Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Kam na běžky v okolí Prahy? Víme, kde všude najdete běžkařské trasy

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 9. 2016

Když se naše louky promění v kouzelné bílé pláně, málokdo by chtěl zůstávat ve městě. Pokud nemůžete odjet na celý týden nebo víkend, můžete si udělat alespoň hezké sportovní odpoledne. Kam na běžky v okolí Prahy? Víme, kde všude najdete běžkařské trasy.

Kam na běžky z Prahy – nejbližší místa

Pokud počasí přeje, na běžky se můžete postavit již v samotné Praze, ovšem přirozeně spíše v okrajových částech, kde se rozkládají volné pláně. Vyzkoušet můžete tyto místa:

  • obora Hvězda
  • Kunratický les
  • Divoká Šárka
  • Milíčovský les
  • okolí Hostivařské přehrady
  • Landronka

Při plánování výletu ovšem určitě zvažte, zda byla sněhová nadílka dostatečně štědrá – přece jen nejde o hory. Za návštěvu pak určitě stojí nedávno otevřený Ski-Park Velká Chuchle, kde najdete pěkný a upravený běžecký okruh. Dříve se běžkovalo také ve Žlutých lázních a v Podolí, momentálně to však možné není.

Kam na běžky v Praze. Vybírejte mezi romantikou a přírodou

Kam na běžky v okolí Prahy – Brdy/Hřebeny

A kam se na běžky vydat, pokud máte čas vyjet kousek dál z Prahy? Nejbližší pohoří, a také jediné, co se v blízkosti hlavního města nachází, jsou Hřebeny, často nepřesně nazývané jako Brdy. Zde však žádné oficiální a pravidelně upravované běžkařské stezky nejsou, terén na mnoha místech navíc téměř nepřístupný.

Přesto, anebo možná právě proto se sem někteří odvážní běžkaři vydávají, a to do oblasti mezi Rokycany a Příbrami, která se skutečně jmenuje Brdy. Nějaké vyšlapané stopy zde tedy najdete, doporučujeme je však spíše dobrodružným povahám. Na druhou stranu, oblast je položená výše než Praha, tudíž si zde můžete zasportovat, ještě v době, kdy to na městských pláních kvůli nedostatku sněhu není možné.

Na běžky u Prahy – Těškov

Běžkařům, kteří si potrpí na upravenější terén, doporučujeme navštívit Ski areál Těškov, který se nachází na Podbrdsku, na kraji přírodního parku Radeč. Stejně jako Praha neleží v kdovíjaké výšce, ovšem když se sníh vydaří, můžete se zde projet na příjemném a upraveném 10ti kilometrovém běžkařském okruhu.

Kam na běžky v okolí Prahy – Ladův kraj

Pokud patříte k vášnivým běžkařům, jistě se vám vyplatí vydat se od Prahy trošku dále – směrem na jihovýchod k řece Sázavě, kde leží hojně navštěvovaný turistický region Ladův kraj. Ještě nedávno se zde sice nacházel jen jediný upravovaný běžkařský okruh, a to u Senohrab, o který se staral místní lyžařský oddíl. Jinak se zde běžkaři spoléhali na neoficiální vyšlapané stopy.

Vše se však změnilo na přelomu let 2011/2012, kdy se zde v rámci projektu Ladovská zima několik upravovaných stop vyrostlo. Od té doby je Ladův kraj oblíbený i mezi běžkaři z jiných regionů, přičemž nejoblíbenější jsou trasy vedoucí od Říčan ke Klokočné a v okolí Kunic. I tak se však stále jezdí tam, kde si stopy vyšlapávají sami běžkaři, například Voděradských bučin.

Na běžky v okolí Prahy – Česká Sibiř/Čertovo Břemeno

Oblast Česká Sibiř – Čertovo Břemeno, se nachází na rozhraní středních a jižních Čech a je položená v úctyhodných 700 m. Od Prahy je tedy již trochu dále, přesto však běžkařskému výletu sem nebudete litovat. Pečlivě upravované trasy, o které se stará Společenství obcí Čertovo Břemeno, dokonce mají svůj název – Greenways Čertovo břemeno – a vedou až na vrcholy známého sjezdařského střediska Monínec, kam se lze dostat i lanovkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na běžky v okolí Prahy? Víme, kde všude najdete běžkařské trasy