Menu
JenProCestovatele
Lyžování v ČR

Kam na běžky v ČR? Kde najdete ty nejlepší běžkařské tratě u nás?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 2. 2019

Letos v zimě si na většině území naší země nemůžeme stěžovat na nedostatek sněhu. Zejména horská střediska jsou nadšená, kolik přírodní bílé pokrývky mají. Užívat si ale nemusí jen ti, kdo brázdí sjezdovky, ale i ti, kdo dávají přednost běžkařským tratím. V ČR existuje mnoho a mnoho kilometrů upravených i neupravených běžeckých stop. Kam můžete vyrazit na běžky?

Na běžky u nás můžete vyjet v podstatě na jakékoliv hory a vždy tam nějakou dobrou trať najdete. Vydejte se klidně tam, kde to máte nejblíž nebo vyrazte na celý víkend někam dál. Máme pro vás přehled oblíbených tratí po celé České republice.

Šumava

Šumava na jihu Čech představuje ideální místo pro lyžaře i běžkaře. Čeká vás úžasná krajina, mírné kopce i rozlehlé pláně a dostatek sněhu. To vše nahrává běžkařům, kteří si mohou užít kvalitně udržované stopy. Když se vyhnete těm nejpopulárnějším, nemusíte se bát ani přílišné přeplněnosti.

Mezi nejoblíbenější výchozí body patří Kvilda a Modrava. Jet se dá i z Prášil. Odtud míří tratě na všechny strany. Vydejte se třeba na vrchol Poledníku, k jezeru Laka nebo až do Železné Rudy.

Novohradské hory

Novohradské hory sousedí s krásnou Šumavou, a tak jsou kvůli tomu často opomíjené. Přitom jsou ale tak krásné. Když napadne dost sněhu, užijete si běžkování i tady. Toto lesnaté a příhraniční pohoří vám nabízí běžkařské stopy i v sousedním Rakousku.

Vydejte se z parkoviště v Hojné Vodě nebo o kousek dál ze Starých Hůtí. Stopy obvykle projíždějí skútrem nebo prošlapané běžkaři. Vedou mírně zvlněným terénem. Vydejte se na okruh kolem hory Vysoká, pojeďte cesty kolem vrcholů Kraví a Kuní hory nebo se podívejte na Točník.

Na co nezapomenout před odjezdem na hory. Máme pro vás seznam nezbytných věcí

Krušné hory

Krušnohorská magistrála je jednou z nejhezčích dlouhých tratí u nás. Spojuje Boží dar s Bublavou a táhne se přibližně podél hranice s Německem. Měří 41 kilometrů. Od hlavní trasy pak ještě vede mnoho další cest, takže vzniká celá síť možností, kam vyrazit. Na prozkoumání všech vám nestačí ani týden dovolené.

Jako svou základnu si můžete zvolit Perník, Horní Blatnou či Abertamy. Vyhnete se mnoha problémům spojením s příjezdem na Boží Dar.

Z těchto míst směřují různorodé trasy. Vydat se tak můžete třeba po trase Korce-Jelení-Rolava nebo se vydat kolem Červené jámy a Božídarského Špičáku až k Božímu Daru. A protože máte blízko Německo, máte možnost vyrazit i tam.

Orlické hory

Nejvyšší část Orlických hor je protkána mnoha širokými cestami s výhledy do Čech i na polskou stranu. Nádherné trasy pro běžkaře zde vedou dokonalou přírodou a zpestřují je sněhem zasypané vojenské bunkry.

Cestu můžete zvolit třeba z Šerlichu na Velkou Deštnou, což je nejvyšší bod v Orlických horách až na Pěticestí a zpět. Nebo se vydejte na méně známou severní část hor na Polomský kopec, Vrchmezí a až do Olešnice v Orlických horách.

Jeseníky

Protože nadmořská výška hlavního hřebene neklesá pod 1000 metrů, můžete se v Jeseníkách takřka vždy těšit na sníh. Nejoblíbenější trasa zde je určitě Ovčárna-Praděd-Švýcárna-Červenohorské sedlo-Vřesová studánka. Je to také jediná trasa jesenické hřebenovky, která se upravuje.

V Jeseníkách je potřeba být připraven i na horší povětrnostní podmínky zejména pak při špatném počasí. V tu chvíli je nutné vydat se spíš do nižších poloh, kde jsou okruhy v okolí Vrbna pod Pradědem, Karlovy Studánky, Karlova či sedla Skřítek.

