Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Ruka v poušti nebo Kočičí ostrov. Podívejte se na 19 nejpodivnějších míst na světě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 12. 2017

Svět je podivné, ale nádherné místo. Přesvědčte se o tom sami. Máme pro vás devatenáct míst, od růžového jezera až po japonský ostrov řízený kočkami, která to jasně dokazují.

1. Skvrnité jezero, Britská Kolumbie, Kanada

Skvrnité jezero je již dávno uctíváno lidem z Okanagan (Syilx) a je velmi snadné pochopit, proč si zdejší lidé myslí, že je posvátné. V létě se voda odpaří a objeví se malé minerální bazény, které jsou seřazeny za sebou. Každý má pak jinou barvu. Jedinečné jezero můžete vidět na silnici číslo 3, severozápadně od městečka Osoyoos. Návštěvníci by neměli k jezeru z důvodu bezpečnosti chodit příliš blízko, a také proto, že zdejší lidé nechtějí, aby jejich posvátné místo turisté znehodnotili.

2. The Giant’s Causeway, Severní Irsko

Před šedesáti milióny lety vypukla obrovská sopečná erupce a hromada roztaveného čediče pustošila zem. Ten následně ztuhl a postupně se na něm vytvářely praskliny, které si dnes můžete prohlédnout. Na tomto místě, které je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO, je odhadem asi 37 000 polygonových sloupců a je geometricky dokonalé. Místní legendy říkají, že sloupce byly vytvořeny rukou obra.

Disneyland: Podívejte se na 10 věcí, které jsou zakázány a možná o tom ani nevíte

3. Thor’s Well, Oregon, USA

Sedí na okraji pobřeží Oregonu, obrovská a zdánlivě bezedná díra, která víří neporušeným proudem mořské vody všude kolem. Tento přírodní zázrak není bezedný, ale rozhodně dokáže být hodně nebezpečný. Místo je často nazýváno kanalizačním potrubím Pacifiku. Ve skutečnosti je to díra ve skále, která je asi jen 20 stop hluboká. I když není tak zázračná, jak se na první pohled zdá, přesto fascinuje každého, kdo sem přijde.

Nejvíce velkolepá je při přílivu nebo bouřích, když voda prudce vyplazuje svůj jazyk přes kameny a nálevky do díry. V tuto dobu je toto místo velmi rizikové, ale přesto se sem fotografové a milovníci přírody právě ve chvílích největšího nebezpečí sjíždějí, aby viděli ohromující podívanou.

4. Jezero Hillier, západní Austrálie

Toto pozoruhodné jezero bylo objeveno v roce 1802 na největším ostrově v západní Austrálii, Recherche Archipelago. Jezero si udržuje svou hlubokou růžovou barvu po celý rok. Podle vědců za to může vysoká slanost v kombinaci s přítomností různých druhů řas, které sůl milují. Jsou známé jako Dunaliella dalina. Růžové bakterie zase jako halobakterie.

5. Pamukkale, Turecko

Další pozoruhodné místo, které je součástí UNESCO, najdete v jihozápadním Turecku. Navštivte Pamukkale (palác bavlny) a starobylé ruiny Hierapolis, což bylo kdysi dávno velké město, které bylo postavené kolem něj. Vodní kaskády z přírodních pramenů, které po bílé travertinové terase tvoří ohromující termální bazény, jsou ideální pro okamžité ponoření.

6. Badab-e-Surt, Írán

Krásné travertinové terasy v severním Íránu jsou neuvěřitelným přírodním jevem, který se vyvíjel tisíce let. Travertin je typ vápence vytvořeného  v tekoucí vodě, a v tomto případě jsou to dva horké prameny s různými minerálními vlastnostmi. Neobvyklá načervenalá barva teras se vyznačuje vysokým obsahem oxidu železa v jednom z pramenů.

7. Tianzi hory, Čína

Místo se nachází na severozápadě provincie Hunan v Číně. Tyto ohromující vápencové vrcholky jsou pokryté svěží zelení a často zahalené v mlze. Až k vesnici Huangshi můžete jet lanovkou a odtud vede spousta tras, po kterých se můžete vydat a dostat se na místa s úchvatnými výhledy na Tianzi (syn nebe). Tyto hory byly inspirací pro plovoucí hory ve filmu Blockbuster Avatar.

8. Ostrov Socotra, Jemen

Oddělený od pevniny Afriky před více než šesti miliony lety, připomíná tento vzdálený ostrov soubor ze sci-fi filmu. Socotra je neuvěřitelná a jedinečná biodiverzita. Jsou zde rostliny a stromy, které nikde jinde na světě nenajdete. Obzvláště bizarní je strom dračí krve (Dračinec rumělkový). Tyto nádherné a fascinující stromy vytváří na ostrově jeden z nejstarších ekosystémů planety.

9. Nazca Lines, Peru

Zvířecí postavy a geometrické tvary patří k velkým tajemství jižní Ameriky. Viditelné jsou pouze ze vzduchu nebo z kovové rozhledny vedle dálnice. Některé nevysvětlitelné tvary mají délku až 200 metrů a každá z nich je nakreslena v jediné kontinuální linii.

10. Bermudský trojúhelník, severní Atlantický oceán

Dlouho zahalený mýty a tajemstvím. Neslavný 500 000 čtverečních mil velký a nazvaný také Devilův trojúhelník se nachází v oblasti mezi Bermudy, Floridou a Puerto Ricem. Přestože americká pobřežní hlídka popírá jakoukoli takovou oblast, konspirační teorie hovoří o neobvyklých magnetických polích a lodích, letadlech i lidech, kteří zde zmizeli beze stopy.

