a některé další slavné venuše. Podtyp této kultury, který se vyskytoval na jižní Moravě, se podle naleziště v Pavlově nazývá pavlovien. Badatelé v Pavlově a Dolních Věstonicích našli pravěké hroby, sošky, a dokonce jíl s otisky tkaného textilu, který tehdy už existoval.

Pro seznámení veřejnosti s historií osídlení místa i archeologie, která jej zde zkoumá, vzniklo v Dolních Věstonicích muzeum. To je mimo provoz a po rekonstrukci ho nahradí instituce zvaná Dům přírody, která bude mít i výstavní prostory.

Hlavním muzeem lovců mamutů se stal Archeopark Pavlov. Architekt Radko Květ a jeho tým navrhli stavbu tak, aby nenarušovala krajinu CHKO a ladila s faktem, že se artefakty našly v podzemí. Přímo v místě, kde se před desítkami let našlo pravěké sídliště, je dnes pár bílých věžiček, které mají připomínat Pálavu. Na cestu „za předky“ se návštěvníci vydávají dolů, do velkého, ale světlého a moderního sklepení. Stavba od dokončení v roce 2016 získala již 9 ocenění, hlavně za architektonický počin, ale i za muzejní činnost.

Co tam uvidíte a jaké koná Archeopark Pavlov akce?

Uvnitř neuvidíte jen kosti a primitivní nástroje ve vitrínách. Zvířecí kosti tu uvidíte přesně v takové poloze, v jaké leží na svém místě už tisíce let. Expozice vás seznámí s tím, jak se žilo, co lovci a sběrači jedli i jaký měli kulturní život. Velkou roli u nich hrálo umění. Patřily tam samozřejmě také různé rituální tradice, což nám dnes může připadat barbarské, ale jistě se přesvědčíte sami, že nám v něčem mohli být naopak podobní. Archeopark disponuje moderní technikou, která vám lépe pomůže si všechno představit.

Trvalá expozice není jedinou zajímavostí Archeoparku Pavlov. Stavba je navzdory podzemnímu umístění vybavená i na různé sešlosti a události. Můžete tam například oslavit Den dětí nebo se zúčastnit Muzejní noci. Letos čeká Archeopark událost nazvaná Hudební archeologie: Pocta Venuši, pak také workshopy pravěkých technologií, Den architektury a Den archeologie. Od 1. července bude v objektu k vidění přechodná výstava Terra nostra: krajina, zvířata a lidé fotografií profesora Jiřího Svobody.

Pálava: Tip na výlet na kole krajem vína

Praktické info k návštěvě Archeoparku Pavlov – vstupné a návštěvní doba

Pro přístup do Archeoparku Pavlov parkujte přímo před objektem nebo nedaleko na ulici 23. dubna. Dostanete se sem snadno i autobusem nebo pěšky z kempu i z centra obce na opačné straně. Před muzeem si můžete i zamknout kolo, k dispozici bývá v sezóně i drobné občerstvení. Dovnitř se nesmí se psy, ale pro vozíčkáře je archeopark bezbariérový.

V dubnu, říjnu a listopadu má Archeopark Pavlov otevírací dobu omezenou na pátek a víkend, v letním období funguje naplno. Mimo sezónu se výjimečně otevírá o státních svátcích, aby mohly rodiny místo práce vyrazit na výlet za vědomostmi. Dovnitř se beze slev dostanete za vstupné 150 Kč. Pokud je vás více než 10, můžete si předem objednat komentovanou prohlídku – potom se kromě vstupného složte na 400 Kč za průvodce. Zvlášť se platí také povolení fotit.

Památková zóna Pavlov, Děvín a naučné stezky

Až vylezete zpátky na zemský povrch, můžete jít k vodě nebo naopak do centra Pavlova. Turistickými atrakcemi je vesnice celkem skromná. Její atraktivní centrum však je chráněná vesnická památková zóna díky původním vinařským domkům ze 17. a 18. století. Na procházce obcí se můžete zastavit u kostela sv. Barbory nebo v kterémkoliv vinném podniku. On je totiž Pavlov vinařstvím tradičně vyhlášený.

Ti, kteří mají zdravější koníčky, si mohou dát výšlap na kopec Děvín tyčící se nad vesnicemi. Od návsi jsou to tři kilometry celkem prudkého, ne však příliš dlouhého stoupání. Nejvyšší vrchol tohoto masivu se nachází 550 metrů nad mořem. Půjdete-li zelenou turistickou značkou a pak po hřebeni, uvidíte cestou impozantní zříceninu Dívčích hradů. Strážní hrádek vznikl asi v 13. století a chátrá od 18. století. Uvidíte odtud krásné výhledy. Vidět je do kraje dobře ostatně z celého kopce. Budete-li pokračovat k vysílači a pak se rozhodnete jít ještě dál, uvidíte také zajímavou skálu Strážce, případně i skály Velký špunt a Trůn. Svahy Děvína jsou národní přírodní rezervací, takže nescházejte ze značených stezek.

Na procházkách po Pavlově a okolí budete mít možnost si leccos přečíst na informačních tabulích naučných stezek. Těch je tu několik a mohou posloužit i jako vodítko k tomu, kudy a na jak dlouhou procházku se vydat. Projděte si třeba NS Děvín, kterou tvoří dohromady 3 okruhy o 11 kilometrech, tříkilometrovou Archeostezku Dolní Věstonice – Pavlov nebo 23 km dlouhý okruh Vinařské naučné stezky, kterým se dostanete až do Mikulova a zpátky.

Co dalšího dělat na břehu Nových Mlýnů? Koupání a výlety

Najděte si (třeba v Pavlově či vedle v Dolních Věstonicích) kemp a stravte léto na přehradě! Nové Mlýny jsou kromě přírodně chráněné střední části populární rekreační lokalitou. Vyvalte se na pláži, smočte se nebo si půjčte loďku. Nádrž se líbí i rybářům, cyklistům, fotografům, surfařům… Až se vám pak omrzí válení u vody, můžete skočit do auta a zajet si prohlédnout třeba některé z těchto míst:

  • Geopark Turold v Mikulově
  • Svatý kopeček v Mikulově
  • zámek Mikulov
  • synagoga Mikulov
  • zřícenina Sirotčí hrádek
  • muzeum kávy Klentnice
  • Lednicko-valtický areál a zámek Lednice
  • Bylinkový ráj Čejkovice

Čím jsou zajímavé Čejkovice? Bylinkami, templáři i domkem T. G. Masaryka

Zdroje:

Archeopark Pavlov, Mapy.cz, Kudy z nudy, NaVýlet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jihomoravská obec Pavlov: Vinné sklepy, relax u vody a nápadité archeologické muzeum