Menu
JenProCestovatele

Poušť Atacama: fascinující přírodní bohatství v nejsušší poušti na světě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 4. 2019

Poušť Atacama v Chile je nejsušší a často označovaná za nejstarší poušť na světě. Možná vás napadne, co byste tady mohli tak asi zajímavého vidět. Věřte ale, že jakmile poušť navštívíte, pohltí vás a už nepustí. Je pestrá, krásná a vládne tu určité mystično. Na každém kroku cítíte jistou nervozitu, protože kdybyste se zde ocitli bez pomoci, nemáte šanci. Přesto přitahuje pozornost milovníků přírody i fascinujících míst z celého světa. Je mnoho důvodů proč se do pouště Atacama vydat.

V poušti vás překvapí velkolepé přírodní bohatství. Ukázalo se, že Atacama se svými skalními kaňony, sopkami, gejzíry a tyrkysovými jezery je domovem desítek druhů rostlin a živočichů a nádherné řady různorodých geologických rysů. Vidět vše, co tato krásná krajina nabízí, vyžaduje určité úsilí. Rozhodně se však vyplatí.

Ráj uprostřed ničeho

Pustina se rozkládá na více než 40 000 čtverečních kilometrech v severním Chile, takže je jen o málo menší než Mojave v jihozápadních Spojených státech. Řadí se mezi nejsušší pouště na světě a z velké části ji lemují pohoří Cordillera de la Costa na západě a Andy na východě.

Hory a další environmentální vlivy zabraňují tomu, aby se do Atacamy dostal dostatek srážek a vytvořil tzv. deštný stín. V průměru zde spadne každý rok méně než jeden milimetr srážek. Výzkumy ukazují, že některá koryta řeky Atacamy jsou suché už 120 000 let.

Vytvořte si základnu

Nejlepší způsob, jak prozkoumat Atacama je ten, že si vytvoříte nějakou základnu například v hotelu nebo v chatě, které se zde nachází. Jedním takovým je Explora Atacama, diskrétně zastrčený hotel nedaleko prašné cesty v San Pedro de Atacama, pouštní vesnici 2500 metrů nad mořem.

Byl navrhnut v roce 2000 chilským architektem Germánem del Solem. V roce 2017 byl po rozsáhlém požáru částečně předělán. Společnost Explora byla založena v roce 1993 a má své hotely v Chile, Peru, Argentině a Bolívii. Stala se průkopníkem ekoturistiky v této oblasti tím, že prováděla hosty po celé oblasti Atacamy. Hotel má své vlastní lázně, čtyři venkovní bazény, koňské stáje, salonky, restauraci a bar. Zde můžete odpočívat, usrkávat sklenku chilského Sauvignonu Blanc, pochutnat si na talíři s těstovinami nebo s rybími specialitami.

Samotná vesnice San Pedro de Atacama je zdánlivě obyčejná chilská osada z nepálených cihel, které se při dešti roztékají jako polárkový dort. Srážky zde obvykle přichází na počátku února. Na místo se ovšem sjíždějí lidé z celého světa, aby se odsud vydali do pouště a velehor. Nenajdete zde zděné domky nebo asfaltovou silnici. Není to ovšem tím, že by místní obyvatelé byli tak chudí. Naopak. Lidé si ale chtějí uchovat svou atmosféru.

Foto Panamericana. Projeďte se s námi po nejdelší silnice na světě

Nádherné místo – poušť Atacama

Míst, která zde můžete vidět, je opravdu požehnaně. Vydejte se třeba na pětidenní expedici do pohoří La Sal na procházku po údolí Kari. Kaňon vytvořila vodní eroze a jeho vysoké stěny tvoří sádra, jíl a sůl. Čeká na vás hned několik terénů od obřích, šikmých písečných dun až po suchá koryta řek a vodopádů pokrytých solí. Večer vás pak ohromí přízračná silueta měsíce visící vysoko nad krajinou a na horizontu s oranžovým odstínem.

Vydat se můžete i k vesnici Gautín na soutok řek Puritama a Purifica. Túry vyžadují pečlivé stoupání a procházky skalnatým údolím mezi kaktusy, po chladné, čisté a mělké řece podél hlubokého kaňonu. Kaktusy plné květů lemují oba břehy.

K nejpozoruhodnějším patří El Tatio gejzíry. Navštivte je v ranních hodinách. V chladném nočním vzduchu nemohou teplé páry stoupat vzhůru a opar se rozprostírá nad gejzíry. Vytváří zvláštní atmosféru. Užijte si nezapomenutelné koupání. Do termálních pramenů se můžete ponořit v i okolí San Pedro de Atacama. Některé dny vás čeká takřka prázdná koupel a jindy se tam ani nevejdete.

Chile otevírá velkolepou stezku o délce 2 800 km spojující 17 národních parků

Symbol pouště Atacama – plameňáci

Plameňáci patří k symbolům pouště. Dokazují, že i v takovýchto podmínkám může život vzkvétat. Pohled na ně je nádherný. Vypadají skutečně majestátně na svých tenkých dlouhých nohách s velkou hlavou a velkým zobákem a zároveň křehce. Přežívají v těch nejextrémnějších podmínkách a potravu získávají z alkalických jezer.

Ruka v poušti a solná pláň

Solná pláň v poušti o rozloze takřka 3000 kilometrů čtverečních je fascinující místo, které je stále aktivní pro těžbu soli. Na začátku roku 1992 byla v chilské poušti Atacama odhalena jedenáctimetrová socha ve tvaru ruky. Říká se ji Mano del Desierto (ruka pouště) a patří už dlouhou dobu k nejzajímavějším místům. Má zdůrazňovat velikost lidské bezmoci a zranitelnost ve velkém světě. Autorkou je Maria Irrarázábala.

Velká měděná díra

Největší povrchový důl planety Chuquicamata vznikl působením člověka. Pohled do měděné díry láká turisty z celého světa. Kráter je dlouhý takřka pět kilometrů a široký tři kilometry. Po jeho obvodu vede spirálovitě cesta, po které se šplhají náklaďáky až z hloubky takřka jednoho kilometru. Trvá jim i hodinu, než se dostanou nahoru a spálí asi tři litry nafty za minutu.

Cestujete rádi? Navštivte těchto 6 nejkrásnějších národních parků

Ráj pro milovníky hvězd

Díky své odlehlosti, vysoké nadmořské výšce a nedostatečnému dešti jsou zdejší noční oblohy jedny z nejtemnějších a nejjasnějších na světě. Proto je toto místo jako stvořené pro všechny milovníky hvězdné oblohy.

V roce 2008 otevřela Explora vlastní observatoř, kam se mohou hosté přijít podívat na noční oblohu přes silný šestnácti palcový teleskop. Prohlídky s průvodcem jsou nabízeny v noci v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Noční obloha je ale krásná i bez dalekohledu. Své kouzlo má i posezení na terase se sklenkou dobrého vína. To je zážitek na celý život. Pod nohama a nad hlavou jsou divy tohoto vzdáleného koutku světa nekonečné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poušť Atacama: fascinující přírodní bohatství v nejsušší poušti na světě