11. Čokoládové kopce na ostrově Bohol, Filipíny

Kuželovité kopce uprostřed ostrova se liší výškou, ale jinak jsou tak pravidelné, že si každý myslí, že musí být vytvořené člověkem. Nicméně podle UNESCO za ně může růst korálových ložisek a následná eroze dešťové vody. Kopce získaly svou přezdívku „čokoládové“ v suché sezóně, kdy listy mění barvu od svěží zelené až po hnědou.

11 neobvyklých, podivných a bizarních hotelů světa. I Česko se jedním může pochlubit

12. Ruka v poušti, Chile

Chilský sochař Mario Irarrázabal je autorem tohoto velmi divného uměleckého díla, které vystupuje z písku uprostřed čilské pouště Atacama, 46 kilometrů jižně od města Antofagasty. Irarrázabal je známý podle svých děl spojených s lidským utrpením a i tato obrovská socha zachycuje pocit osamělosti, zhoršený pustou a odloučenou polohou.

13. Červená pláž, Panjin, Čína

Velmi chladná a velmi podivná. Tato pláž je pokryta řasami Sueda, které na podzim mění svou barvu na jasně červenou. Třicet kilometrů jihozápadně od Panjin jsou tyto přílivové mokřady důležitou přírodní rezervací pro migrující ptáky. Jen malá část pláže je přístupná veřejnosti, ale může být prozkoumána přes dřevěnou chodbu, která se táhne k moři.

14. Katakomby, Paříž, Francie

Hluboce strašidelné katakomby jsou sítí starých tunelů pod Paříží a konečným místem odpočinku asi šesti milionů Francouzů. Většina z nich je anonymní. Jen kosti a lebky vzaté z přeplněných hřbitovů města během osmnáctého a devatenáctého století. Později si úřady uvědomili potenciál katakomb jako turistické atrakce a místo bylo zpřístupněno veřejnosti. Vstup je u stanice metra Denfert Rochereau.

15. Planina hrnců (džbánů), Laos

Po celé provincii Xieng Khouang se objevují roztroušené kamenné nádoby vysoké od jednoho do tří metrů. Některé váží až šest tun. Pracovní teorie říká, že obrovské džbány se využívaly při starých pohřebních ceremoniích, ačkoliv místní legenda má za to, že byly používány k vaření rýžového vína pro obry. Jejich stáří se odhaduje asi na dva tisíce let. V šedesátých letech byl severní Laos vystaven masovému leteckému bombardování USA. V této době byly některé oblasti vymazány a prohlášeny za nebezpečné pro návštěvníky kvůli množství nevybuchlé munice. Tři největší z několika desítek polí, které se v této oblasti nacházejí, byly od munice již vyčištěny.

16. Goblin Valley State Park, Utah, USA

Není to Mars, ale jen neobydlené údolí nacházející se 216 kilometrů jihovýchodně od Salt Lake City v Utahu. Měkký pískovec byl po mnoho let vystaven erozi, aby vytvořil podivné vrcholy. Někteří si myslí, že se podobají skřítkům. Úchvatná krajina je vzdálena jen asi dvě míle a stojí za to prozkoumat značené stezky, po kterých dojdete až k bizarním útvarům.

Co si nenechat ujít v Peru a proč musíte vidět Machu Picchu

17. Cat Island (Ostrov koček), Japonsko

Na východ od největšího japonského ostrova Honšú leží ostrov Taširodžimu. Na něj se můžete dostat pohodlně trajektem. Maličký ostrůvek s obvodem 11,5 kilometru a plochou 3,14 kilometrů čtverečních každoročně láká tisíce turistů. Hlavní atrakcí jsou zde kočky, které  zabírají takřka každý kout. Původně sem byly kočky převáženy, protože likvidovaly myši. Na ostrově produkovali hedvábí a právě myši jsou přirozeným predátorem bource morušového. Místní rybáři pokládali kočky za štěstí a ostrov má dokonce i kostelní svatyni určenou těmto mazlíčkům. Na ostrov samozřejmě nesmí žádní psi.

18. Fly Geyser (gejzír), Nevada, USA

Gejzír Fly se nachází na soukromé půdě na okraji pouště Black Rock v Nevadě. Gejzír tryská vodu nepřetržitě a nemá frekvenci výtrysků. Je charakteristický trojitým vrcholem. Ze všech vrcholů tryská voda. Okolí je obklopeno jezírky horké vody bohaté na uhličitan vápenatý. V některých jezerech se dnes dá i koupat. Minerály, které se hromadí na povrchu, mají za následek to, že kužely rostou o několik centimetrů ročně. Brilantní odstíny červené a zelené zapříčiňují termofilní řasy.

19. Skleněná pláž, Kalifornie, USA

Tato třpytivá pláž z mořského skla v Kalifornii je pozoruhodným vedlejším efektem, kdy na pláži lidé vyhazovali odpadky. To se dělo až do šedesátých let minulého století. Pak bylo takové jednání zakázáno.  Do té doby se moře plnilo různým odpadem, od elektrických spotřebičů až po láhve a plechovky. Desítky dalších let pak trvaly čistící práce. Co nedokázali lidé, o to se postarala příroda a zde především mořské vlny. Zůstalo jen sklo a porcelán. To tu zůstalo poházené v podobě malých, hladkých barevných střepů a sklíček. Přímo na území parku se sklíčka sbírat nesmějí, ale dají se najít i na přilehlých plážích mimo oblast rezervace.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Ruka v poušti nebo Kočičí ostrov. Podívejte se na 19 nejpodivnějších míst na světě