Dlouhé stráně. Vydejte se na nejnavštěvovanější elektrárnu u nás

Méně známé jsou trasy u přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně (1353 m), která je sama o sobě velkou atrakcí. Vyjde vás to ale o něco dráž, protože musíte zaplatit lanovku z Koutů nad Desnou do výšky 1100 metrů. Pro jednoho běžkaře vyjde taková cesta na několik stovek korun.

Zmeškali jste letošní lyžovačku? Na Mölltalském ledovci v Korutanech můžete lyžovat po celý rok

Krkonoše

Krkonoše se prezentují jako lyžařský běžecký ráj. Pro někoho ano a pro jiného ne. Každopádně se mohou pochlubit pravidelně upravovanými trasami. Mají několik set kilometrů vyznačených a skvěle připravených běžeckých tras. V zimě je využívá kolem jednoho milionu návštěvníků Krkonoš.

Od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na navazují dalších přes 500 km dlouhých místních cest a okruhů. Běžecké trasy jsou úžasné i pro své mimořádné výhledy na panorama Krkonoš a zavedou vás do krásných, často méně frekventovaných a takřka neobjevených míst.

Brdy

Na jih od Prahy na vás čeká další skvělé pohoří, Brdy. V této oblasti není příliš kopcovitý terén a rozhodně nic prudkého, proto se skvěle hodí pro začátečníky a rodiny s dětmi. Zajímavá stopa začíná u Černolic a táhne se trasou dlouhou desítky kilometrů na jihozápad směrem na Kytínu.

Ovšem to nejlepší z Brd najdete až za Příbramí. Zde už jsou hory vyšší. Stopy nemusí být tolik prošlapané a strojově upravované se nachází jen u obce Těškov na okraji přírodního parku Radeč. Vydat se můžete například z obce Teslíny kolem Padrťských rybníků na vrchol Praha nebo pokořit nejvyšší vrchol Brd, Tok.

Rychlebské hory a Králický Sněžník

V Ramzovském sedle navazují Jeseníky na Rychlebské hory a vede sem také nejvyšší rychlíková zastávka v ČR. Terén Rychlebských hor je jako stvoření pro zdolávání kilometrů na běžkách. Centrem zdejších okruhů je dozajista chata Paprsek. K ní se dostanete lanovkou z parkoviště z Velkého Vrbna nebo na běžkách od vlaku z Ramzové přes Petříkov. Můžete se zde i ubytovat, ale není to nic jednoduché, protože vše bývá zamluveno dlouho dopředu.

Vyrazit můžete i z Ramzové hezkým přejezdem přes Kladské sedlo až k chatě Návrší u Kralického Sněžníku.

Ski areál Monínec: objevte lyžařský ráj s perfektním zázemím kousek od Prahy

Českomoravská a Drahanská vrchovina

Obě vrchoviny jsou si hodně podobné. Jejich nejvyšší části tvoří vysoko položené plošiny. Skvěle se tak hodí pro každého nadšeného běžkaře, který nechce trávit hodiny šlapáním do kopce a netouží ani po adrenalinových sjezdech.

Mezi nejoblíbenější části patří Žďárské vrchy a Novoměstská. Dále běžkaři vyhledávají i trasy v Jihlavských vrších a v České Kanadě.

Drahanská vrchovina, a především lyžařské okruhy mají stránky, které jsou pravidelně aktualizovány. Máte tak přehled o stavu sněhu, úpravě stop atd.

Beskydy

V Beskydech je o pořádnou sněhovou nadílku často nouze. Když je, neváhejte toho využít. Mezi běžkaři jsou oblíbené hlavně díky mnoha dlouhým hřebenovkám. K jejich překonání potřebujete dobrou fyzickou kondici i techniku jízdy. Není to pro úplné začátečníky. Také se ale říká, že kdo zvládne běžky v Beskydech, zvládne už cokoliv jiného.

Mezi nejoblíbenější trasy patří ty vedoucí z Pusteven, z Bílé, Velkých Karlovic z Mostů u Jablunkova nebo trasy vedoucí z oblasti na Morávce či na Javorovém.

Vytrvalci si rádi troufají i na nejvyšší vrchol Lysou horu. Výstup je sice pozvolný, ale hodně zdlouhavý s velkými oklikami.  Odměnou za náročnou cestu je ale úžasný, a hlavně dlouhý sjezd po zásobovací silnici do Papežova v údolí Mohelnice.

 

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Kam na běžky v ČR? Kde najdete ty nejlepší běžkařské tratě u nás?