Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Co si nenechat ujít v Peru a proč musíte vidět Machu Picchu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 8. 2018

O Machu Picchu toho bylo napsáno opravdu hodně. Od různých nesmyslných pověstí a pohádek, až po neuvěřitelné fantastické příběhy. A není to vlastně nic špatného. Fascinující stavba má mnoho tajemství a odhaluje je jen nerada. Lidé jsou navíc tvorové od přírody velmi zvídaví a rádi přichází na kloub různým záhadám. Možná i to je důvod, proč se Machu Picchu těší obrovskému zájmu lidí z celého světa.

Nad bájným starobylým městem se tyčí jako velký monument hora Machu Picchu, podle které je celý komplex pojemnovaný. Skutečné jméno se totiž, tak jako mnoho jiného, nedochovalo. Na obrázcích ji najdete jen zřídka. Většina cestovatelů a fotografů se soustředí hlavně na samotný komplex a na fascinující horu trošku zapomíná. A je to velká škoda.

Zájezd na Machu Picchu

Drtivá většina návštěvníků slavné památky v Peru přijede do této oblasti na jeden den. Prohlédne si vše, co je k vidění, dá si dobrý oběd a pak putuje za dalším poznáváním Peru. O hodně tím ale přichází. Nechovejte se jako většina a neabsolvujte jen obyčejnou masovou prohlídku areálu. Je to i docela utrpení, protože památka doslova praská ve švech a romantická a trochu tajemná atmosféra je ta tam.

Mnohem lepší je zde přespat v městečku Aqua Calientes v některém z volných hotelů a hostelů. Pak se můžete vydat na prohlídku až v odpoledních hodinách, kdy je tam mnohem větší klid.

Peruánská kuchyně: Specialní jídla, která musíte ochutnat v Peru

Nenechte si ujít výstup na horu Machu Picchu

Výstup na horu je sice náročný, protože ne každý má chuť zdolávat přes 2200 schodů, ale ten pohled do krásného údolí rozhodně za trochu námahy a překonání sebe sama stojí. Naštěstí nebo možná bohužel se dnes již lidé výstupu tolik nevyhýbají, takže i zde můžete potkat hromady lidí. Velký zájem je i na výstup ostatních vrcholů v okolí. Protože bylo turistů až přespříliš, změnila se pravidla a dnes se již bez rezervace na vrchol nedostanete.

Výstup je nejlepší začít v ranních hodinách tak, abyste na horu vyšli přibližně kolem půl desáté. Dřív to nemá příliš smysl, protože nic neuvidíte. Celé okolí bude zavalené oparem mlhy. Pak se ale začnou objevovat první nesmělé paprsky slunce a vám se otevře překrásný výhled na celé údolí.

Bájné město Machu Picchu

Machu Picchu město

Tajuplné město uprostřed hor láká každoročně davy turistů zejména na svou mystickou atmosféru.

I když je hora Machu Picchu bezesporu úžasná, většina turistů sem stále jezdí především za bájným a mýty opředenou stavbou. Jedná se o ruiny předkolumbovského indckého města. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupangui a se stavbou se začalo někdy v letech 1438 až 1472. Později byl celý komplex opuštěn a začal chátrat. Postupně upadl v zapomnění. Objevil ho až v roce 1911 americký archeolog.

Samotné Machu Picchu bylo postaveno v klasickém indckém stylu. Hlavními stavbami jsou Chrám větru, Citadela a Místnost vládců. Do dnešního dne nikdo úplně přesvědčivě neprokázal, proč vlastně Inkové město postavili. Obrovským komplexem uprostřed hor vás provedou tři tisícovky schodů. Projdete všemi náměstími, terasami, svatyněmi, obytnými budovami i observatoří. Napadat vás bude jistě mnoho otázek a odpovědi nejspíš nedostanete žádné. Machu Picchu je stále jedno z nejzáhadnějších míst na zemi.

Jak vypadá noc na skále? V Peru to můžete vyzkoušet osobně

Machu Picchu a jiná kouzelná místa

V Peru je mnoho turisticky atraktivních míst, které nabízejí bohaté kulturní zážitky. Za vidění stojí skoro vše. Starobylé památky, dlouhé pláže, majestátní hory i zapadlé vesničky. Na tajuplné Machu Picchu i další místa budete vzpomínat ještě dlouho po vaší dovolené.

Posvátné jezero Titicaca

Jezero Titicaca

Jezero Titicaca a plovoucí rákosový ostrov Uros.

Když už budete cestovat po Peru, neměli byste rozhodně minout jezero Titicaca. Je obří a leží ve výšce asi 4000 metrů nad mořem. Jedná se o druhé největší jezero v Jižní Americe a rozkládá se na hranicích Peru a Bolívie. Má něco přes třicet ostrovů a teplotu cca 13 °C. Oblíbenou turistickou atrakcí je návštěva plovoucích rákosových ostrovů, které jsou pojmenované podle kmene, který na nich žije, tedy Uros. Stále zde žije dokonce několik stovek lidí.

Česko očima cizince – Peru. Dívky se tu umí bavit více, než muži

Planina Nazca

Planina Nazca

Obrazec ptáka, který je viditelný pouze z výšky, na planině Nazca.

Planina Nazca je proslulá po celém světě a dodnes se vlastně pořádně neví, proč vznikla. Nejčastěji bylo s jejím vznikem skloňováno slovo UFO. Na planině jsou totiž obrazce staré asi 2500 let a celé jdou vidět jen z velké výšky. Obrazy měli vytvořit indiáni odstraněním asi 10 cm horniny. Spirálovité díry jsou obehnané kameny.

Na plošině se nachází přes 300 obrazců. Dnes je zde jen poušť, ale je takřka jisté, že dříve zde byla zemědělsky hojně využívaná oblast indiány z kmene Nazca. Protože se nedochovaly žádné písemné prameny, nejsou o této kultuře známé informace a ani její zánik není vyjasněn.

Jedno je ale jisté. Na pouštní ploše vytvořili obrazce o rozměrech až několik desítek metrů. Nejčastěji znázorňují zvířata, hmyz, ryby a ptáky. Vidět můžete i lidské postavy, spirály nebo dlouhé linie.

Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?

I když dodnes není zcela jasné, proč byly obrazce vytvořeny, existuje hned několik teorií. Asi nejčastěji přijímaná je ta, která hovoří o rituálním a náboženském významu, kdy měly obrazy na zemi sloužit jako komunikace s bohy nebo jako oběti pro božstvo. Někteří se přiklánějí k tomu, že jde o obrovský astronomický kalendář a jednotlivé linie směřují k významným bodům na obloze. Další teorie se zabývá myšlenkou zavlažovacího systému a toto by mohly být jeho zbytky. Ovšem nevysvětluje už, proč by kanály byly tak nelogicky uspořádány, aby vypadaly jako pavouk nebo pták. To už je pravděpodobnější téze, že jde jen o označení míst s výskytem podzemní vody. A pak je tu ještě teorie o UFO, kterou jako první vyslovil Erich von Däniken. Tedy že všechny čáry vytvořili návštěvníci z vesmíru při přistání.

Nejen Machu Picchu má svá tajemství

Fascinují vás tajemná místa a nevysvětlitelné záhady? Pak pro vás bude Peru určitě tím pravým místem pro cestování. Vydejte se, tak jako mnoho jiných, objevovat tajemství Machu Picchu, jezera Titicaca nebo záhadné planiny Nazca. I když nejspíš odpovědi na své otázky nenajdete, rozhodně vás čeká ohromný zážitek na celý život.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Co si nenechat ujít v Peru a proč musíte vidět Machu Picchu