Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Kam cestovat v roce 2018? Podle Lonely Planet je špičkou těchto 10 měst

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 12. 2017

Tak jako každý rok i letos vyšel Best in Travel list pro rok 2018 od Lonely Planet. Je to seznam 10 nejlepších měst, které byste v příštím roce měli určitě navštívit. Nechte se inspirovat.

Rok 2017 se chýlí ke konci, což znamená, že je nejvyšší čas připravit si plány na cesty pro rok příští. Navštivte Sevillu ve Španělsku, poznejte italská jeskynní města Matera nebo objevte mexické město Guanajuato. Všechny tyto cíle si jistě najdou místo na vašem seznamu v příštím roce.

1. Sevilla, Španělsko

Hlavní město Španělska v jižní oblasti Andalusie se na seznamu objevilo hned jako první. Město je známé svou krásnou maurskou architekturou a letos oslavuje 400. výročí Bartolomé Esteban Murillo, což byl barokní malíř a rodák z této oblasti. Sevilla také hostí 31. evropskou filmovou cenu a objeví se v nové sezoně „Hra o trůny“.

Po Seville se hodně jezdí na kole. Mají zde asi 250 stanovišť různě rozmístěných po městě, kde si kolo může půjčit kdokoliv. Registraci i platbu lze provést přímo na stanovištích.

2. Detroit, Michigan

Za poslední roky se z Detroitu stalo moderní město, které se může pochlubit módními galeriemi, hotely, palírnami a obchody. Nachází se zde hokejová a basketbalová aréna v centru města a tři nové parky na nábřeží. Ve městě působí velké automobilky – Ford, Chrysler a General Motors. Je to největší město amerického státu Michigan.

3. Canberra, Austrálie

Canberra je letos opravdu lákavá. Poprvé se zde bude odehrávat kriketový zápas mezi Austrálií a Srí Lankou na Manuka oválu. U australského válečného památníku (ANZAC památník), který zde stojí, se bude konat oslava na počest 100-letého výročí příměří první světové války.

Mimo těchto akcí nabízí město mnoho národních památek, různé kulturní a gastronomické zážitky.

Jedete do zahraničí? Těchto 10 frází v místním jazyce byste určitě měli znát

4. Hamburg, Německo

Velkým důvodem k návštěvě je  koncertní síň Elbphilharmonie, která byla dokončena v roce 2010 a stojí přímo na střeše jednoho skladu. Z fantastické stavby můžete obdivovat dalekou vyhlídku na Labe i luxusní turistické lodě.

Díky mnoha kanálům a propustím lze snadno pochopit, proč bylo město nazváno „Benátkami severu.“ Rozhodně si nenechte ujít výlet na místní rybí trh, navštivte obchodní čtvrť a čtvrť červených luceren.

5. Kaohsiung, Tchaj-wan

O Kaohsiungu jste možná ještě neslyšeli, ale toto přístavní město je plné aktivit. Pokud si chcete z Tchaj-wanu odnést opravdový zážitek, prozkoumejte noční trh Liuhe nebo se projděte moderním světelným systémem.

Na procházky jsou ideální kavárny, které se rozprostírají podél břehů řeky Love. Milovníci procházek a čerstvého vzduchu se mohou vydat do rekreační oblasti Xiaognag Shan, která je ideální pro pěší turistiku a nabízí bezkonkurenční výhled na Taiwanskou úžinu z horského Skywalku.

6. Antverpy, Belgie

Antverpy údajně nabízí více než 1500 obchodů s diamanty. Dominantou města je gotická katedrála zasvěcená Panně Marii. Její stavba trvala 269 let. Mezi další historické stavby patří také budova nakladatelství Plantin-Moretus, která je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Doslova rájem jsou Antverpy pro milovníky umění, protože město vždy lákalo umělce a intelektuály. Tvořili zde především v období vlámského baroka a renesance. Nejslavnějším rodákem byl milovník kyprých žen Petr Paulus Rubens. Některá jeho díla, včetně obrazu Klanění Tří králů, si můžete prohlédnout v jedné z největších uměleckých sbírek v Belgii, Královském muzeum krásných umění.

V letošním roce se v Antverpách konají oslavy umění, architektury i jejich slavného umělce. Oslava spojuje některé z nejvýznamnějších vlámských mistrů současnosti a zahrnuje vše od přehlídek až po výstavy nebo koncerty.

Nevíte, jak správně vybrat snowboard? Podívejte na parametry, které by vás měly zajímat

7. Matera, Itálie

Rozsáhlé renovace vedly k renesanci tohoto 9000 let starého jeskynního města v jižní Itálii. Je posazené na skalním výběžku. Materu tvoří kamenná obydlí a bludiště klášterů, kostelů a jeskyní.

Tento klenot, který je součástí UNESCO, je stále poněkud skrytý, ale dlouho to dozajista trvat nebude. Hotely, restaurace a bary se pomalu objevují, protože očekávají, že Matera bude označena jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2019. O to větší důvod máte, navštívit město v roce 2018, než začnou proudit davy turistů.

8. San Juan, Portoriko

San Juan má všechno: nedotčené pláže, skvělé stolování, pulzující noční život i bzučivou uměleckou scénu složenou z galerií, muzeí a krásných maleb, které pokrývají městské hradby.

Návštěvníci mohou strávit hodiny putováním po dlážděných uličkách v zámeckých budovách s krásnou zelení. Ostrov byl hodně těžce zasažen hurikánem Maria, ale probíhá velká snaha o to, aby byl opět dán do původního stavu.

9. Guanajuato, Mexiko

Guanajuato v Mexiku je ohromující město, které dříve bývalo rájem stříbrných dolů. Sloužilo jako inspirace pro fiktivní zemi mrtvých ve filmu Pixar „Coco“.

Je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a tvoří ho klidné náměstí, úzké uličky a pestrobarevné budovy a kostely, které jsou umístěné v údolí obklopeném horami.

Ruka v poušti nebo Kočičí ostrov. Podívejte se na 19 nejpodivnějších míst na světě

10. Oslo, Norsko

V roce 2018 je skvělý nápad vyrazit do hlavního města Norska. Oslo oslavuje 50 let manželství mezi králem a královnou a oslavy bude pořádat i operní dům města, který stojí už 10 let. Znamená to mnoho kulturních akcí, představení i koncertů.

Na své si zde přijdou i milovníci architektury. Za zmínku stojí Stortinget – budova norského parlamentu, kterou navrch architekt Emil Victor Langlet, televizní věž s přilehlým lyžařským areálem Tryvannstarnet, Muzeum holocaustu, Královský palác nebo hrad a pevnost Akershus.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Kam cestovat v roce 2018? Podle Lonely Planet je špičkou těchto 10 měst